SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Amerykańscy senatorowie chcą kontrolować Google i Faebooka. Firmy mają podawać wartość danych o użytkownikach

Dwaj amerykańscy senatorowie - Mark Warner i Josh Hawley przedstawili projekt regulacji, które nakładałyby na największe firmy technologiczne obowiązek cyklicznego informowania użytkowników jaka jest wartość ich danych zbieranych i przetwarzanych przez konkretne platformy. Zdaniem polityków informacje na temat internautów przynoszą Google czy Facebookowi miliardy dolarów przychodów i użytkownicy mają prawo wiedzieć jaka jest skala tego biznesu.

Mark Warner, fot.: YouTube Article

Projekt nowych przepisów został przygotowany przez reprezentującego Demokratów senatora Marka Warnera oraz wywodzącego się z Republikanów kongresmena Josha Hawleya.

Projekt regulacji noszący w skrócie nazwę Dashboard przewiduje, że największe spółki technologiczne musiałyby cyklicznie (co 90 dni) informować swoich użytkowników o tym, jaką wartość mają ich dane gromadzone i przetwarzane przez te platformy. Dodatkowo w raporcie miałyby się znaleźć dokładne informacje o tym jakiego rodzaju dane zostały zebrane na temat konkretnego internauty.

Projekt Dashboard zakłada, że proponowane przepisy będą dotyczyć tych firm internetowych, których miesięczna liczba użytkowników przekracza 100 mln. To zaś oznacza, że regulacje obejmą takie spółki jak Google, Facebook i Twitter.

W rozmowie z serwisem Axios senator Warner wyjaśnia, że planowane przepisy mają  przynieść większą przejrzystość w funkcjonowaniu dominujących na rynku firm technologicznych i dać użytkownikom dokładniejszą wiedzę o tym, w jaki sposób i w jakiej skali dane na ich temat są wykorzystywane. Na razie nie wiadomo czy i kiedy regulacje przewidziane przez Dashboard zostaną wprowadzone w życie. Nie ulega wątpliwości, że Google czy Facebook nie będą sprzyjać ich legislacji i zapewne będą lobbować na rzecz odrzucenia projektu.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Amerykańscy senatorowie chcą kontrolować Google i Faebooka. Firmy mają podawać wartość danych o użytkownikach

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maria awaria
No i to jest konieczne!
0 0
odpowiedź