SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora rezygnuje z drukarni w Pile i Tychach, chce zwolnić 150 osób

Zarząd Agory zdecydował, że do połowy br. zostanie wygaszona działalność jej drukarni w Pile i Tychach. W związku z tym firma zamierza zwolnić do 153 osób, właśnie zaczyna rozmowy w tej sprawie z organizacjami pracowniczymi.

Siedziba Agory, fot. materiały prasoweArticle

W komunikacie giełdowym Agora wyjaśnia, że zamknięcie drukarni w Pile i Tychach wynika z postępującego spadku przychodów ze sprzedaży usług poligraficznych w technologii coldset, w której specjalizują się te zakłady.

- Zlecenia od klientów z innych branż, w tym realizowane w technologii heatset, mają istotnie mniejszy udział w przychodach z działalności poligraficznej Grupy - ze względu na ograniczenia infrastrukturalne nie były i nie są one w stanie skompensować utraty przychodów związanych z drukiem coldsetowym. Biorąc pod uwagę perspektywy dla rynku usług druku w technologii coldset oraz postępującą cyfryzację mediów, nie jest możliwe zahamowanie trendu spadkowego w działalności poligraficznej Grupy Agora w jej obecnym kształcie - tłumaczy spółka.

Agora zamierza skupić się na swojej warszawskiej drukarni, a do końca czerwca br. wygasić działalność operacyjną drukarni w Pile i Tychach. - Drukarnia w Warszawie ma największe możliwości druku zarówno w technologii coldset, jak i heatset, a tym samym najlepiej odpowiada na potrzeby własne Spółki oraz jej klientów - uzasadnia.

153 osoby do zwolnienia

W związku z zamknięciem drukarni firma chce w ramach zwolnień grupowych pożegnać się z maksymalnie 153 pracownikami. Stanowi to po 90 proc. osób zatrudnionych w obu drukarniach oraz 57 proc. wszystkich osób w pionie poligraficznych spółki.

Agora zapewnia, że przeprowadzi te zwolnienia „z dbałością o pracowników, oferując im szereg działań osłonowych i wspierających”.

Zarząd firmy właśnie zaczyna konsultacje w tej sprawie z działającym przy spółce związkiem zawodowym, rozmowy prowadzone będą również z radą pracowników całej Agory, a także jej spółki zależnej Agora Poligrafia.

Po zakończeniu tych konsultacji Agora poda, jaką rezerwę zawiąże na koszty tych zwolnień. Rezerwa obciąży wynik firmy w bieżącym kwartale.

Poprzednie zwolnienia w Agorze rok temu

Wiosną ub.r. Agora w ramach zwolnień grupowych pożegnała się z 47 pracownikami z pionu druku (planowano zwolnić 53). Z kolei na przełomie 2016 i ub.r. firma zwolniła 176 pracowników - przede wszystkim z zespołu „Gazety Wyborczej”, a pod koniec 2017 roku rozstała się z kilkunastoma osobami współpracującymi z Gazeta.pl na umowach cywilnoprawnych.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa kapitałowa Agora zanotowała spadek wpływów sprzedażowych netto o 4,8 proc. do 795,1 mln zł oraz 7,1 mln zł zysku netto (wobec 7 mln zł straty netto rok wcześniej). W pionie druku jej przychody zmalały o 34,3 proc. do 54,5 mln zł, a zysk EBITDA - z 8,4 do 0,8 mln zł.

Wyniki w czwartym kwartale i całym ub.r. firma poda w najbliższy piątek.

Na koniec września ub.r. stałe zatrudnienie w grupie kapitałowej Agora wynosiło 2 743 etaty, o 93 mniej niż rok wcześniej.

Agora rozwija się poza prasą

W połowie ub.r. Agora zaprezentowała swoją strategię na lata 2018-2022, w której jako priorytety wskazano cyfryzację i ofertę premium oraz dywersyfikację działalności poprzez rozwój poza rynkiem reklamowym. Zapowiedziała, że w tym okresie przeznaczy na to maksymalnie 930 mln zł, w tym 500 mln zł na nowe projekty.

We wrześniu podała, że za 4,4 mln euro kupi 25 proc. akcji czeskiej spółki ROI Hunter oferującej platformę marketingową umożliwiającą firmom z branży e-commerce promowanie i sprzedaż produktów za pośrednictwem Google’a i Facebooka. Natomiast dwa tygodnie temu wspólnie z czeską spółką SFS Ventures podpisała wstępną umowę kupna Eurozetu - za 40 proc. jego udziałów zapłaci ok. 130 mln zł, a do połowy 2022 roku będzie mogła kupić od wspólnika pozostałe.

Firma inwestuje też w gastronomię - jej spółka zależna Foodio Concepts w listopadzie ub.r. zaczęła otwierać lokale Papa Diego z potrawami meksykańskimi, a niebawem uruchomi sieć Van Dog z hot-dogami. Natomiast kilka dni temu należąca do Agory sieć Helios podpisała list intencyjny o współpracy przy rozwoju sieci burgerowni i foodtrucków Pasibus, zamierza zainwestować 10 mln zł w otwarcie do 40 nowych lokali tej marki.

Dołącz do dyskusji: Agora rezygnuje z drukarni w Pile i Tychach, chce zwolnić 150 osób

35 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krasawica
Myślę, że za tę decyzję zarząd wypłaci sobie premie.
odpowiedź
User
kici-kici
Mała rzecz, a cieszy. Towarzyszy sztuki drukarskiej szkoda tylko.
odpowiedź
User
Sprawiedliwość dziejowa?
Padają ofiarą "rynku", którym zachwycali się przez długie lata, gdy nie brakowało zleceń od spółek i instytucji państwowych...
odpowiedź