SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Amazon zaproponował pracownikom 470 zł dodatku na święta. Szykuje się protest. „Najniższe premie, najwyższe wymagania”

Pracownicy polskiego oddziału Amazona oburzają się na wysokość grudniowego dodatku: firma proponuje im jednorazowy bonus w wysokości ok. 470 zł. Związkowcy uważają, że to za mało w porównaniu z tym, co dostają pracownicy koncernu w innych krajach. Poddali pod ocenę w sieci regulamin „Bonusu grudniowego” i grożą firmie protestem.

Grafika, towarzysząca ankiecie związkowców, dotyczącej form reakcji na wysokość bonusa proponowanego przez zarząd AmazonaArticle

Szefostwo Amazon Fulfillment Poland  zaproponowało pracownikom bonus w wysokości 600 zł brutto – czyli ok. 470 zł „na rękę”. Związkowcy otrzymali regulamin świątecznej nagrody do konsultacji, a następnie opublikowali go w sieci i zapytali pracowników, czy godzą się na takie pieniądze. Większość jak na razie odpowiedziała negatywnie (ankieta trwa).

"Nie dla dyskryminacji"

Oburzenie zatrudnionych w polskiej filii Amazona budzi fakt, że pracownicy firmy w Wielkiej Brytanii otrzymują bonus w wysokości 300 funtów, w Stanach Zjednoczonych – 300 dolarów, zaś w Niemczech, Francji, Włoszech czy w Hiszpanii – 300 euro. - Gdy niemieckie magazyny Amazon strajkowały, Amazon w Polsce ogłosił obowiązkowe nadgodziny. Oznaczało to pracę po 11,5 godzin, wielogodzinne dojazdy, kilka godzin snu i olbrzymie wymagania, pomimo ciągłego zagrożenia związanego z koronawirusem. Jesteśmy kluczowymi pracownikami, dostarczającymi w pandemii niezbędne produkty głównie do Europy Zachodniej. Co dostajemy w zamian? – pytają retorycznie związkowcy. I deklarują: - „Nie” dla dyskryminacji pracowników Amazon w Polsce! Najniższe premie! Największe wymagania!

Nie dla dyskryminacji pracowników Amazon w Polsce! Najniższe premie! Największe wymagania! 1 grudnia 2020 r. Amazon...

Opublikowany przez OZZ Inicjatywa Pracownicza Amazon Wtorek, 1 grudnia 2020

Działające w polskim Amazonie związki (OZZ Inicjatywa Pracownicza i NSZZ Solidarność), mają 30 dni na zajęcie stanowiska względem propozycji spółki – czas mija, więc 31 grudnia. Teraz więc związkowcy przeprowadzają konsultacje z członkami oraz pracownikami Amazon i proszą ich o udział w sondzie. Do wyboru są trzy opcje: przyjęcie propozycji zarządu, dalsze negocjacje celem podwyższenia stawki lub protesty, które mają wywrzeć na szefostwie nacisk i spowodować podwyżkę bonusów. Protest ten mógłby polegać na zwolnieniu tempa pracy, ale też np. na noszeniu kamizelki z napisem „2 tys. dla każdego”. Z nieoficjalnych informacji wynika, że większość biorących udział w ankiecie opowiada się za jakąkolwiek formą protestu.

Firma: Doceniamy naszych pracowników

Polski oddział Amazon, poproszony przez nas o komentarz do przygotowywanego protestu, podkreśla stopień zaangażowania w sprawy pracownicze. - Szczyt sezonu przedświątecznego to wyjątkowy czas, szczególnie w tym roku, kiedy dla wielu klientów najbezpieczniejszą formą zaopatrzenia są zakupy online.  Chcemy zapewnić im najlepszą możliwą obsługę,  dbając jednocześnie o bezpieczeństwo naszych pracowników, którzy odgrywają niezwykle ważną rolę. Doceniamy to i chcemy im podziękować m.in. poprzez dodatek do stawki godzinowej, który obowiązywał od marca do końca maja br. Dotychczasowa stawka w Amazon w Polsce, która wynosi min. 20 PLN brutto, wzrosła w tym czasie o 4 zł/h. Zmiany w polityce płacowej Amazon to globalnie inwestycja warta prawie 800 mln USD. Nasi pracownicy realizujący zamówienia klientów, otrzymali w lipcu również jednorazowy bonus w wysokości do 1000 zł brutto. Globalnie ten bonus to dodatkowa inwestycja w wysokości 500 milionów dolarów.- informuje portal Wirtualnemedia.pl Magdalena Węglewska z biura prasowego koncernu. 

Węglewska podkreśla też, że osoby pracujące w firmie od 8 listopada do 26 grudnia otrzymują świąteczny dodatek do podstawowego wynagrodzenia (min. 20 zł za godzinę) w wysokości 4 zł za godzinę, więc łączna stawka początkowa w tym okresie wynosi 24 zł brutto. Firma oferuje również dodatkowe świadczenia, takie jak bezpłatny transport do i z miejsca pracy na wybranych trasach, ciepłe posiłki za 1 zł (w czasie szczytu przedświątecznego bezpłatnie), ubezpieczenie na życie i prywatną opiekę medyczną. - Chcemy również podkreślić, że rozpoczęliśmy konsultacje ze związkami zawodowymi dotyczące kolejnego bonusu w wysokości 600 złotych dla wszystkich pracowników Amazon w Polsce, którzy w grudniu obsługują zamówienia klientów. Bonus grudniowy jest dodatkiem do już obowiązujących świadczeń dla pracowników Amazon realizujących bezpośrednio zamówienia klientów, jak chociażby do świątecznego dodatku do wynagrodzenia, który został wprowadzony w Polsce. Kalkulacja wysokości grudniowego bonusu jest dostosowana do lokalnych warunków rynkowych w każdym kraju. W rezultacie, w każdym kraju możemy mieć inną ofertę świadczeń - np. świąteczny dodatek do wynagrodzenia nie został wprowadzony we wszystkich krajach - czytamy w nadesłanym nam stanowisku.

W październiku br. Amazon ogłosił, jaką przyjmie strategię przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia: zakłada ona  utworzenie w Polsce 10 tys. sezonowych miejsc pracy i podniesienie wynagrodzenie bonusowego o 4 zł na godzinę.

W maju br. pracownicy amerykańskiego giganta napisali list do jego szefa, Jeffa Bezosa i odpowiedzialnego za magazyny w Europie Stefana Perego. Skrytykowali w nim działania firmy w czasie pandemii. Wytknęli brak rzetelnej informacji o skali zakażeń w magazynach i sukcesywne wycofywanie się ze zmian, mających chronić ich w czasie epidemii Covid-19.

Dołącz do dyskusji: Amazon zaproponował pracownikom 470 zł dodatku na święta. Szykuje się protest. „Najniższe premie, najwyższe wymagania”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PK
Amazon robi w Polsce co chce. Podatki optymalizuje i jeszcze oszczędza na premiach, bo w końcu Polakom należy się mniej, za taką samą pracę jak na zachodzie. Patologia.
odpowiedź
User
Lam ba da
AMAZON- największy na świecie kołchoz pracy. Zapraszamy wszystkie chętne mróweczki , które marzą o tym aby od świtu pomnażać majątek pana Bezosa. W nagrodę na trud i harówkę dostaniecie na święta bonusem w ryj . Podobno mieliśmy być Japonią a jesteśmy Afryką w środku Europy
odpowiedź
User
rewersa
Polska to kraj trzeciego świata.
odpowiedź