SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Allegro płaci za dostawy nawet 13 proc. więcej. Zmieniono umowę z InPostem

W ramach aneksu do umowy Allegro w listopadzie i grudniu za dostawy realizowane przez InPost płaciło 12,8 proc. Stawki wzrosną także w nadchodzących miesiącach.

fot. materiały prasowefot. materiały prasowe

W komunikacie giełdowym Allegro opisano, że od stycznia do grudnia br. dynamika cen „będzie uzależniona od faktycznego wzrostu rok do roku wolumenów dostarczonych dla Allegro przez InPost w tym okresie”, przy czym „poziom indeksacji cen będzie malał od 12,8 do 6 proc. przy wzroście wolumenów zgodnie z uzgodnionymi progami ich zmian pomiędzy tymi limitami”.

InPost ma możliwość wypowiedzenia aneksu z zachowaniem dwumiesięcznego okresu wypowiedzenia. Z kolei Allegro będzie uprawnione do uzyskiwania rabatów aż do rozwiązania umowy, a ich wysokość będzie zależeć od wzrostu wolumenów dostaw w całym br.

CZYTAJ TEŻ: Allegro bez Superceny Premium i reklam sprzedawców na Facebooku

Natomiast zapisy o wzroście cen na kolejne lata pozostają niezmienione. Dalsze aneksy będą dotyczyć pełnych lat kalendarzowych, co - jak zapewnia Allegro - ma zapewnić większą przejrzystość i przewidywalność.

InPost dwa razy podwyższył ceny dla Allegro

W ostatnich latach InPost wprowadził dwie podwyżki w ramach wieloletniej umowy na dostawy zakupów z Allegro. Szef spółki logistycznej Rafał Brzoska tłumaczył, że umowa zakłada „indeksację cen co roku, w tym samym czasie, czyli na początku listopada, w oparciu o dwa wskaźniki: inflacyjny oraz wzrostu kosztów wynagrodzeń”.

Na początku listopada 2022 roku stawki wzrosły o 12 proc. Kolejną podwyżkę, które szczegóły podało właśnie Allegro, Brzoska zapowiedział w połowie listopada ub.r. Umowę na 7 lat dotyczącą dostaw zakupów Allegro i InPost podpisały jesienią 2020 roku.

Skoro Allegro musi płacić więcej InPostowi i pozostałym współpracującym z platformą operatorom logistycznym, podnosi ceny za dostawy płacone przez klientów: i kupujących, i sprzedawców. Jesienią ub.r. miesięczna opłata za Allegro Smart! wzrosła z 10,99 do 14,99 zł, za roczny - z 49 do 59,90 zł, a Allegro Smart Student! - z 39 do 49,90 zł, podwyższono minimalną wartość jednorazowych zakupów od jednego sprzedawcy, przy których można skorzystać z tej usługi. Ponadto w górę poszły stawki dla sprzedawców za dostawy zakupów poza Allegro Smart! oraz do Paczkomatów w ramach Smarta! 

Z kolei InPost dwa razy podwyższył też opłaty dla klientów zamawiających dostawy (i do Paczkomatów, i kurierskie) bezpośrednio u niego. Stawki zwiększyły się wiosną u 2022 roku i rok później.

CZYTAJ TEŻ: Allegro skraca blokady kupujących. Orlen Paczka poza Smartem! dla sprzedawców

Allegro to najpopularniejsza platforma e-commerce w Polsce. Według badania Mediapanel w listopadzie zanotowało 19,7 mln użytkowników oraz 2 godziny, 11 minut i 14 sekund średniego czasu spędzonego przez każdego (bez uwzględnienia Allegro Lokalnie).

Grupa Allegro, do której oprócz należą też Ceneo, eBilet oraz przejęte wiosną ub.r. Mall Group i WE|DO CZ, w trzecim kwartale br. zwiększyła rok do roku przychody o 4,8 proc. do 2,43 mld zł, osiągając 241,7 mln zł zysku netto.

Dołącz do dyskusji: Allegro płaci za dostawy nawet 13 proc. więcej. Zmieniono umowę z InPostem

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mike
Już od jakiegoś czasu często jest taniej w sklepach danych sprzedawców niż na allegro.
odpowiedź