SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Agora złożyła wniosek do UOKiK o przejęcie reszty akcji Eurozetu. „Nie ma podstaw do niewydania zgody”

Spółka Agora złożyła w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumenta wniosek o kupno pozostałych 60 procent akcji Eurozetu. Rozpatrywanie wniosku może potrwać nawet do końca pierwszego półrocza 2020 roku.

Article

O zamiarze złożenia takiego wniosku Agora informowała w komunikacie giełdowym we wrześniu br. Wówczas zarząd zdecydował, że firma chce skorzystać z możliwości kupna pozostałych udziałów Eurozetu. - Ostateczna decyzja spółki o ewentualnym skierowaniu do SFS Ventures oświadczenia o woli skorzystania z opcji call jest uwarunkowana, w szczególności, uzyskaniem zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na nabycie przez spółkę wszystkich udziałów w kapitale zakładowym Eurozet posiadanych przez SFS Ventures - poinformowano w komunikacie giełdowym.

Jeszcze we wrześniu br., przed wysłaniem wniosku, Agora informowała portal Wirtualnemedia.pl, że nie ma podstaw do blokowania kupna pozostałych akcji Eurozetu przez UOKiK. - Na podstawie przeprowadzonych analiz prawnych jesteśmy przekonani, że nie ma podstaw, aby zgoda prezesa UOKiK nie została wydana. Uważamy, że, zgodnie z przepisami antymonopolowymi, zgoda powinna zostać wydana. Naszym zdaniem transakcja ta nie wywoła negatywnych skutków dla polskiego rynku, gdyż nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji na rynku radiowym, w szczególności poprzez powstanie pozycji dominującej - informowała nas Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Agorze.

Agora nabyła już 40 proc. udziałów Eurozetu (od Czech Media Invest) w lutym br., płacąc 130,75 mln zł. We wrześniu poinformowano o skorygowaniu ceny w dół o 81,4 tys. zł. Jednocześnie czeska spółka SFS Ventures przejęła 60 proc. udziałów Eurozetu (nie podano wartości tej transakcji).

W czerwcu do kupno Eurozetu przez Agorę skomentowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, podając tę transakcję jako przykład „niepożądanych zmian, ograniczających różnorodność oferty programowej”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

UOKiK prowadzi postępowanie wyjaśniające

Jak wynika z naszych informacji, w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów nadal toczy się postępowanie wyjaśniające w sprawie kupna przez Agorę 40 proc. udziałów Eurozetu. Transakcji tej spółka nie zgłosiła do akceptacji przez UOKiK. Uzasadniała, że przejęła pakiet mniejszościowy, niedający kontroli nad spółką.

UOKiK w marcu podjął jednak w tej sprawie postępowanie wyjaśniające (czyli prowadzone w sprawie, a nie przeciwko podmiotowi), w ramach którego sprawdza, czy władze Agory postąpił prawidłowo. Firma złożyła do regulatora wszystkie potrzebne dokumenty. - Obecnie prowadzimy postępowanie wyjaśniające w sprawie Eurozetu. To postępowanie jest w toku - podkreśla Małgorzata Cieloch, rzeczniczka prasowa UOKiK.

Do Grupy Radiowej Agory należą stacje Radio Złote Przeboje, TOK FM, Radio Pogoda i Rock Radio. Eurozet przede wszystkim nadaje Radio ZET, Chillizet, Meloradio, Radio Plus i Antyradio oraz wydaje ich serwisy internetowe.

W pierwszej połowie br. grupa kapitałowa Agora zanotowała wzrost przychodów o 7,8 proc. do 578,2 mln zł oraz 10 mln zł straty netto (wobec 9,9 mln zł zysku przed rokiem). W pionie radiowym Agora w pierwszej połowie br. zanotowała 50 mln zł przychodów (po spadku o 9,4 proc. w skali roku) i 8,2 mln zł zysku EBITDA (wobec 10,1 mln zł rok wcześniej.

W ub.r. w ujęciu skonsolidowanym Eurozet zanotował wzrost wpływów sprzedażowych o 3,5 proc. do 197,47 mln zł oraz 26,8 mln zł zysku netto.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agora złożyła wniosek do UOKiK o przejęcie reszty akcji Eurozetu. „Nie ma podstaw do niewydania zgody”

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
luk
dostać dostaną ale jak wiadomo pisowcy będą odwlekać to tyle ile się da.
22 18
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Ale dziś ciśnienie skoczy prawdziwym "polakom" :D
30 17
odpowiedź
User
Gu
Ciśnienie to skoczy w zarządzie !
23 8
odpowiedź