SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Anna Plakwicz i Piotr Matczuk wracają do kancelarii premiera, mają zarządzać komunikacją

Po prawie roku przerwy do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wracają zajmujący się komunikacją Anna Plakwicz i Piotr Matczuk. W międzyczasie prowadzili agencję Solvere, która pracowała m.in. przy kampanii „Sprawiedliwe sądy”.

Piotr Matczuk i Anna Plakwicz, fot. TVN24.pl Article

Informację o powrocie Anny Plakwicz i Piotra Matczuka do kancelarii premiera podały portale wPolityce.pl i Onet.pl. - Zdecydowaliśmy się sięgnąć po fachowców - Annę Plakwicz i Piotra Matczuka. Są to osoby, które mają wieloletnie doświadczenie w kierowaniu dużymi zespołami zajmującymi się komunikacją. Zarządzały już wcześniej departamentami w KPRM i odpowiadały już za wizerunek Prezesa Rady Ministrów - wyjaśnił w rozmowie z wPolityce.pl Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Plakwicz i Matczuk mają zarządzać komunikacją kancelarii premiera. Nie wiadomo jeszcze, jakie konkretnie stanowiska obejmą. Jak podaliśmy kilka dni temu, z funkcji dyrektora Centrum Informacyjnego Rządu została odwołana Sylwia Matusiak.

Anna Plakwicz i Piotr Matczuk pracowali już w kancelarii premiera. Po utworzeniu rządu Beaty Szydło Matczuk został dyrektorem Centrum Informacyjnego Rządu, a Plakwicz zaczęła zarządzać departamentem obsługi medialnej (obecnie taka struktura nie funkcjonuje w KPRM).

Odeszli z kancelarii premiera 22 maja ub.r., a kilka dni wcześniej założyli agencję Solvere. Głośno o tej firmie zrobiło się we wrześniu, po tym jak ujawniono, że pracowała przy kampanii „Sprawiedliwe sądy” organizowanej przez Polską Fundację Narodową, za co otrzymała 240 tys. zł. W akcji pokazywano nieprawidłowości w polskim systemie sądowniczym.

Ponieważ Plakwicz i Matczuk założyli agencję Solvere na kilka dni przed zakończeniem pracy w kancelarii premiera, Nowoczesna, PO i sama kancelaria premiera złożyły zawiadomienia do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Dlaczego? Zgodnie z przepisami urzędnicy nie mogą prowadzić działalności gospodarczej ani mieć więcej niż 10 proc. udziałów w spółkach prawa handlowego.

CBA po przeprowadzeniu postępowania oceniło, że Plakwicz i Matczuk naruszyli ustawę antykorupcyjną. Wyniki dochodzenia przekazano Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, która w listopadzie ub.r. podjęła śledztwo w tej sprawie.

Michał Dworczyk w rozmowie z wPolityce.pl ocenił, że postępowanie prokuratury i CBA dotyczyło naruszeń administracyjnych, a nie korupcyjnych. - Fakt, że odwołanie nastąpiło parę dni po zarejestrowaniu ich spółki, w żaden sposób nie wypełnia sytuacji, dla których została stworzona ustawa antykorupcyjna – tu nie było mowy o żadnym ukrywaniu swojej firmy podczas pracy w urzędzie. Firma była w tym czasie w organizacji, nie podejmowała, żadnych działań gospodarczych. Te kwestie nie budzą wątpliwości - opisał. Dodał, że Plakwicz i Matczuk sprzedali już swoje udziały w Solvere, a spółka jest obecnie w stanie likwidacji.

