SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora: wynik netto zmaleje o 6,5 mln zł wskutek słabych wyników Goldenline

Agora dokonała odpisu aktualizującego wartość aktywów jej spółki zależnej Goldenline do ich szacowanej wartości odzyskiwalnej. W konsekwencji wynik netto Agory w czwartym kwartale ub.r. w ujęciu jednostkowym zmaleje o ok. 11,2 mln zł, a w ujęciu skonsolidowanym o ok. 6,5 mln zł.

Warszawska siedziba Agory, fot. materiały PRArticle

W komunikacie giełdowym Agora poinformowała, że zgodnie z wymogami Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej przeprowadza weryfikację wyceny swoich aktywów, m.in. w oparciu o długoterminowe prognozy finansowe poszczególnych segmentów grupy kapitałowej, możliwą do uzyskania rezydualną wartość aktywów oraz przegląd innych założeń przyjętych w modelach wyceny aktywów.

W efekcie tych analiz skorygowano wycenę aktywów spółki Goldenline i jej udziałów należących do Agory, dokonano odpisu aktualizującego wartości aktywów Goldenline do ich szacowanej wartości odzyskiwalnej. Dlatego? - M.in. ze względu na niezrealizowanie przez spółkę założonych na 2019 r. celów finansowych i operacyjnych - uzasadniono.

Wskutek tego odpisu pogorszy się rentowność Agory w czwartym kwartale ub.r.: jednostkowy wynik netto zmaleje o ok. 11,2 mln zł, wynik netto całej grupy kapitałowej - o ok. 6,5 mln zł, a na skonsolidowany wynik EBIT - o ok. 7,4 mln zł.

- Powyższe dane są wstępnymi, niezaudytowanymi danymi szacunkowymi i mogą ulec zmianie w toku finalizowania prac nad sprawozdaniami finansowymi za 2019 r. - zaznaczono. Agora dodała, że szacowane odpisy mają charakter jednorazowy i niepieniężny oraz nie wpłyną na sytuację płynnościową spółki i całej grupy kapitałowej ani na jej zamierzenia strategiczne. Ostateczne informacje o odpisach przedstawi w sprawozdaniu finansowym za cały ub.r.

To kolejny odpis dot. Goldenline

Poprzedni odpis dotyczący Goldenline został zrealizowany przez Agorę w lutym ub.r. W konsekwencji jednostkowy wynik netto Agory w czwartym kwartale 2018 roku zmaleł o ok. 9 mln zł, a w wynik netto całej grupy kapitałowej Agora - o 5,6 mln zł.

Agora pod koniec 2011 roku za 36 proc. udziałów Goldenline zapłaciła 11,52 mln zł, a na początku 2016 roku za 8,48 mln zł przejęła dalsze 53 proc. udziałów.

Do Goldenline należy serwis społecznościowy o takiej samej nazwie dotyczący pracy. Według badania Gemius/PBI w listopadzie ub.r. witrynę odwiedziło 1,62 mln internautów, wykonując 6,5 mln odsłon.

Spółka Goldenline w 2018 roku zanotowała spadek przychodów o 23,5 proc. do 14,25 mln zł oraz wyniku netto z 531 tys. zł zysku do 700 tys. zł straty. Jesienią ub.r. zmieniły się jej władze: prezesem został Tadeusz Kuropatwiński, zastępując Macieja Nowaka, a w nowym zespole menedżerskim firmy są Wioleta Deptuła, Michał Gil, Honorata Fidos-Bodzan, Małgorzata Maciejewska, Magdalena Ostrowska, Magdalena Zalewska, Piotr Malinowski i Renata Hendel.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W trzecim kwartale ub.r. grupa kapitałowa Agora w ujęciu skonsolidowanym zanotowała wzrost wpływów ze sprzedaży o 13,3 proc. do 293,3 mln zł oraz 3,1 mln zł straty netto. Mocno wzrosły przychody firmy z kin Helios, AMS prasy i Next Film, a duży spadek nastąpił w pionie poligraficznym.

Agora chce przejąć resztę udziałów Eurozetu

W lutym ub.r. Agora za 130,7 mln zł kupiła 40 proc. udziałów Eurozetu (nadawcy m.in. Radia ZET), w ramach umowy zyskała też możliwość przejęcia do 2022 roku pozostałych 60 proc. jego udziałów od czeskiej spółki SFS Ventures.

O skorzystaniu z tej opcji Agora poinformowała we wrześniu, a miesiąc później skierowała stosowny wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Regulator decyzję w tej sprawie ma ogłosić w drugiej połowie 2020 roku, po przeprowadzeniu analizy rynku.

Ponadto jesienią 2018 r. i w czerwcu ub.r. Agora wzięła udział w dwóch rundach finansowania czeskiej spółki ROI Hunter zajmującej się marketingiem internetowym. W efekcie przejęła 24 proc. jej udziałów za ok. 4,4 mln euro. Natomiast w połowie lipca ub.r. należąca do Agory spółka AMS przejęła 60 proc. udziałów spółki Piano Group, operatora sieci MoveTV obejmującej ponad 900 ekranów w 191 klubach fitness w całej Polsce. Zapłaciła na razie 6,5 mln zł zaliczki.

W połowie marca Agora razem ze swoimi spółkami zależnymi AMS i Helios zaczęła negocjacje z konsorcjum banków dotyczące kredytu o wartości do 500 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Agora: wynik netto zmaleje o 6,5 mln zł wskutek słabych wyników Goldenline

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bubu
Agoro, to straszne! Nawet was już nie hejtują.
odpowiedź
User
Walter
Kolejna internetowa porażka Agory.

Zostają tylko kina ... .
odpowiedź
User
Jaro
Kolejna internetowa porażka Agory.

Zostają tylko kina ... .


Strasne 6 milionów odpisów, to chyba tyle ile wszystki gadzinówki pisu mają rocznie obrotu buahaha
odpowiedź