SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Agora ma 2,7 tys. pracowników. Mniej na pensje w pionach prasy, internetu i druku, więcej w kinach. Zarząd zarobił 5,4 mln zł

Na koniec ub.r. zatrudnienie w grupie kapitałowej Agora wynosiło 2 711 etatów, o 136 mniej niż rok wcześniej. Firma ograniczyła wydatki na pensie w pionach prasy, internetu i druku, a więcej przeznaczyła na to w kinach Helios. Wynagrodzenie wypłacone członkom zarządu Agory wynosiło w ub.r. 5,37 mln zł, wobec 4,64 mln zł rok wcześniej.

Bartosz Hojka, prezes Agory, fot. materiały prasowe Article

W raporcie finansowym Agora podała, że spadek jej zatrudnienia o 136 etaty w ub.r. wynika przede wszystkim z cięć w tym zakresie w segmentach prasy, internetu i druku. W tym ostatnim wiosną ub.r. przeprowadzono zwolnienia grupowe, w ramach których pożegnano się z 47 osobami.

W zeszłym tygodniu Agora ogłosiła, że do końca czerwca br. zamknie swoje drukarnie w Tychach i Pile, skupiając się na tej w Warszawie. W związku z tym planuje zwolnić do 153 pracowników.

Minimalnie więcej na pensje w Agorze

W ub.r. wydatki Agory na wynagrodzenia i świadczenia dla pracowników wyniosły 328,7, co wobec 327,6 mln zł rok wcześnie oznacza wzrost o 0,3 proc. W samym czwartym kwartale te koszty wzrosły w skali roku o 0,1 proc. do 87,3 mln zł.

Kwotowo najbardziej zmalały nakłady na pensje i świadczenia pracownicze w segmencie prasowym - ze 103,2 mln zł w 2017 roku do 98,4 mln zł w ub.r. (4,7 proc. w dół). Wynika to m.in. z faktu, że na początku 2017 roku Agora ponosiła jeszcze koszty zakończonych wtedy zwolnień grupowych, w ramach których z firmą pożegnało się 176 osób, głównie z zespołu „Gazety Wyborczej”.

Wydatki dla pracowników w pionie druku zmalały o 11,5 proc. do 18,4 mln zł w ub.r., a w segmencie internetowym - o 2 proc. do 54,3 mln zł.

Z kolei koszty wynagrodzeń i świadczeń w pionie filmowo-książkowym wzrosły o 9,7 proc. do 56,6 mln zł. Większość tej kwoty przypada na osoby pracujące w kinach Helios. Agora w raporcie zwraca uwagę, że z początkiem ub.r. podwyższono minimalną stawkę godzinową, firma otworzyła dwa nowe kina (w Gdańsku i Katowicach) oraz rozbudowała to w Koninie. Na koniec ub.r. Helios miał 46 kin z 261 ekranami, a w lutym uruchomił swoje pierwsze kino w Warszawie.

Ponadto Foodio Concepts, spółka zależna Heliosa, w listopadzie ub.r. zaczęła otwierać lokale Papa Diego z potrawami meksykańskimi, a niebawem uruchomi sieć Van Dog z hot-dogami. Kilka dni temu Helios podpisał list intencyjny o współpracy przy rozwoju sieci burgerowni i foodtrucków Pasibus, zamierza zainwestować 10 mln zł w otwarcie do 40 nowych lokali tej marki.

Natomiast wydatki na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze w pionie reklamy zewnętrznej Agory zwiększyły się o 7,9 proc. do 23,2 mln zł, a w segmencie radiowym - o 4,8 proc. do 33 mln zł.

Zarząd zarabia więcej z premii niż pensji zasadniczych

Łączne wynagrodzenia dla członków zarządu Agory w ub.r. wyniosły 5,37 mln zł. Zdecydowanie najwięcej (1,71 mln zł) zarobił prezes Bartosz Hojka, który tak samo jak Tomasz Jagiełło i Agnieszka Sadowska więcej otrzymał z rozliczenia planu motywacyjnego za 2017 rok niż z pensji zasadniczej. Zdecydowanie mniej z tego pierwszego źródła dostali Grzegorz Kania i Anna Kryńska-Godlewska, bo do zarządu firmy dołączyli w listopadzie 2017 roku.

W ub.r. wypłacono też premie z planu motywacyjnego dwóm menedżerom, którzy w 2017 roku odeszli z zarządu Agory: Grzegorz Kossakowski otrzymał 374 tys. zł, a Robert Musiał - 89 tys. zł.

Natomiast Tomasz Jagiełło w ub.r. dodatkowo jako prezesa Heliosa zarobił 357 tys. zł (w 2017 roku 356 tys. zł), a Agnieszka Sadowska jako członek zarządu Stopklatki (odeszła z tej funkcji w połowie ub.r., po tym jak Agora sprzedała 41,4 proc. akcji tej spółki) - 175 tys. zł (wobec 253 tys. zł w 2017 roku).

W 2017 roku wynagrodzenia zarządu Agory wyniosły łącznie 4,64 mln zł, z czego 1,64 mln zł zarobił Bartosz Hojka.

W ub.r. grupa kapitałowa Agora zanotowała spadek wpływów sprzedażowych o 2,1 proc. do 1,14 mld zł i 9,4 mln zł zysku netto.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agora ma 2,7 tys. pracowników. Mniej na pensje w pionach prasy, internetu i druku, więcej w kinach. Zarząd zarobił 5,4 mln zł

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
między wierszami
Ciekawy procent zysku przed opodatkowaniem i ciekawy procent puli wynagrodzeń zeżarło siedem osób zarządu. Mają rozmach...
49 0
odpowiedź
User
Olo
9,4 mln zł zysku netto i prawie 5,4 mln zł na wynagrodzenia zarządu czyli ponad 50%. Miło, zwłaszcza prezesom.
58 0
odpowiedź
User
Bolek
Super informacje, więcej takich dobrych newsów.
10 7
odpowiedź