SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Allegro najtańsze od debiutu giełdowego, kurs stracił 39 proc.

Akcje Allegro od początku stycznia potaniały o 39 proc., obecnie są wyceniane najniżej od debiutu giełdowego spółki. Zdaniem analityków nie jest to związane z wejściem Amazona na polski rynek. - Wcześniej kurs Allegro został wywindowany bardzo wysoko w efekcie zakupów indeksowych. Allegro jest nadal wyceniane wysoko - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Łukasz Wachełko z Wood & Co.

Prezes Allegro Francois Nuyts podczas debiutu giełdowego spółki, fot. AllegroArticle

W poniedziałek akcje Allegro staniały o 0,17 proc. do 52,66 zł, mimo że indeks WIG zyskał 1,6 proc., a WIG20 - 1,79 proc. Podobnie było w zeszły piątek: kurs spółki spadł o 0,2 proc. przy wzroście WIG o 1,9 proc. i WIG20 o 2,2 proc.

To kontynuacja trendu trwającego od trzech miesięcy. Na przełomie grudnia i stycznia za akcję Allegro płacono ok. 85 zł (7 stycznia było to 87,50 zł), a potem kurs stopniowo szedł w dół. Na początku lutego wynosił już tylko 72 zł, a na początku marca - 63,07 zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Dalsze spadki nastąpiły po tym, jak 16 marca fundusze Permira, Mid Europa Partners i Cinven, główni akcjonariusze Allegro, ogłosili, że w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu chcą sprzedać do 7,5 proc. akcji spółki. Cena za walor ma wynieść 60 zł.

Kapitalizacja w dół o 36 mld zł

Kurs Allegro jest obecnie najniżej od debiutu giełdowego firmy w połowie października. W ofercie pierwotnej akcje sprzedawano po 43 zł za sztukę, fundusze Permira, Mid Europa Partners i Cinven zbyły 190,3 mln walorów za 8,18 mld zł, a spółka ze sprzedaży nowych walorów pozyskała 900,5 mln zł na częściową spłatę zadłużenia.

Pierwszego dnia notowań akcje Allegro podrożały do 70 zł. Pod koniec października kurs na krótko wzrósł do 100 zł, a spółka jako pierwsza na warszawskiej giełdzie osiągnęła 100 mld zł kapitalizacji.

Obecnie Allegro nadal jest najbardziej wartościową firmą na stołecznym parkiecie, ale wycena spółki od styczniowego szczytu zmalała z 89,53 do 53,88 mld zł.

Z czego wynika ten spadek? - Wcześniej kurs Allegro został wywindowany bardzo wysoko w efekcie zakupów indeksowych. Późniejszy spadek kursu nie świadczy o tym, że coś złego dzieje się w spółce. Ponadto prognozy wyników publikowane przez firmę są dość konserwatywne, co dla inwestorów może mieć efekt chłodzący - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Łukasz Wachełko, analityk z Wood & Co.

Krótko po debiucie giełdowym Allegro zostało włączone nie tylko do WIG20, lecz także kilku indeksów zagranicznych: 19 października pojawiło się w indeksie FTSE Developed, a 26 października - w MSCI EM.

Od prawie miesiąca Allegro ma nowego globalnego konkurenta - z początkiem marca pełną wersję swojej platformy uruchomił u nas Amazon. Wejście koncernu na nasz rynek analitycy wskazywali jako jeden z czynników ryzyka dla Allegro.

- Allegro jest nadal wyceniane wysoko, podobnie jak inne spółki z branży e-commerce, chociażby Amazon - zaznacza Łukasz Wachełko. Dla Allegro wskaźnik ceny do zysku netto na akcję wynosi obecnie 128,55, do zysku operacyjnego - 47,98, a do przychodów - 13,48.

W przypadku platformy odzieżowej Answear, notowanej na giełdzie od stycznia, te wskaźniki ma wartość, odpowiednio, 45,33, 112,72 i 1,58.

Własne automaty paczkowe mają uniezależnić Allegro od InPostu

Na początku marca Allegro poinformowało, że do końca br. chce pilotażowo uruchomić 1,5 tys. automatów do nadawania i odbioru paczek, dostarczyć ma je spółka Modern - Expo.

- Inwestycje w logistykę, zwłaszcza początkowo, mogą być znaczącymi kosztami dla Allegro. Ale w dłuższym terminie firma potencjalnie będzie osiągała wyższe marże. Obecnie jest w sytuacji, w której praktycznie dwie trzecie produktów kupowanych na jej platformie dostarcza InPost - komentuje Łukasz Wachełko. - Rozumiem decyzję Allegro, żeby zbudować własną odnogę logistyczną i dywersyfikować się wobec InPostu - dodaje.

Allegro przed miesiącem obniżyło prognozę swojej tegorocznej rentowności. Firma spodziewa się, że w br. wartość produktów sprzedanych przez firmę (GMV) zwiększyły się w górnym przedziale kilkunastu proc., przychody - o ponad 20 proc., a skorygowany zysk EBITDA - w średnim przedziale kilkunastu proc. O ile prognozy wzrostu sprzedaży GMV i przychodów zwiększono w porównaniu z prospektem przed debiutem giełdowym w październiku ub.r., o tyle prognoza wzrostu skorygowanej ETBIDA została obniżona z 20 proc. do średnich kilkunastu proc.

- W przypadku EBITDA jesteśmy trochę bardziej konserwatywni, Amazon intensyfikuje swoją aktywność, rozpoczął w tym tygodniu. Z tej pespektywy my nie podnosimy prognoz - uzasadnił Jon Eastick, dyrektor finansowy Allegro.

Kurs firmy nie zyskał po tym, jak w ostatnich tygodniach wprowadzono kolejne ograniczenia handlu i usług stacjonarnych w związku z trzecią falą epidemii. - Porównywalne do Allegro spółki z zachodnich rynków giełdowych też ostatnimi czasy nie radzą sobie wyjątkowo mocno - zauważa Łukasz Wachełko. - Zamknięcie sklepów niespożywczych w centrach handlowych napędziło obroty w internetowych częściach CCC i LPP, pewnie poprawia też biznes Allegro. Pytanie, jak długo potrwa obecny lockdown - zastanawia się.

W czwartym kwartale ub.r. Allegro osiągnęło wzrost przychodów netto o 61,2 proc. do 1,3 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 84,8 proc. zysk netto zwiększył się ponad dwukrotnie, ze 123,9 do 260,6 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Allegro najtańsze od debiutu giełdowego, kurs stracił 39 proc.

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dlg
Jak to było? "Allegro nie boi się Amazona". Wejście na giełdę w ostatnim momencie, kiedy można było jeszcze napompować kurs akcji. Ktoś na pewno zarobił
odpowiedź
User
alle drogo
Jak niewiele trzeba ,aby okazało się ,że król jest nagi, nagusienki.... Jeszcze bardziej niech podnoszą opłaty za wszystko, aby będą mieli całe tabuny odpływających klientów. Aż się chce zacytować klasyk: miałeś chamie złoty róg....
odpowiedź
User
Junak
Chyba powietrze schodzi z balonika
odpowiedź