SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora jedyną firmą, której prezes UOKiK w ub.r. zablokował przejęcie

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ub.r. wydał 300 decyzji w zakresie fuzji i przejęć przedsiębiorców, w tym 295 to zgody na koncentrację, 4 decyzje warunkowe oraz jeden zakaz - dotyczący przejęcia przez Agorę 60 proc. udziałów Eurozetu. Prezes UOKiK za naruszenia przepisów nałożył kary w łącznej kwocie prawie pół miliarda złotych.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiKArticle

W komunikacie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podano, że że rok 2021 był rekordowy pod względem fuzji i przejęć przedsiębiorców. Prezes UOKiK wydał 300 decyzji, w tym 295 to zgody na koncentrację, 4 decyzje warunkowe oraz jeden zakaz.

Jedyny zakaz, ogłoszony w styczniu ub.r., dotyczy kupna 60 proc. udziałów Eurozetu przez Agorę. W obszernym uzasadnieniu swojej decyzji prezes UOKiK Tomasz Chróstny stwierdził, że połączone firmy wspólnie z Grupą RMF stworzyłyby duopol z 70-procentowym udziałem w rynku radiowym.

Agora odwołała się od tej decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wskazując „rażące naruszenia przepisów prawa, jakie miały miejsce przy wydaniu tego rozstrzygnięcia”. - Decyzja Prezesa UOKiK kompromituje Urząd. Chroni konkurentów Agory, a nie konkurencję. Została podjęta z naruszeniem przepisów prawa oraz procedur administracyjnych - skomentowała firma.

Ponadto skierowała do SOKiK wniosek o rozpatrzenie jej odwołania poza kolejnością. Sąd się do tego przychylił, pierwsza rozprawa w procesie odbyła się pod koniec listopada.

W lutym 2019 roku Agora za 130 mln zł przejęła 40 proc. udziałów Eurozetu, natomiast 60 proc. nabył czeski fundusz SFS Ventures. Zgodnie z umową Agora ma tzw. opcję call, czyli prawo do nabycia wszystkich udziałów od wspólnika. W lutym br. firma uzgodniła z SFS Ventures, że z opcji call może skorzystać do 20 maja br.

Prezes UOKiK zajął się influencerami

Wydano 988 decyzji z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów oraz nałożono kary w wysokości prawie pół miliarda złotych. Po raz pierwszy sankcje dotknęły menadżerów, a kontrole influencerów - poinformował UOKiK w poniedziałek podsumowując działania, jakie prowadził w 2021 r.

"W 2021 roku [...] po raz pierwszy sankcje finansowe dotknęły nie tylko przedsiębiorców, ale także osoby zarządzające firmami, które umyślnie dopuściły do naruszeń zbiorowych interesów konsumentów. Odpowiedzialność finansową ponieśli również menedżerowie odpowiedzialni za zawarcie niedozwolonych, antykonkurencyjnych porozumień" - poinformował w poniedziałek prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Tomasz Chróstny.

Prezes dodał, że nowym obszarem działań w 2021 r. były media społecznościowe. "Wszcząłem postępowania wyjaśniające, w których badamy działalność influencerów. Sprawdzamy, czy prawidłowo oznaczają treści sponsorowane oraz czy nie promują tzw. scamu. Bardzo ważna w 2021 r. była także tematyka finansowa i edukacja konsumentów w tej dziedzinie, czemu służyła kampania społeczna +Policz i nie przelicz się!+" – wyjaśnił prezes Tomasz Chróstny.

Podkreślił, że w 2021 roku UOKiK wydał prawie tysiąc decyzji, w tym pierwsze dotyczące sprawców zatorów płatniczych. Suma nałożonych kar wyniosła prawie pół miliarda złotych.

Poinformowano również, że w 2021 roku prezes UOKiK wydał 13 decyzji z zakresu praktyk ograniczających konkurencję, z czego 12 dotyczyło niedozwolonych porozumień, a jedna - nadużywania pozycji dominującej. Łączne kary finansowe wyniosły 129,3 mln zł.

Urząd podał, że najwyższe kary za praktyki ograniczające konkurencję w 2021 r. zostały nałożone w dwóch decyzjach dotyczących niedozwolonych porozumień sprzedawców samochodów ciężarowych marki DAF. W pierwszej z nich Prezes UOKiK stwierdził zawarcie zmowy pomiędzy pięcioma spółkami: DBK, ESA Trucks Polska, TB Truck & Trailer, Van Tilburg-Bastianen Groep i WTC. Prezes UOKiK nałożył na spółki kary w łącznej wysokości ponad 118 mln zł. Sankcje finansowe – w wysokości blisko 1,7 mln zł - zostały nałożone również na ośmiu menedżerów, którzy brali aktywny udział w zmowie. Druga decyzja dotycząca dealerów ciężarówek dotyczy trzech spółek: Firmy Wanicki, DBK i WTC. Łączne kary wyniosły ponad 2,65 mln zł.

124 mln zł grzywny nałożonej na Kaufland

UOKiK poinformował również, że w 2021 roku Prezes UOKiK wydał 3 decyzje dotyczące nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolno-spożywczymi, w tym jedną zobowiązującą.

"Łączne kary za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej wyniosły ponad 200 mln zł. Największa z nich – blisko 124 mln zł - dotyczyła Kaufland Polska Markety. Spółka wymagała od dostawców obniżenia ceny produktów rolnych i spożywczych już po ich sprzedaży, nieuczciwie wykorzystując swoją przewagę kontraktową" - stwierdził UOKiK.

Podano, że rok 2021 przyniósł pierwsze decyzje prezesa UOKiK wobec przedsiębiorców tworzących zatory płatnicze – ten obszar jest w kompetencjach urzędu od 2020 r.

"W ubiegłym roku prowadziliśmy 108 postępowań, w tym 8 wszczętych w 2021 r. Prezes UOKiK wydał 21 decyzji w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych. Na przedsiębiorców powodujących zatory nałożył kary w łącznej wysokości ponad 1,4 mln zł" - poinformował UOKiK.

W 2021 r. prezes UOKiK wszczął 49 postępowań w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów oraz dotyczących uznania postanowień wzorca umowy za niedozwolone, a także 171 postępowań wyjaśniających. Wydał 59 decyzji, w których nałożył łącznie 153,8 mln zł sankcji pieniężnych.

Urząd podał, że najwyższe kary za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów w 2021 r. zostały nałożone na: Jeronimo Martins Polska za wprowadzanie w błąd co do kraju pochodzenia warzyw i owoców sprzedawanych w sieci Biedronka (ponad 60 mln zł); Santander Consumer Bank za praktyki związane z udzielaniem kredytów konsumenckich (ponad 44 mln zł) oraz Open Life TU Życie za nieuczciwą sprzedaż (misselling) ubezpieczeń z ufk (ponad 20 mln zł).

Dołącz do dyskusji: Agora jedyną firmą, której prezes UOKiK w ub.r. zablokował przejęcie

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
Kolejny gość, który powinien siedzieć jak w końcu Kaczyński pójdzie w PiSdu.
odpowiedź
User
as1233
Generalnie wszelkie UOKIK na swiecie to sciemy. Inaczej Google, Facebook,amazon itd.. juz dawno bylyby rozbite a wiekszosc korporacji zachodnich nie byla by kontrolowana przez piec firm inwestycyjnych typu BlackRock, Vanguard etc.. Cocal Cola i Pepsi czy AirBus i Boeing sa kontrolowane przez te same firmy inwestycyjne.
odpowiedź
User
Tomek
Pisowski funkcjonariusz.
odpowiedź