SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pod naciskiem Komisji Europejskiej Airbnb zmieni informacje o swoich usługach

Platforma Airbnb zapowiedziała, że zgodnie z żądaniami Komisji Europejskiej będzie we wszystkich lokalnych wersjach swojego serwisu przedstawiać w jasny sposób koszty związane z wynajęciem prezentowanych nieruchomości. Użytkownicy otrzymają też odpowiednie narzędzia pozwalające na dochodzenie ich praw związanych ze świadczonymi przez Airbnb usługami.

Strona główna serwisu Airbnb, fot. screenArticle

W lipcu br. Komisja Europejska zwróciła się do serwisu Airbnb o zmianę jego polityki. Według komisji sposób prezentowania przez platformę cen wynajęcia jest mylący, nie uwzględnia bowiem wszystkich końcowych kosztów. KE chce także dostosowania regulaminu serwisu do norm unijnych.

W komunikacie przesłanym wówczas przez Airbnb do redakcji Wirtualnemedia.pl firma zapowiedziała, że bardzo poważnie traktuje wątpliwości KE i podejmie działania w kierunku zmian w swojej polityce.

Teraz poinformowano, że Airbnb zobowiązało się do prezentacji łącznej ceny rezerwacji pobytu, zawierającej dodatkowe opłaty, takie jak opłaty za usługę i koszty sprzątania. Jeżeli nie jest możliwe podanie ostatecznej ceny z góry, klient ma zostać wyraźnie poinformowany o tym, jakie dodatkowe opłaty mogą mieć zastosowanie.

Ponadto Airbnb zobowiązało się również w jasny sposób wskazywać, czy oferty pochodzą od prywatnych gospodarzy, czy od podmiotów zawodowo zajmujących się najmem, ponieważ od tego zależy jakie prawa przysługują konsumentowi.

Serwis zapowiedział ponadto, że konsumenci będą mogli skorzystać ze wszystkich dostępnych środków prawnych, w szczególności z prawa do zaskarżenia gospodarza w przypadku osobistej szkody lub innych szkód.

Airbnb wyraźnie wskaże, że konsumentom przysługuje prawo do wszczęcia postępowania przeciwko Airbnb przed sądem w ich państwie zamieszkania.

Platforma będzie musiała także informować użytkowników, jeżeli podejmie decyzję o rozwiązaniu umowy lub usunięciu treści, i zaoferuje w takich przypadkach konsumentom prawo do odwołania się i, w stosownych przypadkach, do odszkodowania.

- Usługodawcy internetowi zrewolucjonizowali nasze podróże, wyszukiwanie noclegów i korzystanie z czasu wolnego – przyznała w komunikacie Věra Jourová, europejska komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci. -  Ważne jest jednak, aby przestrzegali też przepisów i brali odpowiedzialność w razie wystąpienia problemów. Konsumenci w UE mają jednak swoje prawa również w internecie. Cieszę się, że Airbnb jest gotowe wprowadzić niezbędne zmiany, dzięki czemu konsumenci uzyskają przejrzysty i zrozumiały przegląd cen. Jest to jeden z kroków, których celem jest lepsza ochrona konsumentów w internecie. To realizacja zaproponowanego kilka miesięcy temu „Nowego ładu dla konsumentów”, który ma zaostrzyć przepisy chroniące konsumentów.

Airbnb to powstała w 2008 r. firma Briana Chesky'ego, Joe Gebbii oraz Nathana Blecharczyka umożliwiająca znalezienie, rezerwację i krótkotrwały wynajem mieszkania w blisko 200 krajach na całym globie. Jest obecna w 34 tys. miast, a z jej usług skorzystało już ponad 40 mln ludzi.

Dołącz do dyskusji: Pod naciskiem Komisji Europejskiej Airbnb zmieni informacje o swoich usługach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl