SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora ma 2,7 tys. pracowników. Mniej na pensje w pionach prasy, internetu i druku, więcej w kinach. Zarząd zarobił 5,4 mln zł

Na koniec ub.r. zatrudnienie w grupie kapitałowej Agora wynosiło 2 711 etatów, o 136 mniej niż rok wcześniej. Firma ograniczyła wydatki na pensie w pionach prasy, internetu i druku, a więcej przeznaczyła na to w kinach Helios. Wynagrodzenie wypłacone członkom zarządu Agory wynosiło w ub.r. 5,37 mln zł, wobec 4,64 mln zł rok wcześniej.

Bartosz Hojka, prezes Agory, fot. materiały prasoweArticle

W raporcie finansowym Agora podała, że spadek jej zatrudnienia o 136 etaty w ub.r. wynika przede wszystkim z cięć w tym zakresie w segmentach prasy, internetu i druku. W tym ostatnim wiosną ub.r. przeprowadzono zwolnienia grupowe, w ramach których pożegnano się z 47 osobami.

W zeszłym tygodniu Agora ogłosiła, że do końca czerwca br. zamknie swoje drukarnie w Tychach i Pile, skupiając się na tej w Warszawie. W związku z tym planuje zwolnić do 153 pracowników.

Minimalnie więcej na pensje w Agorze

W ub.r. wydatki Agory na wynagrodzenia i świadczenia dla pracowników wyniosły 328,7, co wobec 327,6 mln zł rok wcześnie oznacza wzrost o 0,3 proc. W samym czwartym kwartale te koszty wzrosły w skali roku o 0,1 proc. do 87,3 mln zł.

Kwotowo najbardziej zmalały nakłady na pensje i świadczenia pracownicze w segmencie prasowym - ze 103,2 mln zł w 2017 roku do 98,4 mln zł w ub.r. (4,7 proc. w dół). Wynika to m.in. z faktu, że na początku 2017 roku Agora ponosiła jeszcze koszty zakończonych wtedy zwolnień grupowych, w ramach których z firmą pożegnało się 176 osób, głównie z zespołu „Gazety Wyborczej”.

Wydatki dla pracowników w pionie druku zmalały o 11,5 proc. do 18,4 mln zł w ub.r., a w segmencie internetowym - o 2 proc. do 54,3 mln zł.

Z kolei koszty wynagrodzeń i świadczeń w pionie filmowo-książkowym wzrosły o 9,7 proc. do 56,6 mln zł. Większość tej kwoty przypada na osoby pracujące w kinach Helios. Agora w raporcie zwraca uwagę, że z początkiem ub.r. podwyższono minimalną stawkę godzinową, firma otworzyła dwa nowe kina (w Gdańsku i Katowicach) oraz rozbudowała to w Koninie. Na koniec ub.r. Helios miał 46 kin z 261 ekranami, a w lutym uruchomił swoje pierwsze kino w Warszawie.

Ponadto Foodio Concepts, spółka zależna Heliosa, w listopadzie ub.r. zaczęła otwierać lokale Papa Diego z potrawami meksykańskimi, a niebawem uruchomi sieć Van Dog z hot-dogami. Kilka dni temu Helios podpisał list intencyjny o współpracy przy rozwoju sieci burgerowni i foodtrucków Pasibus, zamierza zainwestować 10 mln zł w otwarcie do 40 nowych lokali tej marki.

Natomiast wydatki na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze w pionie reklamy zewnętrznej Agory zwiększyły się o 7,9 proc. do 23,2 mln zł, a w segmencie radiowym - o 4,8 proc. do 33 mln zł.

Zarząd zarabia więcej z premii niż pensji zasadniczych

Łączne wynagrodzenia dla członków zarządu Agory w ub.r. wyniosły 5,37 mln zł. Zdecydowanie najwięcej (1,71 mln zł) zarobił prezes Bartosz Hojka, który tak samo jak Tomasz Jagiełło i Agnieszka Sadowska więcej otrzymał z rozliczenia planu motywacyjnego za 2017 rok niż z pensji zasadniczej. Zdecydowanie mniej z tego pierwszego źródła dostali Grzegorz Kania i Anna Kryńska-Godlewska, bo do zarządu firmy dołączyli w listopadzie 2017 roku.

W ub.r. wypłacono też premie z planu motywacyjnego dwóm menedżerom, którzy w 2017 roku odeszli z zarządu Agory: Grzegorz Kossakowski otrzymał 374 tys. zł, a Robert Musiał - 89 tys. zł.

Natomiast Tomasz Jagiełło w ub.r. dodatkowo jako prezesa Heliosa zarobił 357 tys. zł (w 2017 roku 356 tys. zł), a Agnieszka Sadowska jako członek zarządu Stopklatki (odeszła z tej funkcji w połowie ub.r., po tym jak Agora sprzedała 41,4 proc. akcji tej spółki) - 175 tys. zł (wobec 253 tys. zł w 2017 roku).

W 2017 roku wynagrodzenia zarządu Agory wyniosły łącznie 4,64 mln zł, z czego 1,64 mln zł zarobił Bartosz Hojka.

W ub.r. grupa kapitałowa Agora zanotowała spadek wpływów sprzedażowych o 2,1 proc. do 1,14 mld zł i 9,4 mln zł zysku netto.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agora ma 2,7 tys. pracowników. Mniej na pensje w pionach prasy, internetu i druku, więcej w kinach. Zarząd zarobił 5,4 mln zł

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
między wierszami
Ciekawy procent zysku przed opodatkowaniem i ciekawy procent puli wynagrodzeń zeżarło siedem osób zarządu. Mają rozmach...
odpowiedź
User
Olo
9,4 mln zł zysku netto i prawie 5,4 mln zł na wynagrodzenia zarządu czyli ponad 50%. Miło, zwłaszcza prezesom.
odpowiedź
User
Bolek
Super informacje, więcej takich dobrych newsów.
odpowiedź