SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Agora ma już cały Eurozet. Ile zapłaciła?

Agora sfinalizowała kupno pozostałych 49 proc. udziałów Eurozetu, właściciela m.in. Radia ZET. Jego więkoszściowy pakiet kupiła na początku ub.r., a mniejszościowy pakiet przejęła cztery lata wcześniej.

Zgodnie z umową zawartą w zeszły piątek Agora za 49 proc. udziałów Eurozet zapłaciła spółce SFS Ventures 38,75 mln euro. Płatność zrealizowano w czwartek.

W efekcie Agora jest jedynym właścicielem Eurozetu: ma udziały stanowiące 100 proc. kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu.

Agora wzięła kredyt na kupno Eurozetu

O tym, że zdecydowała się skorzystać z przysługującej mu opcji kupna od SFS Ventures pozostałych 49 proc. udziałów Eurozetu, Agora poinformowała pod koniec maja. Kilka dni później podała, że wraz ze swoimi spółkami zależnymi Helios, AMS i Doradztwo Mediowe podpisała umowę z Santander Bank Polska i Bankiem Handlowym dotyczącą kredytów w łącznej kwocie do 362 mln zł.

208 mln zł z tej puli grupa Agora będzie mogła przeznaczyć na kupno pozostałych 49 proc. udziałów Eurozetu oraz refinansowanie swojego obecnego zadłużenia, kosztów i opłat wynikających z umowy kredytowej i kosztów spłaty pożyczki od SFS Ventures (spłaconej pod koniec grudnia ub.r.).

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Na początku 2019 roku Agora za 130 mln zł przejęła 40 proc. udziałów Eurozetu, a w lutym ub.r., po prawomocnym uchyleniu przez sąd zakazu wydanego przez prezesa UOKiK, za 9,2 mln euro kupiła dalsze 11 proc. walorów nadawcy od czeskiego funduszu SFS Ventures za uzyskaną od niego pożyczkę. W lipcu ub.r. spłaciła 4 mln euro, a w grudniu - 4,77 mln euro (w obu przypadkach razem z należnymi odsetkami)

Jak niedawno opisywaliśmy, od końcówki lutego do grudnia ub.r. Eurozet osiągnął 214 mln zł przychodów i prawie 30 mln zł zysku netto. Cały segment radiowy Agory zanotował w ub.r. 307 mln zł wpływów i 49 mln zł zysku operacyjnego.

CZYTAJ TEŻ: Agora o reklamach spółek Skarbu Państwa: skończyła się zmowa

Prezes Agory Bartosz Hojka na telekonferencji tydzień temu był pytany o wzrost słuchalności w ostatnim okresie Radia ZET i pozostałych stacji Eurozetu. - Oczywiście zrealizowaliśmy tę inwestycję, oczekując atrakcyjnego zwrotu. Natomiast by to osiągnąć, potrzebna jest realizacja założeń związanych ze słuchalnością. Tym celem dla Radia ZET jest zdobycie pozycji lidera na rynku radiowym w Polsce - podkreślił.

- W ubiegłym roku daliśmy sobie na ten cel pięć lat. Spodziewamy się więc, licząc od dziś, osiągnąć ten cel w ciągu najbliższych czterech lat. Na tej ścieżce naszym najważniejszym zadaniem jest zmniejszanie dystansu do lidera, czyli Grupy RMF. Póki co, ten cel jest realizowany powyżej oczekiwań - dodał Hojka.

Według badania Radio Track od lutego do kwietnia br. liderem rynku radiowego w Polsce było RMF FM (29,8 proc.), natomiast Radio ZET osiągnęło najlepszy wynik od dekady (15,1 proc.).

Ile Agora zarabia w radiu

Na koniec grudnia ub.r. zadłużenie brutto grupy Agora z tytułu kredytów i leasingu wyniosło 733,6 mln zł (z czego 631,3 mln zł to dług z tytułu leasingu wynikający ze standardu rachunkowości MSSF 16), zaś dług netto - 643,2 mln zł. Natomiast bez uwzględniania wpływu standardu MSSF 16 dług netto firmy to 11,9 mln zł.

Grupa dysponowała środkami pieniężnymi i krótkoterminowymi aktywami finansowymi w wysokości 91,4 mln zł: 90,4 mln zł w kasach, na rachunkach i lokatach bankowych, a 1 mln zł w udzielonych pożyczkach.

W pierwszym kwartale br. grupa Agora osiągnęła wzrost wpływów o 30,5 proc. do 385,9 mln zł i zysku EBITDA z 35,7 do 54,6 mln zł.

Segment radiowy grupy Agory (oprócz Eurozet należą do niego stacje TOK FM, Radio Złote Przeboje, Rock Radio i Radio Pogoda) przy wzroście przychodów o 96,8 proc. do 78,9 mln zł zwiększył zysk EBITDA z 3,7 do 12,3 mln zł. Wyniki Eurozetu są w nim ujmowane od początku marca ub.r.

Dołącz do dyskusji: Agora ma już cały Eurozet. Ile zapłaciła?

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ed
Bomba! teraz bedzie można zintensyfikować działania na polu walki z antysemityzmem, nacjonalizmem, ksenofobią i jeszcze pare tam takich....
9 6
odpowiedź
User
mysz
kupiła słonia
0 0
odpowiedź
User
Nikola
Pogrupować stacje teraz powinni
6 1
odpowiedź