SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Allegro spowolniło zatrudnianie i podwyższyło pensje. Koszty pracownicze 40 proc. w górę

Grupa Allegro wyhamowała tempo zatrudniania pracowników, natomiast nie planuje zwolnień. W trzech kwartałach br. koszty pracownicze firmy sięgnęły 570 mln zł, o 41,7 proc. więcej niż rok wcześniej, w sierpniu wprowadzono coroczną podwyżkę wynagrodzeń.

Biuro AllegroBiuro Allegro

Wydatki pracownicze grupy kapitałowej Allegro w trzech kwartałach zwiększyły się rok do roku z 402,1 do 570 mln zł. W samym trzecim kwartale wzrosły o 40 proc. do 188,2 mln zł.

W sprawozdaniu firma stwierdziła, że ta dynamika wzięła się zarówno z większej liczby pracowników, jak i podwyżek bazowych wynagrodzeń. - To odzwierciedla nasze inwestycje z 2021 roku we wsparcie innowacji naszej organizacji na szerszą skalę, w tym umiędzynarodowienie naszej platformy marketplace i startupową fazę komercyjnych aktywności w fullfilmencie: dostaw do naszych automatów paczkowych i usług kurierskich - wyliczono. Dodano, że coroczną podwyżkę wynagrodzeń wprowadzono w sierpniu.

Nowych pracowników zatrudniano przede wszystkim w obszarach technologii, handlu, dostaw i obsługi klientów. Firma podkreśliła, że powinno to przełożyć się na wzrost wartości sprzedaży i przychodów.

Kluczowi menedżerowie są objęci programem motywacyjnym opartym na akcjach Allegro. Na koniec września br. wartość tego programu wzrosła rok do roku o 13,6 mln zł.

Więcej na dostawy, mniej na marketing

W strukturze kosztowej grupy Allegro koszty pracownicze są drugie co do wielkości. Firma zdecydowanie najwięcej przeznacza na finansowanie dostaw (to m.in. koszty dostaw w ramach Allego Smart!) - w trzech kwartałach wydatki w tym zakresie zwiększyły się o 46,3 proc. do 1,19 mld zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Nakłady marketingowe wzrosły o 22,9 proc. do 531,2 mln zł, koszty sprzedanych produktów (głównie w ramach własnego sklepu Allegro na tej platformie) - o 54,1 proc. do 297,1 mln zł, a koszty określone jako inne - aż o 81,9 proc. do 246,9 mln zł, m.in. w związku z 42,9 mln zł kosztów związanych z przejęciem Mall Group i WE|DO.

Tę transakcję firma sfinalizowała na początku kwietnia. Z końcem czerwca zamknęła należącą do Mall Group platformę Mall.pl, a na początku sierpnia uruchomiło czeską wersję językową Allegro.

Allegro zwalnia tempo zatrudniania

W pierwszym kwartale br. liczba pracowników grupy Allegro zwiększyła się rok do roku o 29,9 proc., w drugim kwartale - o 25,8 proc., a w trzecim kwartale - już tylko o 18,5 proc. W ciągu trzeciego kwartału br. wzrost wyniósł 4,6 proc.

- Przez ostatnie 6 miesięcy bardzo zahamowaliśmy wzrost zatrudnienia, spodziewając się trudniejszej sytuacji w najbliższej przyszłości. Już mamy wystarczający poziom zatrudnienia, nie planujemy dużych wzrostów w przyszłym roku - zapowiedział w rozmowie z PAP Jon Eastick, dyrektor finansowy Allegro.

Eastick dodał, że Allegro w 2023 roku nie planuje dużych wzrostów zatrudnienia w 2023 roku.

Allegro ze stratą wskutek odpisu dot. Mall Group i WE|DO

Krótko przed publikacją wyników finansowych za trzeci kwartał br. Allegro poinformowało o zrealizowaniu niepieniężnego odpisu w kwocie 2,293 mld zł dotyczącego wartości aktywów firm Mall Group i WE|DO, przejętych wiosną br. Władze spółki przyznały, że kupiła firmy na szczycie cyklu rynkowego, natomiast wyniki finansowe obu „okazały się znacznie niższe niż pierwotnie zakładano”.

W związku z tym odpisem grupa Allegro w zeszłym kwartale przy wzroście wpływów o 88 proc. do 2,3 mld zł i zysku EBITDA o 14 proc. do 537,3 mln zł zanotowała 2,2 mld zł straty netto. W skali trzech kwartałów przychody poszły w górę o 57,8 proc. do 5,92 mld zł, a skorygowany zysk EBITDA zmalał z 1,57 do 1,48 mld zł.

Dołącz do dyskusji: Allegro spowolniło zatrudnianie i podwyższyło pensje. Koszty pracownicze 40 proc. w górę

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
head body tail
wiekszy w kraju mniejszy za granica
odpowiedź