SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora wydała 17 proc. więcej na pracowników. Kobiety zarabiają 7 proc. mniej, 6 mln zł dla zarządu

Koszty pracownicze grupy Agora w ub.r. zwiększyły się o 17,4 proc. do 370,69 mln zł, mimo że ubyło 330 współpracowników. Firma zatrudnia na etacie 2,4 tys. osób, kobiety zarabiają średnio 6,8 proc. mniej od mężczyzn. Wynagrodzenia 7 członków zarządu wyniosły 6,01 mln zł.

Bartosz Hojka, prezes Agory, fot. materiały prasoweBartosz Hojka, prezes Agory, fot. materiały prasowe

Wydatki grupy Agora na wynagrodzenia wzrosły w ub.r. z 263,15 do 304,64 mln zł, a na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze - z 52,69 do 60,75 mln zł.

Koszty pracownicze zwiększyły się we wszystkich segmentach biznesowych firmy, a także w jej działach wspomagających. W pionie filmowo-książkowym - obejmującym głównie kina Helios, sieć gastronomiczną Pasibus, producenta i dystrybutora filmowego Next Film i książkowo-płytowe Wydawnictwo Agora - poszły w górę o 33,8 proc. do 80,7 mln zł. W sprawozdaniu Agory uzasadniono to głównie „powrotem do regularnej działalności bez obostrzeń i limitów w kinach oraz gastronomii, co wymagało m.in. uzupełnienia składu zespołów w poszczególnych lokalizacjach”.

Segment outdoorowy zanotował wzrost kosztów pracowniczych o 20,9 proc. do 30,7 mln zł (wypłacono więcej premii za wyższą realizację celów sprzedażowych), internetowy - o 12,9 proc. do 55 mln zł („wyższe zatrudnienie i wzrost wynagrodzeń stałych”), a radiowy - o 14 proc. do 40 mln zł („wyższe były koszty wynagrodzeń stałych i zmiennych, umów cywilnoprawnych”).

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Największe wydatki płacowe ponosi ma pion prasowy Agory - obejmujący „Gazetę Wyborczą”, kilka czasopism i drukarnię - przy czym w ub.r. zwiększyły się one jednocyfrowo - o 7,5 proc. do 100,3 mln zł. - Zdecydowały o tym głównie zwiększenie wynagrodzeń stałych oraz wyższe koszty umów cywilnoprawnych - wyjaśniono w sprawozdaniu.

5,3 mln zł na zwolnienia, mniej współpracowników

W czwartym kwartale ub.r. budżet pracowniczy grupy Agora obciążyło dodatkowo 5,29 mln zł kosztów zwolnień grupowych. W połowie listopada spółka porozumiała się z „Solidarnością” co do zwolnienia maksymalnie 84 osób. Szacowała, że będzie to kosztować ok. 3,6 mln zł, natomiast od 2023 roku może oszczędzać ok. 6,7 mln zł rocznie. Natomiast Helios na przełomie listopada i grudnia zmniejszył zatrudnienie o 68 etatów: zwolnił 52 osoby oraz nie przedłużył umów z 16.

Tych redukcji nie widać jeszcze w pełni w statystykach zatrudnienia w grupie Agora, zapewne dlatego że zwalnianym osobom przysługiwały okresy wypowiedzenia. Średnioroczne zatrudnienie w firmie wynosiło w ub.r. 2 363 etaty, wobec 2 288 w 2021 roku, a liczba pracowników etatowych wzrosła z 2 427 do 2 449.

W grudniu ub.r. obsadzonych było 2 339 etatów, o 16 więcej niż rok wcześniej, ale o 21 mniej niż na koniec września ub.r. - Wzrost zatrudnienia nastąpił w segmentach Internet, Radio, Reklama Zewnętrzna oraz w Wydawnictwie Agora i działalności gastronomicznej segmentu Film i Książka. Wyższe zatrudnienie widoczne było również w pionach wspomagających (głównie w IT) - wyliczono w raporcie Agory. Zaznaczono, że liczba pracowników zmalała w segmencie prasowym i Heliosie.

Zmalała za to liczba współpracowników firmy (na umowach zlecenia i samozatrudnieniu) - z 2 666 do 2 334, czyli o 12,4 proc.

W czwartym kwartale ub.r. koszty pracownicze firmy zwiększyły się już tylko o 3 proc. do 94,1 mln zł, głównie dzięki spadkowi w pionie filmowo-książkowym (o 7,7 proc. do 19,2 mln zł) i nieznacznemu wzrostowi w pionie prasowym (o 0,8 proc. do 24,7 mln zł). Natomiast w segmencie outdoorowym nastąpił wzrost o 18,1 proc. do 8,5 mln zł, w internetowym - o 13 proc. do 14,8 mln zł, a w radiowym - o 13,3 proc. do 11,1 mln zł.

Dużo więcej odejść niż przyjęć

Wśród pracowników etatowych grupy Agora z umowami na czas nieokreślony wskaźnik fluktuacji w ub.r. wyniósł 2,6 proc., a w samej spółce Agora było to 2,2 proc.

