SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Agorowa prasa w dół o 10-20 proc. Najbardziej „GW” - „Metro” i magazyny mniej

W II kwartale i I półroczu br. przychody Agory z prasy codziennej spadły w skali roku o, odpowiednio, 13,7 i 10,5 proc., natomiast z czasopism - o 11,4 i 10,8 proc. W przypadku „Gazety Wyborczej” spadki wpływów ze sprzedaży i reklam wyniosły 15-20 proc.

Agorowa prasa w dół o 10-20 proc. Najbardziej „GW” - „Metro” i magazyny mniej

Przychody „Gazety Wyborczej” w II kwartale br. były niższe o 20 proc. niż przed rokiem, a w całym I półroczu - o 15,5 proc. niższe, natomiast wpływy reklamowe - odpowiednio o 17,9 i 18,2 proc. niższe. Od kwietnia do czerwca br. spadek w skali roku wydatków na reklamę wymiarową w „GW” wyniósł 18,8 proc., a jej szacowany udział w tych wydatkach - 37,5 proc. (spadek o prawie 0,5 pkt proc.).

>>> Wszystkie dzienniki straciły w I półroczu, „GW” 11 proc. w dół

Prawie o połowę mniejsze przychody Agora osiągnęła z projektów specjalnych. Jednocześnie spółka o ok. 30 proc. ograniczyła wydatki na reprezentację i reklamę, przede wszystkim tnąc budżet reklamowy „Gazety Wyborczej” i wydają mniej projektów seryjnych.

Z kolei bezpłatne „Metro” w II kwartale br. zanotowało wpływy reklamowe niższe o 10,8 proc. rok do roku, a w całym I półroczu - o 1,4 proc. niższe. EBIT dziennika wyniosła 0,7 mln zł w II kwartale (spadek w skali roku o 50 proc.), a 1,3 mln zł w I półroczu (wzrost o 18,2 proc.), natomiast EBITDA operacyjna - odpowiednio 0,8 mln zł (spadek o 50 proc.) i 1,4 mln zł (wzrost o 7,7 proc.).

>>> „Wyborcza” najchętniej czytana na Mazowszu, „Fakt” w Małopolsce

Wpływy Agory ze sprzedaży czasopism w II kwartale spadły rok do roku o 10,1 proc., a w całym I półroczu - o 12,6 proc. Spółka uzasadnia do mniejszą sprzedażą egzemplarzową oraz obniżeniem ceny wybranych tytułów. Natomiast z reklam w magazynach wydawnictwo osiągnęło przychody niższe o 9-10 proc., co wyjaśnia ograniczaniem budżetów reklamowych w segmentach żywności, urody i pielęgnacji, wystroju wnętrz i budownictwa.

Za to koszty operacyjne czasopism Agory zwiększyły się w II kwartale o 13,8 proc., a wydatki na reprezentację i reklamę - aż o 56,7 proc. Spółka tłumaczy to wprowadzaniem na rynek nowych czasopism i wspierającymi to kampaniami reklamowymi. Przypomnijmy, że w kwietniu wydawnictwo wprowadziło do sprzedaż miesięcznik „Happy!” (przeczytaj o tym więcej).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agorowa prasa w dół o 10-20 proc. Najbardziej „GW” - „Metro” i magazyny mniej

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ff
super. wszystko leci w dół.
8 8
odpowiedź
User
:)
Jak niewiele trzeba Prawdziwemy Polakowi do radosci. :) Wystarczy zeby komus gorzej szlo i juz szczesliwy.
8 8
odpowiedź
User
murzyn
Pamiętajcie że to swego rodzaju papierek lakmusowy. Agorze leci na łeb inni siedzą cicho, zacierają ręce ale sami oglądają swoje minusy w xls. Rynek się kurczy, prasa ma problemy. Nie cieszcie się, bo inne wydawnictwa stoją dokładnie przed tymi samymi wyzwaniami. I wydaje się, że podobny los czeka pozostałe gazety i magazyny.
8 8
odpowiedź
User
Wawak
Murzyn, nie przepadam za Agorą, ale masz całkowitą rację.
8 8
odpowiedź
User
ozzy
Wydawcy zbyt mało elastycznie reagują na to co się dzieje na rynku , Agora np. w kwestii cen projektów specjalnych , wolą po utracie licencji zmielić niż zrobić z kontrahentami śmiałe akcje cenowe , podkreślam z kontrahentami a nie tylko z Empikiem , który ich kasuje zdrowo za ekspozycję .A mniejsze księgarnie z pewnością bez dodatkowych kosztów wyprzedałyby spore ilości z uwagi na to że wypełniają tą część rynku którym nie zawładnął Empik . Wiem z autopsji że sztywne założenia i trzymanie się wytyczonych celów zamiast zwiększenia marży może przynieść stratę kiedy kurczowo trzymać np. ceny produktów zamiast działania . Nawet wydawcy muzyczni spuścili z tonu i dość szybko po premierze obniżają ceny płyt , to samo musi zrobić Agora zamiast zwalniać ludzi , obniżyć ceny starszych kolekcji albo zrobić dla wszystkich odbiorców akcję 2 w cenie 1 lub coś w tym stylu .
8 8
odpowiedź