SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Aleksander Kutela za Marka Dekana prezesem Ringier Axel Springer Polska

Eksperci o przejściu prezesa RASP Marka Dekana na stanowisko COO Politico Media Group w USA mówią jednym głosem: awans. I dodają, że wyznaczenie na jego następcę dotychczasowego wiceprezesa Aleksandra Kuteli pokazuje, że firma stawia na kontynuację strategii. - Może dojść do przetasowań personalnych w firmie, ale niewiele więcej - przewiduje Bogusław Chrabota.

Mark Dekan od września obejmie nowo utworzoną funkcję COO amerykańskiej Politico Media Group, należącej do Axel Springer SE. Tym samym po ośmiu latach przestanie być CEO Ringier Axel Springer Polska. Na stanowisku zastąpi go jego dotychczasowy zastępca Aleksander Kutela.

Eksperci zgadzają się, że dla Dekana to awans. - To bardzo dobry menedżer, został w tej roli doceniony i dostał ofertę od grupy. Axel Springer rzeczywiście inwestuje w Politico, na początku miał udziały w europejskiej części, potem kupił całe – komentuje Zbigniew Benbenek, właściciel Grupy ZPR Media. Grupa wydawnicza Axel Springer umowę przejęcia Politico podpisała latem ub.r.

- To dla niego awans. Dobrze prowadził firmę, która musiała sobie radzić w trudnych czasach. Ma spore doświadczenie i z Onetem, i z mediami drukowanymi. Widocznie zostało to docenione – przyznaje Zbigniew Napierała, współzałożyciel i wieloletni prezes Edipresse Polska.

- Każda zmiana na stanowisku prezesa dużej spółki mediowej jest istotna, na wyjątkowo konkurencyjnym i upolitycznionym rynku w Polsce tym bardziej - uważa Marek Sowa, w przeszłości m.in. prezes Agory i UPC Polska, a obecnie główny udziałowiec nadawcy Golf Channel Polska.

- Mark Dekan zarządzał RASP przez osiem lat, jako zagraniczny menedżer był raczej wyjątkiem w krajobrazie polskich mediów, zarządzanych już w zdecydowanej większości przez Polaków. Przeprowadził udaną transformację tradycyjnej organizacji mediowej w firmę cyfrową, zapewnił też odpowiednie wsparcie redakcjom z portfolio Ringier Axel Springer Polska w starciach z lokalnymi politykami o autorytarnych zapędach. Przejście do amerykańskiego Politico Media oznacza kolejny etap kariery Dekana w korporacyjnym świecie Axel Spinger SE. Warto pamiętać, że to właśnie na amerykańskim rynku poczynione zostały w ostatnich latach znaczące inwestycje grupy, a największym akcjonariuszem Axel Springer SE jest nowojorski fundusz inwestycyjny KKR & Co. - podkreśla Sowa.

Czy zmiana personalna pociągnie za sobą zmiany w strategii czy linii programowej RASP? - Strategia pewnie będzie dokładnie ta sama. Czyli cyfryzacja i inwestycje w online. Nie sądzę, żeby cokolwiek się tu zmieniło – twierdzi Bogusław Chrabota, wiceprezes Izby Wydawców Prasy ds. zagranicznych i redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. - Może dojść do przetasowań personalnych w firmie, ale niewiele więcej. Na pewno nie od razu, Aleksander będzie chronił układ, który dotąd się sprawdzał. Ale z czasem do pewnych zmian dojdzie – zaznacza.

- To kontynuacja, skoro biorą jego zastępcę. Sądzę, że szuka się głównie optymalizacji kosztów, zarządzania – ocenia Napierała.

Czy sprawa może mieć powiązanie z niedawnym rozstaniem RASP z Tomaszem Lisem, redaktorem naczelnym „Newsweek Polska”? - Zupełnie bym tego nie łączył. Dla niego to ciekawa propozycja, o większym wymiarze światowym. Tu koncentrował się tylko na Polsce – podkreśla Napierała.

