SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Aktywa TFI spadły do 108,1 mld zł na koniec III kw.

Aktywa zgromadzone w krajowych funduszach inwestycyjnych zmniejszyły swoją wartość o ponad 11 mld zł tj. o prawie 10% w porównaniu z poprzednim kwartałem i wyniosły 108,1 mld zł na koniec III kw. We wrześniu wartość aktywów spadła o 3,6 mld zł w ujęciu miesięcznym, podały Analizy Online oraz Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Aktywa TFI spadły do 108,1 mld zł na koniec III kw.

„Trzeci kwartał br. był jednym z trudniejszych w historii rynku funduszy inwestycyjnych. Odpływ inwestorów od ryzykownych klas aktywów, wystraszonych złymi informacjami płynącymi z gospodarek, a także problemami fiskalnymi krajów strefy euro miały negatywny wpływ na wyceny różnych klas aktywów, przyczyniając się do spadku wartości zarządzanych przez fundusze środków. W skali kwartału zmniejszyły swą wartość o ponad 11 mld zł, czyli blisko 10%. W samym wrześniu wartość aktywów zmniejszyła się o 3,6 mld zł, czyli w mniejszym stopniu niż w sierpniu, kiedy aktywa skurczyły się o 7,3 mld zł. Na koniec września aktywa zgromadzone w funduszach warte były 108,1 mld zł, a w przeliczeniu na europejską walutę – 24,5 mld EUR" - podano w raporcie.

Wrześniowy spadek wartości aktywów wynikał z bardzo słabej koniunktury na rynkach finansowych. Do spadających cen akcji (WIG20 obsunął się o 10,7%), dołączyły również surowce i złoto, waluty i obligacje naszego skarbu państwa. W tych warunkach tylko co piątemu funduszowi udało się ochronić kapitał przed poniesieniem straty.

Spadek aktywów byłby jeszcze większy, gdyby nie dodatnie saldo wpłat i wypłat, które według szacunków Analiz Online sięgnęło 0,9 mld zł. Tak dobry wynik sprzedaży to efekt wpłacenia znacznych środków do zaledwie jednego funduszu polskich papierów skarbowych utworzonego na potrzeby grupy kapitałowej PZU.

W efekcie aktywa zgromadzone w funduszach dłużnych, mimo słabej koniunktury również w tym segmencie rynku, zwiększyły się aż o 8,0% (blisko 1,5 mld zł) do 19,6 mld zł. Tym samym stały się trzecią pod względem wielkości aktywów grupą z 18,2% udziałem w rynku, wyprzedzając fundusze pieniężne i gotówkowe (18,9 mld zł).

Podobnie jak w sierpniu, w minionym miesiącu największy spadek aktywów odnotowały fundusze akcyjne. Dalszy odpływ klientów (znacznie niższy niż w sierpniu) oraz ujemny wynik zarządzania sprawił, iż aktywa tego wciąż największego segmentu rynku, zmniejszyły się o 2,6 mld zł, czyli aż o jedną dziesiątą do 23,1 mld zł.

W większym stopniu zmniejszyły się środki zarządzane przez fundusze akcji polskich (o 11,2%), podczas gdy fundusze inwestujące na rynkach zagranicznych zarządzały na koniec miesiąca aktywami o 5,8% mniejszymi. W sumie od początku roku aktywa będące w zarządzaniu funduszy akcyjnych zmnieszyły się już o ponad 20 mld zł, czyli o blisko jedną trzecią.

Dalszy odpływ środków odczuły również fundusze mieszane, które na koniec września zarządzały aktywami o 1,7 mld zł (7,0%) mniejszymi. O  0,3 mld zł spadły z kolei aktywa zarządzane przez fundusze ochrony kapitału,przy czymjedna trzecia spadku to efekt zakończenia działalności przez jeden z funduszy mających formę produktu strukturyzowanego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Aktywa TFI spadły do 108,1 mld zł na koniec III kw.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl