SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Aktywa OFE spadły do 222,1 mld zł

Aktywa otwartych funduszy emerytalnych (OFE) zmniejszyły wartość o 3,8 mld zł do 222,1 mld zł we wrześniu, co oznacza, że spadły o 1,7% w skali miesiąca, podały Analizy Online. Od początku roku środki w OFE zwiększyły się o 0,4%.

Aktywa OFE spadły do 222,1 mld zł

"Wrzesień był trzecim z rzędu miesiącem, w którym spadła wartość środków przeznaczonych na przyszłe emerytury z drugiego filara. Łączna wartość aktywów netto działających na polskim rynku otwartych funduszy emerytalnych zmniejszyła się o -3,8 mld PLN (-1,7%) do poziomu 222,1 mld zł. W sumie, w ciągu trzech kwartałów bieżącego roku, drugofilarowe środki zwiększyły swoją wartość zaledwie o +0,4%, co stanowi jeden z najgorszych wyników od początku istnienia OFE w Polsce" - głosi raport.

Na zeszłomiesięczny spadek aktywów wpływ miały ujemne wyniki osiągnięte przez zarządzających funduszami, które zmniejszyły wartość zarządzanych przez nich środków o 6,7 mld zł. Średnia zmiana wartości jednostki rozrachunkowej we wrześniu wyniosła -2,9%, a rozpiętość między najlepszym (OFE Polsat) i najgorszym wynikiem (OFE PZU "Złota Jesień") wyniosła 1,14 pkt proc., podano także.

"Na straty przyszłych emerytów kluczowy wpływ miała kontynuacja negatywnej sytuacji na polskim rynku akcji, z którą mamy do czynienia od czerwca br. Tym razem podstawowy indeks warszawskiej giełdy WIG stracił aż -9,4%, a indeks największych spółek WIG20 spadł o -10,7%. Ponadto we wrześniu, po 7 miesiącach wzrostów, stratne okazały się również inwestycje na rynku obligacji skarbowych, gdzie indeks IROS zmniejszył swoją wartość o -0,4%" - napisano w raporcie.

Pozytywny wpływ na aktywa OFE miał natomiast napływ nowych środków, który we wrześniu wyniósł 2,9 mld zł. Złożyły się na to pieniądze przekazane funduszom emerytalnym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, które zwiększyły wartość aktywów netto o 1,0 mld zł. Z kolei - na drugi strumień złożyły się środki wynikające z rozliczeń dodatnich przepływów z sierpniowej sesji transferowej, które 1 września podniosły wartość aktywów netto OFE o 1,9 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Aktywa OFE spadły do 222,1 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl