SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Anna Liminowicz z Nagrodą im. Krzysztofa Millera za fotoreportaż „Między blokami”

Zwyciężczynią pierwszej edycji Nagrody im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia - konkursu organizowanego przez „Gazetę Wyborczą” - została Anna Liminowicz ze stowarzyszenia fotoreporterów inPRO za pracę „Między blokami”. Nazwisko autora najlepszego materiału fotograficznego 2018 roku zostało ogłoszone podczas finałowej gali w piątek, 7 grudnia br. w Warszawie.

Anna Liminowicz / fot. Rozette Rago Article

Zwycięska praca pt. „Między blokami” jest zbiorem dwunastu fotografii obrazujących życie dwóch kobiet – Honoraty i Agnieszki, które tworzą związek i wspólnie wychowują dwójkę dzieci. W reportażu Anny Liminowicz oglądamy uwiecznione na zdjęciach sytuacje z ich codziennego życia, m.in. przygotowania rodziny do pierwszej wigilii we własnym mieszkaniu, imprezy z okazji 18. urodzin córki czy pożegnanie kobiet przed wyjazdem jednej z nich do pracy za granicę.

Jury przyznające Nagrodę im. Krzysztofa Millera doceniło materiał Liminowicz za odwagę w pokazaniu niezwykle trudnej historii rodzinnej i przedstawienie jej w sposób, który pozwala innym lepiej ją zrozumieć.

Laureatka najlepszego materiału fotograficznego 2018 roku otrzymała nagrodę w wysokości 10 tys. złotych.  

Anna Liminowicz jest absolwentką Fotografii Prasowej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Była w gronie założycieli stowarzyszenia fotoreporterów inPRO oraz uczestniczyła w programie Masterclass VII Photo Agency 2016/2017. Zajmuje się głównie fotografią społeczną, w tym od pięciu lat realizuje dwa długoterminowe projekty. Jeden z nich – „Między blokami” został dwukrotnie nagrodzony w Grand Press Photo – w 2014 r. i 2016 r. Swoje reporterskie oko wykorzystuje także w fotografii komercyjnej. Jej prace można znaleźć na okładkach płyt, w książkach, relacjach z wydarzeń sponsorowanych. Ponadto realizuje serię portretów aktorów, którzy swój talent wykorzystują do pracy lektorskiej.

Pozostałymi finalistami konkursu byli Alessio Paduano, Jacek Kusz, Wojciech Grzędziński, Julia Zabrodzka, Michał Dyjuk oraz Jan Jurczak. To ich prace jury wybrało spośród prawie 300 nadesłanych zgłoszeń, uznając je za najciekawsze i wzbogacające wiedzę o współczesnym świecie. Tematami podejmowanymi w nadesłanych fotoreportażach były najczęściej problemy uchodźców, relacje rodzinne, życie codzienne społeczności lokalnych, ale też zagrożenia ekologiczne i wojna.

W tym roku „Gazeta Wyborcza" zorganizowała pierwszą edycję Nagrody im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia. Konkurs ma na celu promocję fotografii o wyjątkowych wartościach dziennikarskich, wyróżniających się pogłębionym, rzetelnym i odważnym spojrzeniem na trudne tematy. Upamiętnia fotoreportera Krzysztofa Millera, wieloletniego korespondenta wojennego "Gazety Wyborczej", zmarłego w 2016 roku. Miał 54 lata.

- Poprzez tę nagrodę chcemy pokazać, że warto patrzeć na świat i ludzi z uważnością. Że to co ważne, aby było odkryte, często wymaga czasu, namysłu i odwagi, nie tylko w warunkach ekstremalnych, ale w codzienności, która nas otacza, nie odwracania oczu od rzeczy istotnych, trudnych, ale i pięknych. W świecie fake newsów, szybkich, tanich wrażeń i efektów specjalnych, szczególnie to się wydaje nam cenne: odwaga patrzenia – mówi Jerzy Wójcik, wydawca „Gazety Wyborczej”, jeden z organizatorów konkursu.

Organizatorami konkursu są „Gazeta Wyborcza” i jej magazyny: „Duży Format” i „Więcej Świata” oraz serwis Wyborcza.pl. Partnerami akcji są Kulczyk Foundation oraz Efekt Domina.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Anna Liminowicz z Nagrodą im. Krzysztofa Millera za fotoreportaż „Między blokami”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wojtek
Tylko dzieci szkoda, że nie mogą żyć z ojcem, czytać książki na dobranoc, jechać na rowerach, itp.
15 9
odpowiedź
User
Żenada
Odwaga patrzenia? Zwykłe pójście na łatwiznę schemat lewacki powielany w setkach bzdurnych pseudo tworów wszystko ideologicznie jednakowe i jednakowo znieksztalcajace rzeczywistość maksymalnie dopasowane do profilu lewaka z wypranym mózgiem. Tak działa eurokomuna. Odważny to bylby reportaż o tym co łączy skompromitowane po aferze tasmowej nazwisko kulczyk z lewackimi mediami instytutami fundacjami itd...
18 13
odpowiedź