Ponowne zatrudnienie Anny Plakwicz i Piotra Matczuka w KPRM skrytykowali niektórzy dziennikarze aktywni na Twitterze. - 1) Założyli spółkę pracując w KPRM, łamiąc tym samym ustawę antykorupcyjną 2) Zarobili grubą forsę robiąc bezsensowną kampanię dla PFN 3) Wszczęto śledztwo w ich sprawie 4) Teraz zatrudnia się ich w KPRM, bo mają „duże doświadczenie”. wSumie logiczne - wyliczył Sławomir Wikariak z „Dziennika Gazety Prawnej”. - A co z zarzutami CBA, że złamali ustawę antykorupcyjną, bo o tym prorządowy portal nie wspomina? - skomentowała tekst wPolityce.pl Renata Grochal z „Newsweeka”.

- Twórcy kampanii „Sprawiedliwe sądy” A.Plakwicz i P.Matczuk, którzy w atmosferze skandalu rozstali się z premier Beatą Szydło i jeszcze w styczniu byli pod lupa CBA oraz prokuratury teraz mają pokierować komunikacją rządu - podsumował Andrzej Gajcy z Onetu. - Wbrew logice i przyzwoitości PiS pracuje na kampanię pt.: "Koryto+" - ocenił Jacek Nizinkiewicz z „Rzeczpospolitej”. - Ręce nie mają gdzie opadać... - stwierdził Marcin Dobski z „Wprost”.

- Jak dla mnie ta sprawa sensacji za sobą nie niesie. Fachowcy od komunikacji zdecydowali się przyjąć propozycję powrotu do administracji. Codziennie wiele wyzwań komunikacyjnych przed KPRM, więc nie dziwi, że podjęto współpracę ze sprawdzonymi osobami - skomentował te opinie Sebastian Kaleta, członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie, a wcześniej rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości. - Nie rozumiem złośliwego uśmieszku, każde decyzje personalne mają na celu usprawnienie działania instytucji. Widocznie w KPRM uznano, że takie są konieczne. Czy ta będzie słuszna? Na pewno jest medialna, a jej słuszność dopiero będzie można ocenić - odpowiedział na wpis Kataryny. - Dziękuję za troskę, po prostu budzi moją irytację, że jest wielkie wzmożenie o miejscu pracy dwóch PRowców, a np kiedy mowa o rozkradzionych miliardach w Warszawie i innych aferach ci sami dziennikarze, którzy dziś wyrażają troskę, wzruszają ramionami - dodał Kaleta.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Anna Plakwicz i Piotr Matczuk wracają do kancelarii premiera, mają zarządzać komunikacją

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz555
Jest robota przy wyborach, to czemu nie skorzystać?
Podprogowe ministerstwo propagandy under construction.
9 1
odpowiedź
User
dh
Osoby, które wg CBA złamały ustawę antykorupcyjną wracają do KPRM? Ale rozumiem, że to był poprzedni etap i teraz już CBA będzie milczeć.
14 1
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Krótka ławka bulterierów piSSowskich. Pora dorobić na wyborach towarzysze.
16 1
odpowiedź
User
cicho być
Kaleta z Ministerstwa Sprawiedliwości nie widzi w tym nic zdrożnego, czyli lada chwila to samo ogłosi prokuratura w sprawie złamania przez tych państwa ustawy antykorupcyjnej. Tak wygląda sprywatyzowany wymiar sprawiedliwości w państwie PiS.
22 1
odpowiedź
User
sss
to byly popychadla mastalerka i hofmana, z braku kadr pis ratuje sie kims takim. Dla opozycji to chyba dobrze
11 2
odpowiedź
User
aZaliż
Co tu dużo pisać. Wyszli, zrobili przewał na 19 milionów, wracają.
Państwo prawa jest tylko teoretyczne.

A może to po prostu państwo, w którym prawo ma silniejszy?
24 1
odpowiedź
User
Mariusz
Program koryto+ w pełnej krasie. Jeszcze powinni dostać na początek po 100 tysięcy za zaległy urlop i mogą zabierać się do "pracy".
12 1
odpowiedź
User
racz nam wrócić Panie...
DOJNA ZMIANA...
6 0
odpowiedź
User
widz
OJCZYZNĘ DOJNĄ W KOŃCU DAŁEŚ PANIE... Niech będą dzięki.
2 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing