SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rząd przyjął pakiet e-commerce, zapłacimy VAT za e-zakupy spoza UE

W czwartek na posiedzeniu rządu przyjęto przepisy podatkowe określone jako pakiet e-commerce. Zakładają one pobieranie podatku VAT od wszystkich przesyłek spoza Unii Europejskiej. Przepisy będą obowiązywały od lipca br.

Article

Pakiet e-commerce zakłada likwidację obowiązującego dotychczas zwolnienia z podatku VAT od importu do Unii Europejskiej tzw. małych przesyłek, o wartości do 22 euro. Obowiązek poboru i zapłaty VAT nałożono na podatników, a platformy e-commerce poprzez odpowiednie interfejsy mają ułatwiać zapłatę daniny.

Ponadto znacząco rozszerzono zakres transakcji B2C, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury one stop shop.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Pakiet e-commerce ułatwi działanie firmom wysyłającym towary z Polski do konsumentów w innych krajach Europy. Dzięki nowym procedurom przedsiębiorcy handlujący w Internecie nie będą już musieli oddzielnie rejestrować się na potrzeby VAT i rozliczać w każdym kraju, do którego wysyłają towary. Zamiast tego rozliczą VAT w „jednym okienku”, w państwie swojej siedziby. I to już państwo, w którym działają, podzieli się zapłaconym przez nich podatkiem z krajem, do którego trafiła przesyłka. Oszczędzi to firmom wiele kosztów i formalności - zapewnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Polskie przepisy stanowią wdrożenie zasad przyjętych przez Komisję Europejską. - Jest to projekt, który w zamyśle Komisji Europejskiej ograniczy napływ paczek z nieopodatkowanymi towarami z krajów trzecich do Unii Europejskiej - komentuje Jan Sarnowski.

- Tracą na nim nie tylko budżety poszczególnych państw, ale przede wszystkim unijni przedsiębiorcy. Nie mogą konkurować z firmami, często z operującymi z dalekiego wschodu, które sprzedają takie same towary, co oni, ale tańsze o VAT, czyli często nawet o jedną czwartą. Pakiet e-commerce jest istotnym krokiem w kierunku ukrócenia tego procederu - podkreśla.

VAT od e-zakupów spoza UE od 1 lipca

Zmienione przepisy w Polsce mają obowiązywać od początku lipca. Ministerstwo Finansów w komunikacie przekonuje, że w efekcie firmy z Unii Europejskiej będą bardziej konkurencyjne wobec tych z innych obszarów.

- Rozwiązania zawarte w pakiecie e-commerce zapewniają ułatwienia w rozliczaniu VAT od sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych państwach członkowskich UE. Na dodatek z pewnością poprawią konkurencyjność unijnych, jak i polskich przedsiębiorców względem tych spoza UE - uważa Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.

- To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm.

Będzie mniej zakupów z Aliexpress?

O wdrożeniu pakietu e-commerce do polskiego prawa mówiono od wielu miesięcy. Wiosną ub.r. Poczta Polska prognozowała, że w konsekwencji liczba paczek przesyłanych z Azji, głównie z zakupami z tamtejszych platform e-commerce, może zmaleć o 30-40 proc.

Z nowych przepisów zadowoleni byli natomiast polscy sprzedawcy internetowi. - Kibicujemy działaniom mającym na celu uszczelnienie systemu przesyłek pocztowych i pobierania VAT, bo są one korzystne dla polskich małych i średnich firm prowadzących sprzedaż na naszej platformie - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Paweł Klimiuk, ówczesny rzecznik prasowy Allegro.

Zdecydowanie najpopularniejszą azjatycką platformą e-commerce jest u nas Aliexpress. W lutym br. jego przeglądarkowa wersja zanotowała 7,38 mln użytkowników i 25,46 proc. zasięgu.

Z początkiem marca swoją platformę w pełni udostępnił w Polsce amerykański Amazon. Przy czym koncern ma już w naszym kraju kilka centrów logistycznych, z których wysyłane są zakupy także do innych krajów z Europy Środkowo-Wschodniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rząd przyjął pakiet e-commerce, zapłacimy VAT za e-zakupy spoza UE

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Teleman
"Każda kasa się przyda" powiedział.Jarek i pogładził rudego Feliksa
6 2
odpowiedź
User
Artemis
Realna podwyżka o 23% zamiast wpływów przyniesie straty.
W rządzie siedzą same mądre inaczej głowy.
6 1
odpowiedź
User
Gosć
To już jest desperacja na szczęście są wysyłki z Estonii i Łotwy i chytra narodowa republika nie dostanie nic.
5 1
odpowiedź