SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Agora skupi własne akcje i wypłaci dywidendę

Walne zgromadzenie Agory zgodziło się w piątek na przeznaczenie 90 mln zł na skup z rynku nie więcej niż 10 proc. akcji własnych Agory. Wniosek taki niespodziewanie złożyła Agora Holding. BZ WBK AIB Asset Management jest zadowolony z takiego wyniku walnego.

Agora skupi własne akcje i wypłaci dywidendę

Walne Agory zdecydowało też o wypłacie po 0,5 zł na akcję dywidendy za 2007 rok.

Na piątkowym walnym nie pojawili się przedstawiciele BZ WBK AIB Asset Management, akcjonariusza Agory, który wcześniej w maju zgłosił wniosek o uzupełnienie porządku obrad walnego o punkty dotyczące m.in. programu nabywania akcji własnych i przeznaczenia kapitału zapasowego na realizację programu skupu akcji.

Do przewodniczącego walnego nie trafił też projekt uchwały proponowany przez BZ WBK AIB Asset Management w sprawie programu nabywania akcji własnych i przeznaczenia kapitału zapasowego na realizację tego programu.

Projekt uchwały o skupie akcji własnych przedstawiła za to w trakcie piątkowego walnego Agora Holding, która ma 34,9 proc. głosów na WZA Agory.

Jednak pełnomocnik Agory Holding powiedział dziennikarzom po walnym, że uchwała nie jest efektem porozumienia Agory Holding z BZ WBK AIB, mimo, że dwa tygodnie przed walnym odbyło się spotkanie przedstawicieli obu stron.

"Agora Holding spotkała się na prośbę BZ WBK AIB Asset Management (...) Ponieważ nie zawarto żadnego porozumienia, to mogę powiedzieć, że to (uchwała Agory Holding o skupie akcji) nie jest wynik porozumienia" - powiedział Stanisław Sołtysiński, pełnomocnik Agory Holding.

"Na tym spotkaniu poruszano wszystkie istotne problemy dotyczące funkcjonowania i wyników Agory SA" - dodał.

Powiedział też, że jest nieco zaskoczony nieobecnością na walnym przedstawicieli BZ WBK AIB Asset Management.

"Nieobecność przedstawicieli bardzo dużego Asset Management stanowiła raczej pewne zaskoczenie" - powiedział Sołtysiński.

Michał Zimpel, dyrektor inwestycyjny BZ WBK AIB Asset Management SA powiedział PAP, że BZ WBK AIB Asset Management jest zadowolony z podjętych uchwał walnego.

"Wyrażamy zadowolenie, że jedna z proponowanych przez nas uchwał WZA znalazła zrozumienie wśród akcjonariuszy. To pierwszy krok do pozytywnych zmian w Agorze. Będziemy się starali przekonać akcjonariuszy również do pozostałych propozycji, które mają na celu wzrost wartości tej spółki" - poinformował Zimpel.

Zimpel pytany o powody nieobecności podczas walnego Agory odpowiedział: "Naszym celem było zgłoszenie pod obrady WZA Agory rozwiązań, które w naszej opinii będą korzystne dla wszystkich akcjonariuszy i spółki: buy back oraz zmiany w Radzie Nadzorczej".

"Ze względu na strukturę akcjonariatu i statut spółki decyzje w tych sprawach w praktyce zależą od woli Agory Holding, akcjonariusza o największym pakiecie głosów" - dodał.

"Z przyczyn formalnych nie mogliśmy podczas WZA zgłosić kandydata do Rady Nadzorczej, natomiast przedstawiliśmy naszą propozycję Agorze Holding podczas nieformalnego spotkania. Uważamy, że nasza obecność na WZA nie wniosłaby niczego nowego, co mogłoby wpłynąć na sposób głosowania Agory Holding" - powiedział również.

Pełnomocnik Agory Holding powiedział też podczas walnego, że Agora Holding jest zdania, iż sensowne jest, żeby w skład rady nadzorczej wszedł przedstawiciel akcjonariuszy mniejszościowych i jest skłonna taką zmianę przeprowadzić.

Prezes Agory Marek Sowa powiedział natomiast podczas obrad walnego, że zarząd Agory wykona uchwałę walnego dotyczącą skupu akcji, który nie wpłynie na plany rozwoju spółki.

"W opinii zarządu buy-back pozwoli na odniesienie korzyści dla akcjonariuszy i nie spowoduje ograniczenia planu rozwoju spółki" - powiedział Sowa.

Obecnie kapitał akcyjny Agory dzieli się na 54.977.535 akcji.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Agory zdecydowało też o powołaniu na kolejną kadencję dotychczasowego zarządu z Markiem Sową na czele.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agora skupi własne akcje i wypłaci dywidendę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl