SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coraz więcej zgłoszeń o nieprawidłowościach w Agorze. „Nasze oczekiwania się sprawdzają”

Wiosną Agora wprowadziła nowe procedury zgłaszania wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w firmie, m.in. związanych z mobbingiem czy nadużyciami finansowymi. Członkini zarządu Anna Kryńska-Godlewska ocenia: - W największym stopniu sprawdzają się nasze oczekiwania co do tego, jak nowy system powinien wpłynąć na wzrost zgłoszeń nieprawidłowości.

Warszawska siedziba Agory, fot. materiały PRArticle

Nowy system został wprowadzony m.in. w reakcji na zarzuty mobbingu, jakie pojawiły się pod adresem byłej już naczelnej „Wysokich Obcasów”, Aleksandry Klich-Siewiorek. Najpierw jednak - latem 2022 roku - były pracownik, Łukasz Długowski, nawiązując do zarzutów o mobbing kierowanych wówczas wobec Tomasza Lisa i Renaty Kim w „Newsweeku”, opisał w mediach społecznościowych, jak był traktowany przez Klich w redakcji "Wyborczej”. 

Po kilkumiesięcznych pracach, specjalnie powołana komisja nie stwierdziła, aby doszło do mobbingu lub dyskryminacji „wobec osób, które stawiały takie zarzuty”. - Jednocześnie Komisja ustaliła, że wobec niektórych osób dochodziło do zachowań, które Komisja uznała za niepożądane - przekazało nam wówczas biuro prasowe spółki.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Natomiast w maju Agora ogłosiła, że startuje rozbudowany system do zgłaszania wszelkiego rodzaju nieprawidłowości - nie tylko mobbingu, ale także m.in. nadużywania uprawnień przez przełożonych, nadużyć finansowych czy przejawów jakiejkolwiek dyskryminacji. 

Zarząd zadowolony, zgłoszeń przybywa 

Jak spółka ocenia ten system w pół roku po jego uruchomieniu? Członkini zarządu Agory, Anna Kryńska-Godlewska, w odpowiedzi na pytanie portalu Wirtualnemedia.pl odpowiada: - Na tym etapie muszę powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni z tego, jak ten nowy system działa. Widzimy znaczne zwiększenie liczby tych zgłoszeń. Cieszymy się, że pracownicy dają możliwość i szansę poprawy działań spółki w tym zakresie. Natomiast jeżeli chodzi o ocenę – na to jest jeszcze trochę za wcześnie. Ale podkreślam: system działa i w największym stopniu sprawdzają się nasze oczekiwania, jak powinno to wpłynąć na wzrost takich zgłoszeń.

Jednak część pracowników Agory, którzy mieli możliwość skorzystania z nowego systemu, zwraca uwagę na fakt, że elementem procesu zgłaszania nieprawidłowości jest także podpisanie zobowiązania do nieprzekazywania informacji osobom trzecim – w tym także związkom zawodowym działającym przy spółce.

Procedury działają od ponad 20 lat  

Grupa Agora wielokrotnie podkreślała przy różnych okazjach, że już od 2003 roku stosuje politykę w zakresie ochrony pracowników przed dyskryminacją i napastowaniem. W 2018 roku wprowadziła m.in. anonimowy system zgłaszania nieprawidłowości (Linia Etyki). W 2019 i 2020 roku wpłynęło do niego 19 zgłoszeń. 

W 2020 roku na system compliance grupy składały się: regulacje wewnętrzne, w szczególności „Kodeks etyki Agory”; compliance officer; cykliczna ocena ryzyka braku zgodności oraz ocena i aktualizacja wdrożonego systemu compliance; anonimowy system zgłaszania nieprawidłowości; monitoring zgodności działalności w kluczowych obszarach biznesowych, a także szkolenia i komunikacja.

W grupie Agora na koniec czerwca br. stałe zatrudnienie wynosiło 2 593 etaty, z czego 358 przypadało na grupę Eurozet. Koszty pracownicze wzrosły o kilkanaście proc., mimo zwolnień przeprowadzonych pod koniec ub.r. głównie w kinach Helios i pionie prasowym.

Dołącz do dyskusji: Coraz więcej zgłoszeń o nieprawidłowościach w Agorze. „Nasze oczekiwania się sprawdzają”

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kk
"nie przekazywanie infirmacji osobom trzecim" wy czerscy jestescie otwarci;) ale na wszelki wypadek o tym poziomie otwartosci niech zdecyduje wewnetrzny komisarz;)
odpowiedź
User
Także tak
Zablokowaliście komentarz ujawniający, co się tam wyprawia
odpowiedź
User
Skandal!!!
Znów HR wszystko zatuszuje, bo ofiar błyskawicznie się pozbyto.
odpowiedź