Wskaźnik nowych zatrudnień skurczył się rok do roku z 14 do 2,6 proc., a w przypadku odejść nastąpił wzrost z 13 do 16 proc. (w 2020 roku było to 15,5 proc.). Najwięcej nowych o odchodzących pracowników jest w wieku do 30 lat.

Firma zatrudniała w ub.r. 91 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (50 mężczyzn i 41 kobiet), o dwie więcej niż przed rokiem.

Kobiety w Agorze zarabiają 7 proc. mniej od mężczyzn

Przy wyliczeniu arytmetycznym pracownice w grupie Agora zarabiały w ub.r. o 13,4 proc. mniej od pracowników (rok wcześniej było to 13,8 proc.). W przypadku wyższej kadry zarządzającej ta różnica zmalała rok do roku z 15, do 8,5 proc., dla stanowisk menedżerskich i kierowniczych - z 1,5 do 1,2 proc., a u pozostałych pracowników - z 9 do 8,7 proc.

W sprawozdaniu Agory zwrócono uwagę, że luka płacowa w firmie jest na podobnym poziomie jak w całej polskiej gospodarce (w 2020 roku według danych Głównej Inspekcji pracy wyniosła 14,7 proc.) i Unii Europejskiej (13 proc. w 2020 roku). - Są poziomy zatrudnienia, na których kobiety zarabiają średnio mniej jak i takie na których kobiety zarabiają średnio więcej od mężczyzn - podkreślono.

Średnia arytmetyczna nie uwzględnia jednak tego, że na poszczególnych poziomach zaszeregowania znacząco się różni się liczba pracowników. Dlatego Agora obliczyła też różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn metodą średniej ważonej (jako wagę przyjęto stosunek zatrudnienia w poszczególnych poziomach zaszeregowania do zatrudnienia ogółem).

- Największą wagę przy tej metodologii mają „grade’y”, w których liczebność jest największa i które jednocześnie mają największy wpływ na jej poziom. Przy tej metodzie liczebność kobiet i mężczyzn w poszczególnych „grade’ach” nie ma znaczącego wpływu - opisano.

W takim ujęciu luka płacowa w całej grupie kapitałowej wyniosła w ub.r. 6,8 proc., a tylko w spółce Agora - 7 proc.

Zarząd Agory zarobił 6 mln zł

Członkowie zarządu Agory w ub.r. zainkasowali 6,01 mln zł, wobec 5,53 mln zł rok wcześniej. To efekt wzrostu wynagrodzeń stałych z 2,76 do 3,34 mln zł, natomiast premie zmalały z 2,75 do 2,65 mln zł.

Powyżej milion zł zarobili prezes spółki Bartosz Hojka (1,69 mln zł), Anna Kryńska-Godlewska (1,11 mln zł) i Tomasz Grabowski (1,04 mln zł). Grabowski jest w zarządzie spółki od czerwca 2021 roku, Wojciech Bartkowiak został powołany w kwietniu ub.r., natomiast Agnieszka Siuzak-Zyga z zarządu odeszła w sierpniu ub.r., po nieco ponad roku pracy, z przyczyn zdrowotnych.

Przyznane wcześniej premie w ub.r. otrzymała Agnieszka Sadowska, która z Agorą pożegnała się jesienią 2021 roku.

Wynagrodzenia w radzie nadzorczej spółki były natomiast identyczne jak rok wcześniej: przewodniczący Andrzej Szlęzak zarobił 144 tys. zł, a pozostali członkowie (Wanda Rapaczynski, Tomasz Sielicki, Dariusz Formela, Maciej Wiśniewski i Tomasz Karusewicz) - po 96 tys. zł.

W czwartym kwartale ub.r. przychody całej grupy Agora zmalały o 5,9 proc. do 331 mln zł, z czego sprzedaż reklam spadła o 10 proc., a biletów w kinach Helios o 9 proc. Całoroczna strata netto sięgnęła 105,7 mln zł, prawie połowa wynika ze zrealizowanych przez firmę odpisów.

Dołącz do dyskusji: Agora wydała 17 proc. więcej na pracowników. Kobiety zarabiają 7 proc. mniej, 6 mln zł dla zarządu

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
UZI
Wyborcza zatapia siebie i Agorę , czas ją zamknąć, tylko kto się odważy i pociągnie za cyngiel.
odpowiedź
User
Jan
Bardzo niskie wynagrodzenia dla zarzadu. Tyle czesto managerowie i kierownicy w dobrych firmach zarabiaja. Jesli tak malo placimy osobom odpowiedzialnym za biznes to nic dziwnego, ze wyniki sa dalekie od oczekiwan. KPI nie sa realizowane.
odpowiedź
User
Gosc
Zarzad prawie nie mial podwyzek, mimo inflacji. Bardzo zla strategia dot. Wynagrodzen.
odpowiedź