SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Alcatel i Orange rozpoczęły próbną eksploatację sieci HSDPA

Alcatel poinformował, że operator telefonii komórkowej Orange rozpoczął wstępną fazę świadczenia usług HSDPA(1) w rejonie Paryża, wykorzystując rozwiązanie dostępu radiowego Alcatela.

Pierwszymi użytkownikami systemu będą abonenci sieci Orange z Issy-les-Moulineaux i Boulogne-Billancourt — dwóch dużych miast w rejonie Paryża. Będą oni testować usługi szerokopasmowej telefonii mobilnej, w tym bardzo szybkiego dostępu do Internetu oraz szybkiego pobierania klipów wideo. Pierwsze połączenie w standardzie HSDPA przeprowadzono pod koniec 2005 roku, a obecne szeroko zakrojone testy umożliwią firmie Orange komercyjne świadczenie w przyszłości podobnych usług na terenie Europy.

W lutym 2005 r. Orange aktywnie przystąpił do przygotowań związanych z wdrożeniem bardzo szybkich technologii dla telefonii mobilnej. Rozwiązanie Evolium® HSDPA firmy Alcatel pozwala znacznie zwiększyć szybkość łączy odbiorczych (ang. downlink) i pojemność komórek sieci. Dzięki temu Orange może zaspokoić rosnące zapotrzebowanie klientów na usługi szerokopasmowe typu DSL w sieciach mobilnych, oferując im szybki dostęp do Internetu, wydajne pobieranie klipów video lub dużych plików, a także bardziej komfortowy odbiór telewizji za pomocą urządzeń przenośnych.

System dostępu radiowego Alcatel Evolium® umożliwia łatwe uruchomienie usług HSDPA, poprzez zwykły upgrade oprogramowania sprzętu Alcatela, który jest już wdrożony i zapewnia optymalną jakość usług w sieci 3G/UMTS firmy Orange. Podobnie, infrastruktura radiowa firmy Alcatel pozwoli na bezproblemowe wdrożenie (poprzez upgrade oprogramowania) technologii HSUPA(2) — odpowiednika HSDPA dla łącza nadawczego — gdy tylko pojawi się zapotrzebowanie klientów Orange na tego typu usługi. Umożliwi to operatorowi ekonomiczny i bezpieczny rozwój w przyszłości.

Stacje bazowe firmy Alcatel oferują wysoką wydajność przetwarzania i dobrą charakterystykę radiową. Znakomicie sprawdzają się zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych, w których zapotrzebowanie na pasmo jest bardzo duże. Orange może więc osiągnąć znaczne przychody z usług bezprzewodowego dostępu w pomieszczeniach, które pozwolą użytkownikom mobilnym w firmach na sprawne odbieranie poczty z dużymi załącznikami oraz korzystanie z szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Rozwiązanie Evolium® HSDPA firmy Alcatel oferuje zarówno operatorom, jak i abonentom sieci mobilnych maksymalne korzyści ze stosowania technologii HSDPA. Oprócz modulacji kwadraturowej QPSK (przy maksymalnej przepływności 3,6 Mb/s), która zgodnie ze specyfikacjami 3GPP jest obowiązkowa, rozwiązanie Alcatela zapewnia opcjonalną, realizowaną bezpośrednio modulację 16QAM (przy przepływności 14,4 Mb/s), a także zapewnia natychmiastowe bezproblemowe współdziałanie ze wszystkimi kategoriami terminali mobilnych, np. terminalami kategorii 8 i 10 (odpowiednio: 7,2 Mb/s i 14,4 Mb/s). W zastosowaniach komercyjnych oferowana przez rozwiązanie HSDPA firmy Alcatel średnia przepływność przy transmisji danych użytkownika pozwoli od razu na przesyłanie danych z szybkością od 2 do 3 Mb/s, czyli od pięciu do ośmiu razy większą niż obecna maksymalna przepływność sieci 3G/UMTS (384 kb/s).

W lutym 2005r. Alcatel rozpoczął testy zgodności operacyjnej swojej infrastruktury wielostandardowej sieci radiowej Evolium® z zestawami układów firmy Qualcomm obsługującymi HSDPA. Niedawno podobne testy zostały z powodzeniem przeprowadzone z telefonami firmy Samsung. Alcatel bierze również udział w testach zgodności operacyjnej z udziałem firm Novatel Wireless Inc. i Option International, będących liderami w dziedzinie kart łączności bezprzewodowej do komputerów PC, bram rezydentnych i modułów wbudowanych. Do tej pory przeprowadzono zakończone sukcesem testy połączeń HSDPA kategorii 6 (o przepływności 3,6 Mb/s) z użyciem infrastruktury firmy Alcatel oraz dostępnych na rynku urządzeń firm Samsung, Novatel Wireless i Option International.

(1) (2) High Speed Packet Access (HSPA) jest ogólnym terminem przyjętym przez UMTS Forum na określenie wszelkich udoskonaleń w interfejsie radiowym UMTS. Termin HSPA dotyczy zarówno udoskonaleń w łączach odbiorczych UMTS (jest wówczas określany jako High Speed Downlink Packet Access — HSDPA), jak i nadawczych (High Speed Uplink Packet Access — HSUPA). Ewolucyjne przechodzenie z technologii GSM do 3G przynosi operatorom GSM korzyści w postaci większych szybkości przepływu danych, większej wydajności spektralnej i pojemności systemu, natomiast przed abonentami HSPA otwiera możliwości korzystania z szerokopasmowych usług multimedialnych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Alcatel i Orange rozpoczęły próbną eksploatację sieci HSDPA

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl