SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora inwestuje w reklamę out-of-home - AMS kupuje właściciela ekranów MoveTV w klubach fitness

Należąca do Agory spółka AMS przejęła 60 proc. udziałów spółki Piano Group, operatora sieci MoveTV obejmującej ponad 900 ekranów w 191 klubach fitness w całej Polsce. Zapłaciła na razie 6,5 mln zł zaliczki. - Klienci AMS zyskają dostęp do nowego rodzaju nośników w nowych lokalizacjach, ale przede wszystkim możliwość dotarcia z treściami premium do grupy celowej niezwykle interesującej z punktu widzenia reklamodawcy - podkreśla prezes spółki Marek Kuzaka.

Marek Kuzaka, prezes AMSArticle

W ramach umowy ustalono, że ostateczna cena 60 proc. udziałów Piano Group zostanie ustalona na podstawie wyniku EBITDA spółki za br. i uzgodnionego mnożnika. Będzie pomniejszona o dług netto spółki.

AMS zyskał też dwie opcje call dotyczące kupna pozostałych udziałów Piano Group, będzie mógł je zrealizować po zatwierdzeniu sprawozdań finansowych tej drugiej spółki z 2021 i 2022 roku, najpóźniej do końca 2022 i 2023 roku. Z drugiej strony Piano Group otrzymała opcje put - wezwania AMS do kupna 50 proc. reszty udziałów po zatwierdzeniu wyników z 2021 roku i pozostałych udziałów po wynikach z 2022 roku.

Firmy zawarły też umowę wspólników określającą ich wzajemne prawa i obowiązki, zwłaszcza w zakresie dalszego prowadzenia działalności i zarządzania Piano Group oraz transakcji i ograniczeń związanych ze zbywaniem udziałów w jej kapitale zakładowym. AMS otrzymał prawo powoływania większości członków zarządu i rady nadzorczej Piano Group, a na sprzedających został nałożony zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej.

W komunikacie giełdowym Agory zaznaczono, że transakcja została zrealizowana ze środków własnych AMS.

Piano Group kontroluje właściciela 914 ekranów w klubach fitness

Piano Group jest wyłącznym właścicielem spółki Benefit Multimedia, do której należy 914 ekranów umieszczonych w 191 największych klubach fitness w 30 miastach.

Treści na ekranach są emitowane w ramach platformy digital signage MoveTV. Jest to autorska ramówka dostosowana do oglądania w trakcie ćwiczeń i pobytu na siłowni, wyświetlane są też reklamy. Firma podkreśla, że odbiorca ogląda MoveTV średnio przez 30 minut podczas pobytu w klubie fitness, a przeciętny zasięg pokazywanego spotu to 2 mln osób miesięcznie.

W ub.r. Benefit Multimedia zanotowała 4,91 mln zł wpływów sprzedażowych i 198,5 tys. zł zysku netto, wobec 2,9 mln zł wpływów i 391,9 tys. zł zysku netto rok wcześniej. Jej kapitał własny wzrósł w ciągu roku z 896,4 tys. zł do 1,09 mln zł, a kapitał rezerwowy bez zmian wynosił 2,58 mln zł. Natomiast wynik netto z całej dotychczasowej działalności to 1,92 mln zł strat.

AMS stawia na nośniki premium

Dlaczego AMS zdecydował się przejąć Piano Group? - AMS obserwuje globalne trendy na rynku digital out-of-home i zgodnie ze swoją strategią stawia na rozwój reklamowych usług premium. Włączenie do naszego portfolio platformy MoveTV, mającej silną pozycję w segmencie reklamy w klubach fitness, pozwoli nam rozszerzyć ofertę indoorowego DOOH - uzasadnia prezes spółki Marek Kuzaka.

- Klienci AMS zyskają dostęp do nowego rodzaju nośników w nowych lokalizacjach, ale przede wszystkim możliwość dotarcia z treściami premium do grupy celowej niezwykle interesującej z punktu widzenia reklamodawcy - zapowiada.

