SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wzrosty w kinach i radiu pomogły Agorze. Trzy kwartały z zyskiem

W czwartym kwartale ub.r. grupa Agora przy wzroście przychodów o prawie jedną trzecią zarobiła na czysto 50,9 mln zł. Po przejęciu Eurozetu skokowo zwiększyły się jej wyniki w pionie radiowym.

Warszawska siedziba Agory / Fot. Maciek Jaźwiecki Agencja Wyborcza.pl. Warszawska siedziba Agory  /  Fot. Maciek Jaźwiecki  Agencja Wyborcza.pl.

Przychody sprzedażowe grupy Agora w minionym kwartale sięgnęły 438,1 mln zł, o 32,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Ponad połowę stanowiły wpływy z reklam, które wzrosły trok do roku o 45,7 proc. do 229,9 mln zł.

To przede wszystkim efekt włączenia do bilansu wyników Eurozetu, którego kontrolny pakiet udziałów Agora przejęła wiosną ub.r. W czwartym kwartale przychody powiększonego segmentu radiowego grupy Agora poszły w górę z 40,1 do 111,8 mln zł (z czego te reklamowe z 30,7 do 101,9 mln zł), a zysk operacyjny - z 5,5 do 26,3 mln zł.

CZYTAJ TEŻ: Fiasko negocjacji w Agorze. „Rozdźwięk między oczekiwaniami pracowników a ofertą zarządu”

Z kolei segment filmowo-książkowy - obejmujący głównie kina Helios, producenta i dystrybutora filmowego Next Film, sieć gastronomiczną Pasibus oraz wydawnictwo książkowo płytowe - zanotował wzrost kwartalnych przychodów o 23,3 proc. do 172,9 mln zł i zysku operacyjnego z 8,1 do 22,4 mln zł.

Skurczyły się odpisy, rentowność w górę

Wydatki operacyjne całej grupy Agora w minionym kwartale zwiększyły się prawie trzy razy słabiej od przychodów - o 11,7 proc. do 403,8 mln zł. Na wynik sprzed roku wpłynęło głównie 47,2 mln zł odpisów aktualizacyjnych, które w zeszłym kwartale wyniosły tylko 7,5 mln zł.

Kwartalny zysk EBTDA firmy zwiększył się z 55,3 do 84,9 mln zł, a marża EBITDA - z 16,7 do 19,4 proc. Na poziomie operacyjnym rentowność poszła w górę z 30,4 mln zł straty do 34,3 mln zł zysku, a na poziomie netto - z 30,5 mln zł straty do 50,9 mln zł.

Kwartalne przychody grupy Agory okazały się wyższe od oczekiwań analityków pytanych przez PAP Biznes, którzy spodziewali się od 420,2 do 427 mln zł. Gorzej wypadły w tym świetle wyniki rentowności: analitycy prognozowali, że zysk EBITDA firmy wyniesie w przedziale 62-86,8 mln zł, a zysk netto jednostki dominującej Agory - od 43 do 49,2 mln zł (wyniósł 40,1 mln zł).

CZYTAJ TEŻ: Kolejne zmiany w „Gazecie Wyborczej”. Chodzi o lokalne redakcje

- W 2023 roku odnotowaliśmy rekordowe przychody w historii Agory. Wzrost wpływów był na tyle wysoki, że mimo wciąż rosnących kosztów prowadzenia działalności, raportujemy po czwartym kwartale solidny wynik - komentuje w komunikacie Bartosz Hojka, prezes Agory. – Jednym z czynników, które wpłynęły na ten rezultat, było przejęcie kontroli nad Eurozetem, co otworzyło Agorze drogę do walki o pozycję lidera na rynku radiowym i było dla nas najważniejszym wydarzeniem minionego roku - podkreśla.

Tylko jeden kwartał ze stratą

Grupa Agora w pierwszej połowie ub.r. osiągnęła 47,25 mln zł zysku netto, zaś w trzecim kwartale jej strata neto wyniosła 13,19 mln zł. Całorocznie wynik netto firmy poszedł w górę ze 105,7 mln zł straty do 85 mln zł zysku. Wynik operacyjny wzrósł z 64,8 mln zł straty do 44,6 mln zł zysku, zysk EBITDA - ze 139,3 do 224,6 mln zł, a marża EBITDA - z 12,5 do 15,8 proc.

