SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Amazon pozywa 10 tysięcy grup z Facebooka. Chodzi o fałszywe recenzje produktów

Amazon pozwał do sądu 10 tysięcy grup działających na Facebooku, które zajmowały się organizowaniem procederu przygotowywania i zamieszczania w sieci fałszywych recenzji towarów sprzedawanych na Amazonie. Lista oskarżonych obejmuje grupy zgłoszone przez koncern do Facebooka od 2020 roku.

Fot. Christian Wiediger/Unsplash Article

Amazon złożył pozew przeciwko administratorom ponad 10 tys. grup działających na Facebooku, które zajmowały się przygotowywaniem fałszywych recenzji produktów oferowanych na Amazonie.

Międzynarodowy proceder i sztuczna inteligencja

Według pozwu grupy służyły do rekrutowania fałszywych recenzentów i działały na stronach internetowych Amazona w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Japonii i Włoszech.

Wspomniane 10 tys. to suma grup, które Amazon zgłosił do Facebooka od 2020 r. Jedna z nich to „Amazon Product Review”, która liczyła ponad 40 tys. członków, dopóki Facebook nie usunął jej wcześniej w 2022 r. Ta grupa uniknęła wykrycia dzięki znanej od dawna, opartej na sztucznej inteligencji strategii zamiany kilku liter w wyrażeniach, które mogłyby ją zidentyfikować.

Czytaj także: Amazon: w Polsce dopiero się rozkręcamy

Amazon twierdzi, że udoskonala własne sposoby wykrywania fałszywych recenzji, w których zaangażowana jest technologia, a także zespoły ekspertów śledczych i stały monitoring.

Amazon od lat jest nękany recenzjami, które sztucznie podnoszą oceny produktów na tej platformie. Jak przypomina TechCrunch, dochodzenie „Washington Post” jeszcze w 2018 r. wykazało, że fałszywe recenzje zdominowały niektóre kategorie produktów, w tym słuchawki bluetooth i suplementy zdrowotne.

Amazon ujawnił, że zgłosił ponad tysiąc grup sprzedaży recenzji do platform mediów społecznościowych w pierwszym kwartale 2021 r. - to trzykrotny wzrost w stosunku do tego samego okresu w roku poprzednim. Obserwatorzy rynku zauważają, że firma chętnie przenosi winę na podmioty z branży mediów społecznościowych za ich pobłażliwe egzekwowanie tych grup, gdy naruszają zasady platformy.

Czytaj także: Amazon celuje w Grubhub. Chce się umocnić na rynku dostaw jedzenia

Dołącz do dyskusji: Amazon pozywa 10 tysięcy grup z Facebooka. Chodzi o fałszywe recenzje produktów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wkurz
A może powinni też zacząć ścigać firmy, które korzystały z tego typu usług.
1 0
odpowiedź