Jeśli chodzi o nośniki cyfrowej, firma ma obecnie digital citylighty i cityscreeny oraz ekrany dynamic backlight, a także oferuje reklamy na ekranach bankomatów oraz ekranach w pojazdach transportu publicznego i galeriach handlowych.

W pierwszym kwartale br. Grupa AMS zanotowała 35,9 mln zł przychodów sprzedażowych  (tyle samo co rok wcześniej) oraz spadek zysku EBITDA z 8,2 do 8,1 mln zł. Liczba należących do firmy powierzchni reklamowych zmalała o 1,7 proc. do 23 891.

Plany wynikające z przejęcia przez AMS ma też Piano Group. - Dzięki współpracy z AMS planujemy dynamiczny rozwój kategorii komunikacyjnej video-out-of-home - MoveTV - w kolejnych klubach fitness w całej Polsce. Będziemy pracować nad bardziej atrakcyjną ofertą programową, przy jednoczesnym poszerzaniu oferty dla reklamodawców m.in. o nowe formaty - wylicza Michał Maciuk, prezes spółki.

- Już dziś platforma MoveTV, jak pokazują badania SW Research, jest bardzo pozytywnie odbierana przez członków klubów fitness, co pozwala bardzo skutecznie dotrzeć do odbiorców z komunikatem marketingowym. Rynek fitness w naszym kraju - zarówno pod względem przychodów, jak i liczby klubów - rośnie, co daje możliwości zwiększania skali biznesu - zapewnia.

Agora od roku na zakupach i w gastronomii

W połowie ub.r. grupa kapitałowa Agora ogłosiła strategię na lata 2018-2022. Zapowiedziała wtedy, że przeznaczy prawie 500 mln zł na przejęcia, m.in. w sektorze marketingu internetowego i e-commerce.

Jesienią ub.r. Agora kupiła 13,4 proc. udziałów czeskiej spółki marketingu internetowego ROI Hunter, a w czerwcu br. w ramach kolejnej rundy finansowania nabyła dalsze walory. Obecnie ma 24 proc. jej kapitału, we wrześniu ub.r. informowała, że za 25 proc. zapłaci 4,4 mln euro.

W lutym br. Agora za 130,7 mln zł kupiła 40 proc. udziałów Eurozetu (nadawcy m.in. Radia ZET), zyskała też możliwość przejęcia do 2022 roku pozostałych 60 proc. udziałów od czeskiej spółki SFS Ventures. Transakcja została już przeprowadzona, natomiast nadal analizuje ją UOKiK.

Ponadto od jesieni ub.r. poprzez swoją spółkę zależną Foodio Concepts, zarządzaną razem ze wspólnikami, otwiera lokale gastronomiczne Papa Diego i Van Dog. Pod koniec kwietnia należąca do Agory sieć kinowa Helios uzyskała zgodę UOKiK-u na utworzenie z trzema udziałowcami spółki Food for Nation, właściciela burgerowni i foodtrucków Pasibus, wspólnego podmiotu w oparciu o firmę Step Inside. Helios przekazał już jej 10 mln zł.

W minionym kwartale grupa kapitałowa Agora zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych netto o 10,9 proc. do 308,4 mln zł, 37,9 mln zł zysku EBITDA oraz 3,4 mln zł straty netto. Zwiększyły się jej przychody w kinach Helios, ze sprzedaży „Gazety Wyborczej”, a zmalały w pionach internetu, radia i druku.

Dołącz do dyskusji: Agora inwestuje w reklamę out-of-home - AMS kupuje właściciela ekranów MoveTV w klubach fitness

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
koloa
Te jak w coś "inwestują" to za rok będą zwijać. Takie hobby. Ważne że zarząd się nagrodzi
odpowiedź
User
Dno ludzkie
Nie chodzę do kina bo nie wytrzymam godziny reklam żegnam
odpowiedź