Aleksander Kutela prezesem Ringier Axel Springer Polska

Aleksander Kutela pełniący obecnie funkcję wiceprezesa RASP, rolę prezesa przejmie we wrześniu 2022 roku. W latach 2000-2015 pełnił funkcję prezesa HBO Polska, a w 2007 roku dodatkowo objął stanowisko senior vice president HBO Europe. W 2015 roku dołączył do RASP jako prezes Grupy Onet. W 2018 roku objął rolę COO Ringier Axel Springer Media.

- Pojawienie się Aleksandra Kuteli na stanowisku prezesa RASP to dobra wiadomość dla rynku - dał się poznać jako skuteczny menedżer mediów jeszcze w HBO Polska, a od kilku lat jest współtwórcą cyfrowej transformacji marek wchodzących w skład Ringier Axel Springer Polska. Nie ulega wątpliwości, że będzie również jednym z gwarantów niezależności prywatnych mediów w złożonej, polskiej rzeczywistości - uważa Marek Sowa.

- Poradzi sobie jako menedżer, jest doświadczony, ma wszelkie potrzebne kwalifikacje – zapewnia Bogusław Chrabota. - Dekan był bardzo blisko związany z centralą i zapewne Aleksandrowi w tych relacjach będzie trudniej. Mam nadzieję, że ma zaufanie partnerów spółki i życzę mu, żeby szybko zdobył pozycję, jaką w relacjach z właścicielami spółki, miał Dekan – dodaje.

- Na pewno sobie poradzi, zarządzał razem z Dekanem. To kontynuacja, nie doszukiwałbym się tu żadnego drugiego dna – mówi Zbigniew Napierała.

- Na pewno dobrze zna się na Onecie, wcześniej pracował w telewizji, trudno powiedzieć, na ile to będzie rozciągnięte na jego kompetencje w zakresie „Newsweeka” i „Faktu” - twierdzi Zbigniew Benbenek.

Osoba z kierownictwa jednej z firm działających na rynku wydawniczych (prosi o anonimowość) przyznaje, że w całej sprawie chodzi o pieniądze. - Cięcia kosztów. Wiadomo, że Szwajcar z olbrzymim uposażeniem, który dojeżdża do Polski, trzeba mu zapewnić hotel, to dużo droższe rozwiązanie niż człowiek stąd. A ja zawsze jestem za tym, by prezesami spółek byli Polacy. Są tak samo kompetentni – podkreśla.

Zbigniew Napierała dostrzega jeszcze inny aspekt sprawy. - Sądzę, że głos decydujący ma Axel Springer, bo niemieckie koncerny, niezależnie od nastawienia naszych polityków, koncentrują się na Polsce. Przykład kupienia przez Burdę Edipresse zwraca uwagę, że dla Burdy polski rynek jest interesujący w długim dystansie. I jak się uspokoi na Ukrainie, będzie kontynuacja na wschód – przewiduje Napierała.

Dekan kierował m.in. Ringier Axel Springer Media AG, spółką joint venture Axel Springer i Ringier, największą cyfrową firmą medialną w Europie Środkowo-Wschodniej. Jako prezes Ringier Axel Springer Polska, przekształcił firmę z organizacji opartej na mediach drukowanych w firmę cyfrową, łącząc 11 spółek w jedną.

W 2020 roku przychody sprzedażowe Ringier Axel Springer Polska zmalały o 7,3 proc. do 549,05 mln zł, zysk netto - z 28,4 do 23,03 mln zł, a liczba pracowników etatowych - o 60 do 1 332.

Dołącz do dyskusji: Aleksander Kutela za Marka Dekana prezesem Ringier Axel Springer Polska

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kol
Dekan ma duże ambicje. Dziwne byłoby raczej gdyby zamienił Politico Media na RASP... ;)
odpowiedź
User
Black
Straszno tym menadżerom z oczu patrzy
odpowiedź
User
Olo
Nie mam zaufania do tzw mediow polskojezycznych, zarzadzanych z zagranicy.
odpowiedź