SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Airbnb może wejść na giełdę jeszcze w tym roku

Airbnb, serwis zajmujący się wynajmem turystom nieruchomości, planuje jeszcze w sierpniu złożyć dokumenty konieczne do wejścia na giełdę. Oznacza to, że do końca roku będzie można handlować akcjami serwisu, chociaż dokładny harmonogram będzie zależał od Komisji Bezpieczeństwa i Giełdy.

Strona główna serwisu Airbnb, fot. screenStrona główna serwisu Airbnb, fot. screen

O złożeniu dokumentów poinformował w środę "Wall Street Journal". Zdaniem gazety, ofertę Airbnb będzie prowadził Morgan Stanley, a Goldman Sachs będzie odgrywał w tym procesie „kluczową rolę”.

Tymczasem serwis dla turystów boryka się z problemami spowodowanymi pandemią koronawirusa. Aibnb stracił setki milionów dolarów z powodu lockdownu, który zahamował rezerwacje turystyczne na całym świecie. Firma musiała zwrócić pieniądze gospodarzom, których goście odwołali swoje pobyty.

Airbnb wyceniono na 18 mld dolarów w kwietniu - to znaczący spadek w porównaniu z 31 mld dolarów, które firma uzyskała podczas ostatniej rundy zbierania funduszy w 2017 r. W ramach rundy kwietniowej serwis zebrał 1 miliard dolarów, a w maju zwolnił jedną czwartą pracowników i zahamował plany rozszerzenia działalności na telewizję i transport.

Rośnie liczba rezerwacji, to głownie krajowe pobyty

Jeszcze zanim koronawirus uderzył w USA, sytuacja nie wyglądała najlepiej. Airbnb odnotował stratę w wysokości 322 mln dolarów w pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 roku.

Sytuacja wydaje się jednak poprawiać, bo znowu rośnie liczba rezerwacji. Najbardziej popularne są lokalizacje w promieniu 200 mil (322 km) od domów klientów, co wskazuje, że klienci preferują pobyty krajowe i wybierają samochód zamiast samolotu. Jest to związane z ograniczeniami w podróżowaniu na całym świecie i wolą podróżować samochodem niż lotem.

Platforma nie chciała komentować tych doniesień.

Airbnb był jednym z najbardziej oczekiwanych debiutów giełdowych w tym roku. Chęć wejścia na rynek akcji firma zapowiedziała pod koniec 2019 r. Jak twierdzi Bloomberg, miało się to stać w marcu albo kwietniu. Zdaniem analityków, rosnące straty mogą uniemożliwić amerykańskiemu startupowi wejście na rynek akcji w tym roku, bo warunkiem udanego debiutu giełdowego jest wzrost firmy i potencjał dużych zarobków w przyszłości dla inwestorów.

Dołącz do dyskusji: Airbnb może wejść na giełdę jeszcze w tym roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl