SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora spodziewa się wyroku sądu ws. przejęcia Eurozetu w połowie roku

Agora ma nadzieję, że do połowy br. sąd pierwszej instancji rozpatrzy odwołanie spółki od decyzji UOKiK zakazującej jej przejęcia udziałów Eurozetu. - Mamy mocne argumenty, wsparte odpowiednią dokumentacją, więc liczymy na pozytywny wynik - mówiła w piątek członkini zarządu Agory Anna Kryńska-Godlewska.

UOKiK zakazał Agorze przejęcia kontrolnego pakietu Eurozetu (fot. Eurozet)Article

W lutym 2019 roku Agora za 130 mln zł przejęła 40 proc. udziałów Eurozetu (nadawcy m.in. Radia Zet, Antyradia czy Radia Plus), natomiast 60 proc. nabył czeski fundusz SFS Ventures. Zgodnie z umową Agora ma tzw. opcję call, czyli prawo do nabycia wszystkich udziałów od wspólnika. Jesienią 2019 roku Agora poinformowała, że zamierza zrealizować tę opcję i złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na transakcję.

Czytaj też: Wpływy z subskrypcji cyfrowych „Gazety Wyborczej” i TOK FM wzrosły o ponad 20 proc.

Urząd przeprowadził dwuetapowe postępowanie, obejmujące analizę rynków działania obu firm. Na początku stycznia ub.r. prezes UOKiK Tomasz Chróstny zakazał Agorze przejęcia kontrolnego pakietu Eurozetu. W obszernym uzasadnieniu stwierdzono, że połączone firmy wspólnie z Grupą RMF stworzyłyby duopol z 70-procentowym udziałem w rynku radiowym.

W lutym ub.r. Agora złożyła do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów odwołanie w tej sprawie. Pierwsza rozprawa odbyła się pod koniec listopada, kolejne – w styczniu tego roku.

W piątek podczas konferencji wynikowej Agory jej prezes Bartosz Hojka przypomniał, że w ub.r. prezes UOKiK wydał 300 decyzji w sprawie przejęć i fuzji, ale tylko jedną odmowną – właśnie w sprawie przejęcia Eurozetu przez Agorę. - Wnosimy do sądu o wydanie bezwarunkowej zgody na koncentrację – podkreślił prezes spółki.

Agora spodziewa się wyroku sądu w połowie roku

Czy za decyzją stoją powody polityczne? - Mogę tylko się wyzłośliwiać na ten temat: jak nie polityka, to co w takim razie? - mówiła członkini zarządu Agory Anna Kryńska-Godlewska. Przypomniała, że sąd przychylił się do wniosku spółki o rozpatrywanie sprawy poza kolejnością. - Oczekujemy na dość szybki wynik przynajmniej w pierwszej instancji, nawet szybciej niż na początku się spodziewaliśmy. Być może ten wynik będziemy mieli w połowie roku – dodała.

- Oczywiście możemy później spodziewać się odwołania ze strony albo UOKiK, albo naszej, w zależności od decyzji. Uważamy, że mamy mocne argumenty, wsparte odpowiednią dokumentacją, więc liczymy na pozytywny wynik – zaznaczyła Kryńska-Godlewska.

Eurozet ze wzrostem wpływów o 11 proc.

W sprawozdaniu finansowym Agory, do której należy 40 proc. udziałów Eurozetu, poinformowano, że przychody grupy kapitałowej Eurozet zwiększyły się rok do roku ze 176,15 do 194,98 mln zł.

Nadawca zarabia przede wszystkim na emisji reklam w swoich stacjach radiowych i ich serwisach internetowych. W 2020 roku jego przychody reklamowe sięgnęły 166,01 mln zł, do tego doszło 3,56 mln zł z produkcji spotów, 2,57 mln zł z loterii SMS-owych, 672 tys. zł z akcji specjalnych i 3,34 mln zł z pozostałych źródeł. W raporcie Agory nie podano analogicznego wyszczególnienia za ub.r.

Do Eurozetu należy pięć rozgłośni. Według badania Radio Track od grudnia ub.r. do lutego br. Radio ZET miało 14,1 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 12,5 proc. rok wcześniej. Udział Antyradia zwiększył się rok do rok z 2,7 do 2,9 proc., udział Radia Plus zmalał z 2,2 do 1,8 proc., Meloradia - z 1,2 do 0,9 proc., a Chilli ZET - z 0,3 do 0,2 proc.

