SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Władze Agory chcą, żeby z powodu epidemii nie wypłacać dywidendy

Zarząd Agory rekomenduje walnemu zgromadzeniu, żeby spółka wbrew swojej polityce dywidendowej nie wypłacała w br. dywidendy. Tłumaczy to wpływem epidemii na działalność firmy. Z tej przyczyny Agora nie podzieliła się zyskiem z inwestorami już w ub.r.

Bartosz Hojka, prezes Agory, fot. materiały prasoweArticle

Rekomendację o niewypłacaniu dywidendy uzasadniono w komunikacie giełdowym Agory „niepewnością gospodarczą oraz trudnym do oszacowania dalszym wpływem pandemii COVID-19 i jej skutków na działalność operacyjną i wyniki finansowe  zarówno Agory, jak i Grupy Agora”.

Dodano, że zarząd Agory „uznał za uzasadnione zatrzymanie środków gotówkowych w Spółce i rekomendowanie niewypłacania dywidendy za 2020 r. w celu wzmocnienia pozycji finansowej Grupy”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Rekomendację pozytywnie oceniła rada nadzorcza spółki. Ostateczną decyzję w sprawie dywidendy podejmie walne zgromadzenie. Najwięcej głosów (35,36 proc.) ma na nim Agora Holding. Do OFE PZU Złota Jesień należą akcje stanowiące 12,76 proc. głosów, do MDIF Media Holdings - 8,41 proc., a do OFE Nationale-Nederlanden - 6,62 proc.

Ostatnia dywidenda z Agory w 2019 roku

Również w ub.r., już po wybuchu epidemii, zarząd Agory rekomendował walnemu zgromadzeniu, żeby firma nie dzieliła się zyskiem z inwestorami. Uzasadniono to dużą niepewnością gospodarczą.

Pod koniec czerwca akcjonariusze Agory zdecydowali, że 20,11 mln zł jej jednostkowego zysku netto z 2019 roku zostanie przekazane na kapitał zapasowy.

W 2019 i 2018 roku Agora wypłaciła po 23,29 mln zł dywidendy (50 groszy na akcję), mimo że w 2017 roku zanotowała 68,12 mln zł jednostkowej straty netto. Wcześniej nie podzieliła się zyskiem z akcjonariuszami w 2017 roku oraz w latach 2013-2015.

W epidemii najmocniej cierpią AMS i Helios

W grupie kapitałowej Agora ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią najbardziej dotknęły sieć kinową Helios i zajmującą się reklamą zewnętrzną grupę AMS.

Kina w całym kraju musiały być zamknięte od połowy marca do początku czerwca, a potem od początku listopada. W międzyczasie mogły przyjmować widzów na połowę miejsc, brakowało było atrakcyjnych premier.

Helios, tak samo jak Multikino i Cinema City, nie zdecydował się otworzyć swoich obiektów po cofnięciu zakazu w połowie lutego. W środę minister zdrowia ogłosił, że w ramach kolejnego ogólnokrajowego lockdownu o 20 marca do 9 kwietnia zamknięte będą być m.in. kina i placówki kulturalne.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. przychody Heliosa z biletów zmalały rok do roku o 56,5 proc. do 77,9 mln zł, z przekąsek i napojów - o 56,1 proc. do 33,9 mln zł, a z reklam - o 61,3 proc. do 8,7 mln zł.

Natomiast reklama zewnętrzna zanotowała duży spadek wskutek ograniczenia mobilności społecznej. Od stycznia do września ub.r. przychody grupy AMS z reklam wyniosły 76 mln zł, o 40,1 proc. mniej niż rok wcześniej.

Cała grupa Agora w pierwszych trzech kwartałach ub.r. zanotowała spadek wpływów o 29,8 proc. do 612,1 mln zł i zysk EBITDA ze 115,4 do 73,4 mln zł. Strata operacyjna pogłębiła się z 0,4 do 77,2 mln zł, a strata netto - z 13,1 do 97,2 mln zł.

W środę na koniec sesji giełdowej za akcję Agory płacono 6,30 zł. Od początku ub.r. kurs spadł o 39,4 proc., na przełomie października i listopada ub.r. zmalał od ok. 4,50 zł.

Dołącz do dyskusji: Władze Agory chcą, żeby z powodu epidemii nie wypłacać dywidendy

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Koko
Ale tłuste premie dla zarządu być muszą!
odpowiedź
User
dlg
Ciekawe jak będzie wyglądać nacjonalizacja akcji Agory należących do OFE.
odpowiedź
User
gld
Ciekawe jak będzie wyglądać nacjonalizacja akcji Agory należących do OFE.


A ile te akcje są warte?
odpowiedź