SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Aktywa rezerwowe Polski na koniec grudnia wynosiły 156,5 mld euro

Na koniec grudnia 2022 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski wynosiły 156,5 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 166,7 mld dolarów – poinformował Narodowy Bank Polski w czwartkowym komunikacie.

Article

NBP opublikował w czwartek dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych. Wynika z nich, że na koniec grudnia 2022 r. ich stan wyrażony w euro wyniósł 156,5 mld euro i był niższy o 0,3 mld euro niż na koniec listopada 2022 r.

Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się o 4,3 mld i osiągnął poziom 166,7 mld dolarów.

"Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (prawie 70,3 proc.) jest inwestowana w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym" - przypomniał NBP.

 

Dołącz do dyskusji: Aktywa rezerwowe Polski na koniec grudnia wynosiły 156,5 mld euro

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gringo
Czyli gdyby to pożyczyć starczy na atomówki i armię.
odpowiedź