Z kolei serwisy i aplikacje internetowe grupy Eurozet w lutym br. miały 12,36 mln użytkowników, 41,16 proc. zasięgu oraz 7 minut i 46 sekund średniego czasu korzystania przez odwiedzającego, a sam portal Radiozet.pl - 11,51 mln użytkowników, 38,32 proc. zasięgu oraz 7 minut i 24 sekundy średniego czasu spędzonego przez internautę (według badania Mediapanel).

Według danych Publicis Groupe w ub.r. wartość polskiego rynku reklamy radiowej poszła w górę o 13,9 proc. (czyli 94,9 mln zł) do 776 mln zł. W porównaniu do 2019 roku oznacza to wzrost o 3,2 proc.

Natomiast grupa Eurozet nie wróciła jeszcze do swojego poziomu przychodów z 2019 roku, gdy zanotowała 214,86 mln zł.

Zysk Eurozetu w górę

W 2020 roku grupa Eurozet osiągnęła 29,5 mln zł zysku netto, wobec 27,41 mln zł rok wcześniej.

Agora w swoich sprawozdaniach podaje te wyniki po uwzględnieniu korekt „wynikających z wyceny aktywów do wartości godziwej na dzień nabycia udziałów w spółce zgodnie z wymaganiami MSR 28”. W ub.r. zaksięgowała 23,97 mln zł zysku netto Eurozetu, a rok wcześniej 16,51 mln zł.

Zaznaczyła, że zarówno w 2020, jak i ub.r. korekta wyniku netto z tytułu amortyzacji przeszacowań do wartości godziwej, po uwzględnieniu podatku odroczonego, wyniosła 11,68 mln zł.

Eurozet przez dwa lata wypłacił 70 mln zł dywidend

W lutym 2019 roku Agora za 40 proc. udziałów Eurozetu zapłaciła 130,75 mln zł, równocześnie 60 proc. nabył czeski fundusz SFS Ventures. Jesienią 2020 roku wspólnicy zdecydowali, wbrew rekomendacji zarządu Eurozetu, że nadawca wypłaci im 30 mln zł dywidendy: 23,35 mln zł jednostkowego zysku netto z 2019 roku i 6,65 mln zł z kapitału zapasowego.

Kolejną dywidendę otrzymali w grudniu ub.r.: cały jednostkowy zysk netto Eurozetu z 2020 roku wynoszący 21,85 mln zł oraz 18,15 mln zł z kapitału zapasowego.

Na początku marca br. prezesem Eurozetu został Grzegorz Kossakowski, w przeszłości m.in. członek zarządu Agory. W zarządzie firmy pozostają Ewa Rosiewicz i Tomasz Zakrzewski.

Agora zgodnie z opcją call w umowie wspólników chce kupić pozostałe 60 proc. udziałów, jesienią 2019 roku zgłosiła tę transakcję do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Po przeprowadzeniu dwuetapowego postępowania prezes UOKiK Tomasz Chróstny na początku stycznia ub.r. zakazał Agorze przejęcia kontrolnego pakietu Eurozetu. W obszernym uzasadnieniu stwierdzono, że połączone firmy wspólnie z Grupą RMF stworzyłyby duopol z 70-procentowym udziałem w rynku radiowym.

Agora zaskarżyła tę decyzję do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, proces zaczął się w listopadzie ub.r. W lutym Agora przedłużyła do drugiej połowy maja okres, w którym może wykonać opcję call dotyczącą kupna 60 proc. udziałów Eurozetu od SFS Ventures.

W czwartym kwartale ub.r. grupa Agora przy wzroście przychodów o 56,7 proc. do 351,7 mln zł osiągnęła 24,2 mln zł zysku netto, to jej pierwszy kwartalny zysk netto od dwóch lat. Całoroczna strata netto holdingu zmalała ze 130,2 do 46,6 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Agora spodziewa się wyroku sądu ws. przejęcia Eurozetu w połowie roku

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lradio
"Pierwszej instancji" :)
odpowiedź
User
dfs
Agora niech się zajmie bajzlem który już ma, bo ludzie mają pseudoumowy, pracują po 12-14 godzin, teraz po podwyżkach to na granicy ubóstwa. Ci co pracują w Radio Zet niech się modlą by do przejęcia doszło jak najpóźniej.
odpowiedź
User
Czas się bronić
Niech się spodziewają. UOKiK proszę o doprowadzenie sprawy Strasbourga. Agora to nie jest święta krowa.
odpowiedź