SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pogłoski o przejęciu czeskich platform e-commerce zdołowały kurs Allegro

Według czeskiego dziennika „Hospodarske Noviny” Allegro jest jednym z kandydatów do kupna Grupy Mall wydającej serwisy e-commerce. We wtorek akcje Allegro staniały o prawie 7 proc.

Article

„Hospodarske Noviny” powołując się na osoby zbliżone do sprawy podały, że obecni właściciele Grupy Mall zamierzają sprzedać jej akcje. Pod uwagę biorą wprowadzenie firmy na giełdę w Amsterdamie albo jej sprzedaż poza rynkiem publicznym.

W tym drugim wariancie jako jednego z potencjalnych nabywców wymieniono Allegro. Polska firma nie skomentowała tych doniesień.

Grupa Mall jest właścicielem szeregu działających w Czechach serwisów e-commerce, m.in. Mall.cz, Kosik.cz i Prozdravi.cz. Oferują one szeroki asortyment, w ub.r. sprzedały łącznie 11 mln produktów.

Firma zanotowała ujemne wyniki rentowności. Według Bloomberga może zostać wyceniona na ok. 2 mld euro.

Kurs Allegro 7 proc. w dół

Na spekulacje dotyczące potencjalnego przejęcia w Czechach negatywnie zareagowali akcjonariusze Allegro. We wtorek kurs spółki zmalał o 6,98 proc. do 54,08 zł przy obrotach wynoszących 82,5 mln zł. W trakcie sesji indeks WIG stracił 1,4 proc., a WIG20 - 1,65 proc.

Od drugiej połowy marca kurs Allegro pozostaje pod pułapem 60 zł. To najniższy poziom od debiutu giełdowego spółki w połowie października ub.r. Wtedy jej akcje z ceny 44 zł w ofercie publicznej natychmiast podrożały powyżej 70 zł, a na przełomie października i listopada na krótko przekroczyły poziom 90 zł.

Ostatnią jak na razie dużą akwizycją firmy było kupno eBilet Polska. Wiosną 2019 roku za 80 proc. jego udziałów Allegro zapłaciło 95,9 mln zł, a jesienią ub.r. przejęło pozostałe 20 proc.

Allegro inwestuje w automaty paczkowe i centrum logistyczne

W połowie br. Allegro zacznie instalować własne automaty do odbioru i nadawania przesyłek, do końca roku chce mieć ich 1,5 tys. Dostawą urządzeń zajmie się spółka Modern - Expo, z którą Allegro na początku marca podpisało list intencyjny.

Miesiąc wcześniej Allegro zapowiedziało, że uruchomi pod Warszawą centrum logistyczne o powierzchni ponad 65 tys. m2, w którym pracę znajdzie 1,2 tys. osób. W centrum zamierza realizować nową usługę logistyczną dla firm obejmującą m.in. przechowywanie, pakowanie i wysyłkę towarów. Usługa ma zostać wprowadzona w br.

W czwartym kwartale ub.r. grupa kapitałowa Allegro osiągnęła wzrost przychodów netto o 61,2 proc. do 1,3 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 84,8 proc. zysk netto zwiększył się ponad dwukrotnie, ze 123,9 do 260,6 mln zł.

Allegro to zdecydowanie najpopularniejsza platforma e-commerce w Polsce. Według badania Mediapanel w marcu br. serwis Allegro.pl zanotował 20,53 mln użytkowników i 70,34 proc. zasięgu, a jego aplikacja mobilna - 9,96 mln użytkowników i 34,1 proc. zasięgu.

Dołącz do dyskusji: Pogłoski o przejęciu czeskich platform e-commerce zdołowały kurs Allegro

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl