SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Analitycy DM mBanku rekomendują sprzedaż akcji Allegro, przyczyną wejście Amazona do Polski

Dom Maklerski mBanku prognozuje spadek cen akcji Allegro i rekomenduje ich sprzedaż. To pokłosie informacji o planowanym wejściu Amazona na polski rynek.

Article

"Podtrzymujemy nasze niekonsensusowe, negatywne podejście do akcji Allegro. W listopadowym raporcie analitycznym w naszym scenariuszu bazowym przyjęliśmy, że Amazon wejdzie do Polski z serwisem amazon.pl do końca 2021 r. Dziś firma poinformowała o rozpoczęciu prac nad uruchomieniem Amazon.pl" - czytamy w komunikacie DM mBanku sporządzonym pod koniec stycznia.

Analitycy podkreślają, że co prawda od kilku lat w polskiej wersji językowej działa niemiecka strona Amazon.de, ale pojawienie się oficjalnej polskiej strony Amazona zmieni podejście polskich konsumentów do platformy.

"Tym samym realizuje się jedna z głównych tez naszego listopadowego raportu analitycznego. Biorąc pod uwagę: duże możliwości szybkiej dystrybucji, bogatą ofertę produktową Amazona oraz dostęp do oferty Amazon Prime spodziewamy się dużego zainteresowania kupujących ofertą amerykańskiego gracza. Dodatkowo uważamy, że aby bronić udziału w rynku i wzmocnić lojalizację swoich kupujących, Allegro będzie zmuszone do zaproponowania większego wachlarza opcji bezpłatnej dostawy, co spowoduje wzrost kosztów logistyki. Realizacja dwóch kluczowych czynników zakładanych obecnie przez konsensus, czyli wzrost market share i utrzymanie się wysokiego poziomu rentowności są mało prawdopodobne" - brzmi rekomendacja DM mBanku.

Według analityków DM mBanku, wejście Amazona na polski rynek to także szansa dla wielu polskich sprzedawców. "Od 27 stycznia przedsiębiorcy mogą rejestrować swoje konta po polsku na sell.amazon.pl w ramach przygotowań do premiery serwisu. Amazon.pl daje możliwość dotarcia do ponad 300 milionów klientów Amazon na całym świecie, w ponad 200 krajach i terytoriach. Sądzimy, że polscy merchanci powinni być zainteresowani ofertą Amazona." - podkreślają.

Analitycy zwracają tez uwagę na fakt, że Amazon posiada 9 centrów logistycznych w Polsce i jest gotowy do obsługi rynku. "Choć szczegóły nie zostały podane, sądzimy że firma skoncentruje się na swojej kluczowej przewadze konkurencyjnej - szybkiej dostawie. Tym samym podobnie jak przed laty chiński JD, będzie zdobywać klientów zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich." - twierdzi DM mBanku.

Jednocześnie analitycy zaznaczają, że sukces Amazona w Polsce nie jest przesądzony. "Widzieliśmy przykłady krajów, w których Amazon pomimo wejścia na rynek nie osiągnął znacznej pozycji rynkowej. Wśród nich: Brazylia, Turcja i Chiny. Jednak na każdym z tych rynków istnieli już silni konkurenci w liczbie >1. Barierami okazały się też sieć logistyczna oraz duża rola systemów płatniczych w danym kraju (przykład: MercadoPago w Brazylii). Aby bronić udziału w rynku i wzmocnić lojalizację swoich kupujących, Allegro będzie zmuszone naszym zdaniem do zaproponowania większego wachlarza opcji bezpłatnej dostawy, co spowoduje wzrost kosztów logistyki. Możliwe są także większe niż zapowiadane dotychczas przez Allegro inwestycje w rozwój własnej bazy logistycznej i usługi Fulfillment, a także zawieranie partnerstw strategicznych z dostawcami usług audio i video oraz wzmocniona aktywność w sieci (także poprzez większe zakupy ruchu)." – czytamy w komunikacie.

Analitycy DM mBanku rekomendują sprzedaż akcji Allegro i prognozują spadek ich kursu z 70,30 zł do 54,00 zł.

Pod koniec ub.r. Allegro poinformowało, że zamierza testować własne automaty do odbioru paczek. - W 2021 roku planujemy przeprowadzić pilotaż. Dopiero w kolejnym kroku podejmiemy decyzję, czy rozwijać ten projekt - stwierdził dyrektor finansowy firmy Jon Eastick. Według Reutersa Allegro skierowało do operatorów logistycznych zaproszenie do składania ofert na dostawę 3 tys. automatów paczkowych.

Niedawno firma zapowiedziała, że do końca br. przeniesie swoją poznańską siedzibę w nowe miejsce. Firma wynajmie 10 pięter w kompleksie biurowym Nowy Rynek o łącznej powierzchni 24,6 tys. metrów kwadratowych. Wraz z przeprowadzką Allegro chce zwiększyć liczbę pracowników o 40 procent.

W trzecim kwartale ub.r. firma Allegro, do którego należą też Ceneo.pl i eBilet Polska, osiągnęła wzrost przychodów netto o 49,7 proc. do 928,7 mln zł i skorygowanego zysku EBITDA o 26,7 proc. do 408,5 mln zł. Na platformie Allegro było 12,6 mln aktywnych kupujących. Koszty debiutu giełdowego i refinansowania zadłużenie spowodowały, że firma miała 131,7 mln zł straty netto.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Analitycy DM mBanku rekomendują sprzedaż akcji Allegro, przyczyną wejście Amazona do Polski

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Chase
Na ilu jeszcze portalach mBank będzie naganiał na sprzedaż? Za mocno obstawili shorta czy jak?
7 1
odpowiedź
User
slaw06
Rekomendowani w listopadzie że będzie rosło do 115 zł to spadało, teraz rekomenduj spadki to pewnie będzie rosło.
7 0
odpowiedź
User
:)
Dokładnie!
1 0
odpowiedź