SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Akcja Demokracja pozwana przez Zrzutkę.pl o ochronę dóbr osobistych

Serwis Zrzutka.pl złożył pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko stowarzyszeniu Akcja Demokracja, żądając przeprosin i wpłaty 25 tys. zł na WOŚP.  Chodzi o publiczne apele ze strony Akcji, by Zrzutka usunęła internetową zbiórkę na rzecz Straży Narodowej. - Jesteśmy przygotowani na batalię prawną - zapewnia szefowa stowarzyszenia, Karolina Skowron.

Logo portalu Zrzutka.plArticle

Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości rozpoczęło zbiórkę na Straż Narodową w październiku 2020 roku. Impulsem do tego były wydarzenia związane z marszami organizowanymi przez Strajk Kobiet, w trakcie których zdarzało się, że jego uczestniczki pisały hasła na murach kościołów, a czasem wchodziły też do wnętrza świątyń, by prezentować hasła protestu.  Zbiórka miała pomóc zorganizować obronę kościołów. - Bez pieniędzy nie będziemy mieli możliwości szkoleń, obozów, zakupu sprzętu czy szybkiej mobilizacji wolontariuszy. Środki zostaną także wykorzystane na pomoc prawną – pisali organizatorzy.

Niemal natychmiast przeciwko zbiórce zaprotestowało stowarzyszenie Akcja Demokracja. - Zbierane w ramach zrzutki fundusze mają niezwykle wysoką szansę posłużyć do zorganizowania aktów przemocy i szerzenia nienawistnej agresji na polskich ulicach - napisali jego członkowie w mailu o szefostwa Zrzutki, załączając dwa tysiące podpisów pod apelem o usunięcie zbiórki (do końca roku zebrano 15 tys. podpisów). – Świnka (logo serwisu – przyp. jk) powoli nabiera brunatnego odcienia – podsumowano.

Zrzutka w grudniu grozi pozwem

W grudniu 2020 roku, po powtarzających się apelach Akcji Demokracja, szefostwo Zrzutki zareagowało groźbą pozwu. Powołując się na prawną analizę podkreślono, że nie można spełnić wniosku o likwidację zbiórki, gdyż tym samym naruszono by obowiązujące prawo. - Zarząd Zrzutka.pl musiałby bezpodstawnie zablokować dostęp do rachunku płatniczego organizatora kwestionowanej zbiórki. Tego typu naruszenie zasady budowania zaufania do systemu płatniczego jest jedną z przesłanek, na podstawie której Komisja Nadzoru Finansowego może nakładać kary na zrzutka.pl, włącznie z pozbawieniem portalu licencji – napisano. Przypomniano też, że według regulaminu - każdy ma prawo założyć i przeprowadzić zbiórkę, niezależnie od politycznej opcji czy zapatrywań.

Zarząd Zrzutka.pl wezwał też Akcję Demokracja do wycofania ultimatum i zaprzestania prowadzenia „akcji medialnej skierowanej przeciwko portalowi, w której to fałszywie oskarża go o wspieranie faszyzmu”. W przeciwnym wypadku zagrożono pozwem o ochronę dóbr osobistych, a także dochodzeniem zadośćuczynienia za utratę wizerunku.

„To pozew SLAPP”

Ostatecznie zbiórki na Straż Narodową nie usunięto – zakończyła się ona 31 grudnia ub. roku; osiągnięto wówczas pułap 346 460 zł (z przewidywanych 30 tys. zł). Ponieważ Akcja Demokracja do końca zbiórki nie wycofała ani ultimatum, ani apeli o jej likwidację – w styczniu Zrzutka.pl złożyła w sądzie pozew o ochronę dóbr osobistych, domagając się przeprosin i wpłaty 25 tys. zł na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Zdaniem członków stowarzyszenia - pozew wpisuje się w tradycję tzw. pozwów SLAPP (z ang. Strategic Lawsuit Against Public Participation, czyli strategiczny pozew przeciwko społecznej partycypacji). Ich celem jest a zmęczenie przeciwnika i obciążenie go kosztami postępowania, by w konsekwencji wycofał się z podejmowanych działań.

Karolina Skowron, szefowa Akcji Demokracja, podkreśla: - Mamy odpowiedzialność wobec naszego 300 tysięcznego ruchu, który ufa, że będziemy konsekwentnie walczyć o takie wartości jak walka z faszyzacją życia publicznego. Dlatego nie pozwolimy Zrzutce.pl nas uciszyć. Jesteśmy doskonale przygotowani na batalię prawną, mając wartości i argumenty po swojej stronie. Wspierają nas też pro bono najbardziej wybitni w tej dziedzinie prawnicy - Maciej Ślusarek i zespół z jego kancelarii. Będziemy dalej domagać się społecznej odpowiedzialności Zrzutki.pl.

Trzy czwarte darczyńców akcji crowdfundingowych organizowanych na Zrzutka.pl to kobiety. Średnio wpłacają one blisko 70 zł na daną akcję. Pik wpłat przypadka na wtorki w godzinach wieczornych (20.00-22.00).

Dołącz do dyskusji: Akcja Demokracja pozwana przez Zrzutkę.pl o ochronę dóbr osobistych

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nie
Czymam kciuki za zrzutkę.
odpowiedź