SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bez dopłaty treści Amazon Prime Video w gorszej jakości

Ostatnio Amazon Prime Video wprowadził na wybranych rynkach dopłatę za wyłączenie reklam. Platforma nie poinformowała, że tańszy pakiet wiąże się z innymi niedogodnościami. Treści w nim oferowane nie są dostępne w technologiach Dolby Vision i Dolby Atmos.

Reklamy w Prime Video w Stanach Zjednoczonych zadebiutowały 29 stycznia. 5 lutego można dokonać dopłaty za ich usunięcie także w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Austrii. W planach jest rozszerzenie tej polityki o kolejne kraje, m.in. Francję. Na razie zmiany nie obejmą Polski, ale w dalszej perspektywie prawdopodobnie to możliwe. W Wielkiej Brytanii wyłączenie reklam kosztuje dodatkowe 3 funty miesięcznie, a w Niemczech 2,99 euro.

Amazon nową strategię ogłosił we wrześniu. Obiecał wówczas, że reklam będzie znacznie mniej niż w telewizji i w konkurencyjnych serwisach streamingowych. Platforma nadmieniła, że dzięki nowej opcji, nie będzie musiała objąć podwyżkami wszystkich subskrybentów. Dodatkowe pieniądze mają jej pomóc w inwestowaniu w atrakcyjne treści.

Pakiet z reklamami okrojony z niektórych funkcji

Jeszcze kilka tygodni temu media branżowe informowały, że w pakiecie z reklamami będzie można oglądać treści 4K, HDR10 z Dolby Gitial 5.1. Digitalfernsehen.de informuje, że później Amazon potwierdził obniżenie jakości w tańszej opcji. Biuro prasowe firmy wyjaśniło, że produkcje w Dolby Vision (technologia odpowiedzialna za zapewnienie widzom większej liczby kolorów i znaczący wzrost głębi obrazu) i Dolby Atmos (technologia dźwięku przestrzennego) są dostępne teraz tylko w pakiecie bez reklam. W Dolny Atmos są na przykład oferowane seriale „Jack Ryan” czy „Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy”.

Niemiecki portal informuje też, że w tańszym planie z reklamami, nie działa funkcja „Watch Party”, która pozwala na oglądanie treści razem z rodziną czy znajomymi. Jakby tego było mało, posiadacze droższych pakietów, dalej muszą oglądać zwiastuny innych produkcji przed rozpoczęciem odtwarzania pożądanych treści. Biuro prasowe Amazona poleca je po prostu pomijać.

Ostatnio podawaliśmy dane z badania LoopMe dotyczące brytyjskich subskrybentów Prime Video. 82 proc. konsumentów ocenia, że Prime Video ma dobry stosunek jakości do ceny. Mimo tego prawie trzy czwarte (73 proc.) subskrybentów z Wielkiej Brytanii nie chce dodatkowo płacić za wyłączenie reklam. Jedynie 19 proc. użytkowników twierdzi, że anuluje subskrypcję, jeśli Prime Video wprowadzi reklamy. 24 proc. badanych nie ma nic przeciwko reklamom. 11 proc. jest gotowych zachować subskrypcję, jeśli reklamy będą dobrze dopasowane.

W Polsce Prime Video na razie bez reklam

W Polsce subskrypcja Prime Video jest znacznie tańsza niż w Stanach Zjednoczonych czy Europie Zachodniej. Kosztuje 49 zł rocznie lub 10,99 zł miesięcznie. Od kwietnia ub.r. platforma oferuje dodatkowe pakiety w ramach Prime Video Channels. Na razie firma nie wdroży nad Wisłą dopłaty za usunięcie reklam.

Pakiet z reklamami Netfliksa pojawił się w listopadzie 2022 roku w 12 krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Australii, Japonii, Korei i Brazylii. Wciąż nie wiadomo kiedy z opcji będzie można skorzystać w Polsce. W listopadzie Netflix poinformował, że z nowej paczki korzysta 15 mln subskrybentów z krajów, w których jest ona dostępna.

W grudniu 2022 roku Disney+ zaoferował plan z reklamami w Stanach Zjednoczonych. Od 1 listopada oferta jest dostępna także w Danii, Francji, Włoszech, Norwegii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Także w przypadku tego serwisu, skorzystanie z opcji z reklamami nad Wisłą, nie będzie na razie możliwe. W naszym kraju na razie nie trzeba też dopłacać za oglądanie treści w jakości 4K. Na rynkach, gdzie są pakiety z reklamami, Disney+ udostępnia produkcje w Ultra HD tylko w pakiecie bez nich. 

Dołącz do dyskusji: Bez dopłaty treści Amazon Prime Video w gorszej jakości

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl