SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarki w Agorze z żeńskimi określeniami na identyfikatorach. „Wspieramy, kiedy tylko jest sposobność”

Część dziennikarek „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl zaprezentowała w sieci nowe, identyfikatory firmowe. Nowością na nich jest to, że nazwy stanowisk opisane są w formie żeńskiej. - Wspieramy feminatywy zawsze, kiedy jest ku temu sposobność i gdy dana osoba tego sobie życzy. Ale nie regulują tego w firmie żadne odrębne przepisy - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Agata Staniszewska, rzeczniczka prasowa Agory.

Siedziba Agory (fot. materiały prasowe)Siedziba Agory (fot. materiały prasowe)

Kilka dziennikarek redakcji należących do Agory pochwaliło się w ostatnich dniach w mediach społecznościowych, że firma wymieniła im identyfikatory służbowe na takie, które zawierają nazwę pełnionej funkcji z uwzględnieniem płci.

„Po latach pracy jako dziennikarz w końcu zostałam dziennikarką” – stwierdziła Natalia Szostak, dziennikarka działu Kultura „Gazety Wyborczej”. „Odebrałam nowy identyfikator. Po niemal ośmiu latach w gazecie w końcu jestem dziennikarką, a nie dziennikarzem” - skomentowała z kolei Emilia Dłużewska, także pracująca w Kulturze, lecz również publikująca w „Wolnej Sobocie” i magazynie „Książki”.

 

Legitymacja i identyfikator w jednym

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl jedna z dziennikarek lokalnego oddziału „Gazety Wyborczej” (chcąca zachować anonimowość) mówi nam: - To bardzo ważna kwestia, aby mieć wpisane w identyfikatorze, który jest przecież także moją legitymacją prasową, taką formę, jaka mi się podoba. "Dziennikarz" trochę mnie raził, zatem kiedy tylko została stworzona taka możliwość, natychmiast wymieniłam legitymację na taką, w której jestem opisana jako "dziennikarka".

Agata Staniszewska, rzeczniczka prasowa Agory, w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl podkreśla: - Feminatywy na identyfikatorach nie są kwestią, w której zostały przyjęte odgórne zasady. Regulacje związane z nazewnictwem stanowisk w Agorze się nie zmieniły. Wspieramy jednak feminatywy, jeśli jest ku temu sposobność i jeśli dana osoba sobie tego życzy.

Agora z polityką różnorodności

O ile feminatywy na identyfikatorach nie są regulowane odgórnie, to już kwestie różnorodności w spółce – tak. Pod koniec czerwca br. walne zgromadzenie akcjonariuszy Agory przyjęło dokument o polityce różnorodności w radzie nadzorczej i zarządzie spółki. Wynika z niego, że w obu tych ciałach mają być zachowane parytety płci, wieku, wykształcenia i doświadczenia zawodowego. 

W skład zarówno zarządu jak i rady nadzorczej wchodzić musi teraz co najmniej 30 proc. przedstawicieli każdej płci. „Poprzez różnorodność należy rozumieć różnice pomiędzy osobami wchodzącymi w skład zarządu lub rady nadzorczej, wynikające w szczególności z płci, wieku, kierunku wykształcenia, specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia zawodowego” - zapisano w dokumencie.

Jednocześnie jednak podkreślono w nim, że decydującymi kryteriami przy wyborze członków zarządu lub rady nadzorczej – przy zachowaniu parytetów – są nadal „wysokie kwalifikacje merytoryczne i etyczne kandydatów oraz ich przygotowanie do pełnienia danej funkcji”. Dokument wszedł już w życie.

W pierwszym kwartale przychody grupy Agora zwiększyły się o 73,4 proc. do 253,1 mln zł, głównie dzięki wznowieniu działalności przez kina Helios. Wynik EBITDA wzrósł z 8,1 mln zł straty do 17,6 mln zł zysku, a strata netto zmalała z 59,4 do 33,1 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Dziennikarki w Agorze z żeńskimi określeniami na identyfikatorach. „Wspieramy, kiedy tylko jest sposobność”

36 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
XX
Za komuny też było rozróżnienie na towarzysza i towarzyszkę :D
odpowiedź
User
Redaktorek
Za komuny też było rozróżnienie na towarzysza i towarzyszkę
Nie wiem, nie było mnie wtedy na świecie.
odpowiedź
User
Pawel
MARYNARZ A KOBIETA MARYNARKA?
odpowiedź