SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora obniża wartość segmentu prasowego o 43 mln zł

Agora dokonała odpisu zmniejszającego wartość goodwill jej segmentu prasy cyfrowej i drukowanej o 43,4 mln zł. O tyle zmaleje skonsolidowany wynik netto firmy w czwartym kwartale ub.r.

Siedziba Agory (fot. materiały prasowe)Siedziba Agory (fot. materiały prasowe)

W komunikacie Agora zaznaczyła, że dokonała odpisu w ramach weryfikowania wyceny swoich aktywów, m.in. w oparciu o długoterminowe prognozy finansowe poszczególnych segmentów.

Odpis w kwocie 43,4 mln zł, dotyczący wartości goodwill przypisanego do segmentu prasy cyfrowej i drukowanej, ma charakter jednorazowy i niepieniężny. Firma podkreśliła, że odpis nie wpłynie na jej sytuację płynnościową ani zamierzenia strategiczne.

Dodano, że jednostkowa wartość pozostałych odpisów nie jest istotna - zarówno z punktu widzenia samej spółki Agora, jak i całej grupy kapitałowej.

Firma zaznaczyła, że wszystkie powyższe dane są wstępnymi, niezaudytowanymi danymi szacunkowymi i mogą się zmienić przy finalizowaniu prac nad sprawozdaniami finansowymi za 2022 r. Zapowiedziała, że dodatkowe informacje na temat odpisów aktualizujących przedstawi w tym sprawozdaniu.

Agora ma „Gazetę Wyborczą”, magazyny i drukarnię

Segment prasowy Agory obejmuje „Gazetę Wyborczą”, magazyny „Wysokie Obcasy Extra” i „Książki. Magazyn do czytania” oraz drukarnię offsetową w Warszawie.

Z początkiem stycznia w wydaniach papierowych „Gazety Wyborczej" ukazujących się w największych miastach poza Warszawą zrezygnowano z osobnych „grzbietów” z treściami lokalnymi, ponadto piątkowe tygodniki lokalne w dziewięciu mniejszych miastach zastąpiono magazynami ukazującymi się co miesiąc.

Natomiast pod koniec grudnia liczba cyfrowych subskrybentów „Gazety Wyborczej” przekroczyła poziom 300 tys.

Wiosną 2020 roku, krótko po wybuchu epidemii, Agora zakończyła wydawanie miesięczników drukowanych „Avanti” i „Logo”. Natomiast rok wcześniej zamknęła drukarnie w Pile i Tychach, w ramach zwolnień grupowych pożegnała się ze 147 pracującymi w nich osobami.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. segment prasowy Agory osiągnął wzrost przychodów o 5 proc. do 155,6 mln zł, a jego wydatki operacyjne zwiększyły się o 18,9 proc. do 160 mln zł, głównie wskutek wzrostu kosztów materiałów, towarów, energii i usług poligraficznych o 29 proc. do 36,9 mln zł.

W konsekwencji zysk EBITDA skurczył się z 19,2 do 0,8 mln zł, a wynik operacyjny poszedł w dół z 13,6 mln zł zysku do 4,4 mln zł straty

Zwolnienia grupowe w Agorze i Heliosie

W drugiej połowie listopada w należacej do Agory spółce Helios, zarządzającej siecią kin, rozpoczęły się zwolnienia grupowe. W efekcie konsultacji z pracownikami ustalono, że zwolnienia obejmą do 53 osób, ponadto w wyniku nieprzedłużeniu wybranych umów i nieobsadzaniu wakatów zatrudnienie zmniejszy się o kolejne 16 etatów.

„Solidarność” działająca przy Agorze i Inforadiu wyjaśniła, że nie może reprezentować pracowników Heliosa w rozmowach o zwolnieniach grupowych. - Przez ostatnie lata nikt z kin Helios nie zdecydował się do nas zapisać. A to powoduje, że nie możemy reprezentować kogoś, kto nie udzielił nam do tego pełnomocnictwa - tłumaczono.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Równocześnie przeprowadzono zwolnienia grupowe w spółce Agora: objęły 84 osoby, uruchomiono też kolejną odsłonę programu dobrowolnych odejść. Warunki zwolnień zarząd spółki uzgodnił ze związkowcami.

Agora szacuje, że na zwolnienia wyda ok. 3,6 mln zł, a od przyszłego roku dzięki mniejszemu zatrudnieniu będzie oszczędzać ok. 6,7 mln zł rocznie.

Na koniec września br. stałe zatrudnienie w grupie kapitałowej Agora wynosiło 2 360 etatów, o 57 więcej niż rok wcześniej. Latem na dodatki inflacyjne dla najmniej zarabiających pracowników firma przeznaczyła 3,1 mln zł.

W trzecim kwartale ub.r. grupa Agora przy minimalnym wzroście wpływów zanotowała 24,5 mln zł straty netto. Koszty operacyjne firmy zwiększyły się o 4,7 proc., na niekorzyść zadziałały też słaby złoty i wyższe stopy procentowe.

Od początku 2020 roku firma kwartalny zysk netto osiągnęła tylko raz - w czwartym kwartale ub.r. (24,12 mln zł). W środę 24 listopada na koniec sesji za akcję spółki płacono 4,34 zł, rekordowo mało w 23-letniej historii jej obecności na warszawskiej giełdzie.

Dołącz do dyskusji: Agora obniża wartość segmentu prasowego o 43 mln zł

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hj
giewu idziecie na dno aż milo
odpowiedź
User
prawda
Prasa drukowana się kończy. Rosnące ceny nie pomagają, poza tym coraz mniej ludzi czyta cokolwiek.
odpowiedź
User
Krasawica
Kolejny powód do podwyżki dla zarządu.
Ciekawe, kiedy Sorosowi znudzi się utrzymywanie tego bankruta.
Myślę, że wkrótce.
odpowiedź