SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Amica otrzyma 237 mln zł ze sprzedaży fabryk Samsungowi

Producent sprzętu AGD, spółka Amica Wronki, która podpisała z Samsung Electronics Poland Manufacturing warunkową umowę sprzedaży zakładów produkcji pralek i lodówek, liczy że łącznie otrzyma z tej transakcji ok. 237 mln zł, wynika z wtorkowej wypowiedzi prezesa i największego akcjonariusza Amiki Jacka Rutkowskiego. Amica nadal jednak będzie sprzedawać pralki i lodówki.

Amica otrzyma 237 mln zł ze sprzedaży fabryk Samsungowi

"Samsung zapłaci Amice 204,5 mln zł plus za zapasy komponentów do produkcji - kwotę szacowaną na ok. 20 mln. Łącznie z tej transakcji wpłynie ok. 237 mln zł" - powiedział Rutkowski dziennikarzom we wtorek. Dodał, że transakcja zostanie sfinalizowana do końca marca 2010 roku.

Prezes podkreślił, że wpływy z transakcji pozwolą na redukcję długu Amiki i dalszy rozwój podstawowej działalności firmy, czyli sprzętu grzejnego. "Pozyskane środki zostaną przede wszystkim przeznaczone na częściową spłatę ponad 210 mln zł zadłużenia. Będzie to na pewno ponad 100 mln zł, ale czy 130 mln zł, czy 150 mln zł - zdecydujemy po podliczeniu cashu" - powiedział prezes.

Dodał, że reszta środków z tej transakcji zostanie przeznaczona na rozwój podstawowego biznesu Amiki, czyli produkcji kuchenek. W 2010 roku spółka chce wyprodukować łącznie 1,6-1,7 mln kuchenek do zabudowy, wolnostojących i płyt grzewczych.

Sprzedaż segmentu lodówek i pralek oraz podpisanie umowy dostaw tego sprzętu na rzecz Amiki, to dopiero początek współpracy z Samsungiem. "Rozmawialiśmy już o współpracy w segmencie kuchenek, lecz w tym przypadku to Amica będzie dostawcą kuchenek dla Samsunga" - podkreślił prezes.

Amica nie planuje natomiast żadnych przejęć ani akwizycji. Spółka nadal nie wyklucza sprzedaży biznesu w Rosji. "Na zamknięcie tej transakcji mamy czas do 2012 roku. Ponieważ obecnie nie jest dobry czas na tego typu transakcję, więc czekamy nie chcąc niczego robić na siłę" - powiedział też Rutkowski.

Amica posiada obecnie blisko 55% polskiego rynku sprzętu grzejnego - kuchni, płyt indukcyjnych oraz piekarników.

Narastająco w I-III kw. 2009 roku spółka miała 0,80 mln zł skonsolidowanej straty netto wobec 12,19 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 945,81 mln zł wobec 929,99 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Amica otrzyma 237 mln zł ze sprzedaży fabryk Samsungowi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl