SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polityczne treści o charakterze konserwatywnym otrzymują większe wsparcie algorytmiczne na Twitterze

Twitter opublikował badania na temat działania algorytmicznego wzmacniania treści na platformie. Okazuje się, że polityczne treści o charakterze konserwatywnym otrzymują większe wsparcie ze strony algorytmów.

Fot. flickr.comArticle

Na oficjalnym blogu deweloperskim Twittera zostały opublikowane badania dotyczące algorytmicznego wzmocnienia treści politycznych, przygotowane przez zespół badawczy współpracujący z platformą. 

Cel badań

Celem przeprowadzonych badań było lepsze zrozumienie wzmocnienia treści politycznych na podstawie porównania osi uszeregowanej algorytmicznie i osi chronologicznie odwróconej. Według twórców, wyniki rzucają nowe światło na rolę algorytmów w kształtowaniu konsumpcji treści politycznych w internecie.

Badania zostały przeprowadzone w siedmiu krajach - Kanadzie, Francji, Japonii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych. Analitycy zebrali tweety wybranych urzędników, co stanowi niewielką część wszystkich treści politycznych na portalu. Dodatkowo analitycy zbadali czy algorytmy rekomendacji Twittera wzmacniają treści polityczne z serwisów informacyjnych.

Należy zaznaczyć, że od 2016 roku użytkownicy portalu mogą wybierać między wyświetlaniem uporządkowanych algorytmicznie tweetów na osi czasu strony głównej lub przeglądaniem treści w odwróconej kolejności chronologicznej.  Pierwsza z tych opcji wyświetla użytkownikom strumień tweetów z kont, które zostały przez nich zaobserwowane. Dodatkowo algorytm uwzględnia rekomendacje innych treści, które potencjalnie mogą zainteresować odbiorcę, na podstawie wyszukiwań, interakcji i kontaktów. Strona główna osoby, która korzysta z algorytmicznego uporządkowania tweetów, jest więc sumą interakcji użytkownika oraz bazowego projektu algorytmu.

Badacze przedstawili trzy kluczowe zagadnienia:

  • W jaki sposób algorytmy wzmacniają konkretne treści polityczne na Twitterze w porównaniu do odwrotnej osi chronologicznej? Jakie czynniki mają na to wpływ?
  • Czy niektóre ugrupowania polityczne są wzmacniane przez algorytm bardziej niż inne? Czy ten trend jest zależny od kraju?
  • Czy niektóre serwisy są faworyzowane bardziej od innych przez algorytm?

Od 1 kwietnia do 15 sierpnia 2020 r. przeanalizowaliśmy miliony tweetów z kont obsługiwanych przez wybranych urzędników w siedmiu krajach. Wykorzystaliśmy te dane, aby sprawdzić, czy tweety są bardziej wzmacniane przez algorytmy na osi czasu, niż w przypadku odwrotnej kolejności chronologicznej i czy istnieje różnica w badanej przez nas grupie. Wykorzystaliśmy publiczne źródła (jak, chociażby oficjalne strony internetowe instytucji), aby zidentyfikować przynależność do partii politycznych. Nie używaliśmy natomiast treści Tweeta w celu próby wnioskowania poglądów politycznych wybranych urzędników.

W celu zbadania algorytmicznego wzmocnienia treści serwisów informacyjnych przeanalizowaliśmy setki milionów tweetów zawierających linki do artykułów udostępnianych na Twitterze w tym samym okresie. Serwisy zostały podzielone przez dwie niezależne organizacje (Allsides i Ad Fontes Media) na kategorie na podstawie oceny stronniczości mediów. W badaniach wykluczyliśmy wszystkie wpisy o charakterze niepolitycznym jak np. przepisy kulinarne lub sport - czytamy na blogu deweloperskim Twittera.

Wyniki badań i wnioski

Analitycy przedstawili dość zaskakującą konkluzję. Większość politycznych wpisów wybranych urzędników, bez względu na przynależność partyjną jest dostrzegana i wzmacniana przez algorytm w porównaniu do odwróconej chronologicznie osi czasu. Dodatkowo przynależność do partii czy ideologia nie były czynnikiem uwzględnianym przez system podczas rekomendowania treści, a co za tym idzie, dwie osoby z tej samej partii mogły otrzymywać inne wzmacniane treści.

Wyniki badań

Jak wynika z badań w sześciu z siedmiu badanych krajów (poza Niemcami) wpisy o charakterze konserwatywnym otrzymują większe wsparcie algorytmiczne niż tweety powiązane ideologicznie z lewicą. Natomiast prawicowe serwisy informacyjne dostrzegają większe wsparcie algorytmicznego wzmocnienia niż ich media lewicowe.

Wyniki badań

Przeprowadzone badania wykazują, że niektóre treści polityczne są na platformie wzmacniane algorytmicznie. Twórcy badań zaznaczają jednak, że ustalenie dlaczego zaobserwowane wzorce występują, nie jest proste. Wynika to z faktu, że powstają one na podstawie interakcji złożonych między ludźmi a platformą. Podkreślono również, że zespół Machine Learning Ethics Transparency and Accountability (META) będzie dążył do łagodzenia wszelkich nierówności, które pojawiają się na platformie.

Przez ostatnie miesiące zespół META pracował nad wdrożeniem nowych metod odpowiedzialnego udostępniania dużych zbiorów danych w celu wsparcia walidacji. Finalizujemy naszą współpracę, aby wykorzystać technologię ochrony prywatności w celu umożliwienia zewnętrznym badaczom powielania tego typu prac przy jednoczesnej ochronie prywatności osób korzystających z Twittera - czytamy we wpisie.

Twitter przedstawia program “Spaces Spark” - nowe rozwiązanie dla twórców

Wprowadzona w tym roku pokoje do rozmów o nazwie Spaces otrzymają kolejne wsparcie deweloperskie. Firma uruchomiła właśnie nową trzymiesięczną inicjatywę akceleracyjną. Ma to na celu wspieranie twórców pod względem technicznym, finansowym i marketingowym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polityczne treści o charakterze konserwatywnym otrzymują większe wsparcie algorytmiczne na Twitterze

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Romuś
Po prostu, media tak zwane konserwatywne, zaczęły publikować dziwne treści.
A takie treści, mają lepszą klikalność.
Np. tytuł: "Ziemia jest płaska! Mamy naukowe dowody!"
będzie się lepiej klikał, od:
"Ziemia jest kulista! Mamy naukowe dowody!"
odpowiedź