- Pozytywny wpływ na wartość zysku netto miała wycena udziałów grupy Eurozet na dzień przejęcia kontroli w wysokości 53,1 mln zł. Dodatkowo w Grupie Agora, oprócz zdarzeń jednorazowych opisanych w części kosztowej segmentów, rozpoznano w trzecim kwartale 2023 r. zysk ze sprzedaży budynków oraz gruntów zlokalizowanych w Tychach w wysokości 1,5 mln zł - opisano w sprawozdaniu firmy.

Przychody grupy Agora sięgnęły w ub.r. 1,42 mld zł, po wzroście rok do roku o 28 proc., z czego wpływy reklamowe zwiększyły się o 37,5 proc. do 703,7 mln zł. Natomiast koszty operacyjne poszły w górę o 17,1 proc. do 1,38 mld zł.

CZYTAJ TEŻ: Nowy szef „Gazety Wyborczej”: Robimy za dużo tekstów

- Po okresie niespotykanego wcześniej załamania wywołanego pandemią, niepewności spowodowanej wybuchem wojny tuż za naszą granicą, a przede wszystkim po ośmiu latach rządów, które wolne media próbowały zesłać na reklamową banicję i stosowały wobec nich urzędniczy mobbing, mogę śmiało powiedzieć - daliśmy radę - podkreślił Bartosz Hojka w liście do akcjonariuszy Agory.

Przyznał, że to, co działo się w ostatnich latach "uderzało celnie i mocno w większość segmentów naszego biznesu". - W 2023 roku nareszcie przestaliśmy borykać się z trudną rzeczywistością i mogliśmy na nowo zacząć myśleć o dalszym rozwoju. W kwietniu ogłosiliśmy kierunki strategiczne dla Grupy Agora, w których określone zostały cele na najbliższe cztery lata. Do ich realizacji ruszyliśmy od razu - dodał.

Na koniec grudnia ub.r. zadłużenie kredytowo-leasingowe grupy Agora wyniosło 733,6 mln zł (z czego 631,3 mln zł leasingu), a w ujęciu netto - 643,2 mln zł. Równocześnie firma dysponowała środkami pieniężnymi i krótkoterminowymi aktywami finansowymi w wysokości 91,4 mln zł (w tym 90,4 mln zł gotówki i jej ekwiwalentów).

Zwolnienia i nowe spółki w Agorze, akcje dwa razy droższe

Agora jest obecnie w trakcie zwolnień grupowych. Potrwają one do końca marca, obejmą do 180 pracowników z segmentów prasy i internetu. Firma spodziewa się, że na redukcję zatrudnienia będzie musiała zawiązać ok. 10 mln zł rezerwy, która obniży jej rentowność w bieżącym kwartale.

Z początkiem kwietnia do osobnych spółek zostaną wydzielone cztery obszary biznesowe grupy Agora: „Gazeta Wyborcza”, grupa Gazeta.pl (niedawno powołano zarząd tej spółki), wydawnictwo książkowo-płytowe oraz zarządzanie siedzibą główną i flotą samochodową Agory. W każdej z tych spółek Agora ma 100 proc. udziałów. 

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Na koniec wtorkowej sesji giełdowej za akcję Agory płacono 11,20 zł, o 99 proc. więcej niż przed rokiem. Kapitalizacja spółki wynosiła 521,7 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Wzrosty w kinach i radiu pomogły Agorze. Trzy kwartały z zyskiem

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Aron
Przecież gdyby pozbyli się Wybiórczej i gazetapl, byliby topową firmą giełdową …
23 3
odpowiedź
User
Krasawica
A co ze spłatą tych setek milionów złotych, np. na wykup Zetki? O tym jakoś cicho.
15 11
odpowiedź
User
Paweł
Przecież gdyby pozbyli się Wybiórczej i gazetapl, byliby topową firmą giełdową …
wystarczy, że pozbyli się Kurskiego.
13 2
odpowiedź