SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Antytech, haktywizm, metaekonomia i zalpha na Mapie Trendów 2022

Świat lustrzany, biologia technocentryczna, deglobalizacja, transformacja klimatyczna, zmiany demograficzne, kryzysy zdrowotne, utrata spójności społecznej - to siedem kluczowych megatrendów, które znalazły się w najnowszej edycji Mapy Trendów.

fot. unsplash.comArticle

Mapę Trendów cyklicznie publikuje powołany do życia przez Natalię Hatalską infuture.institute.

Co tym razem z niej wynika? W trzecim roku pandemii widać już jej długofalowe skutki. To, co w 2020 roku mogło się wydawać chwilową reakcją na niespodziewane wydarzenie, w 2022 roku staje się wyraźnym trendem.

„Owszem, Polacy w pewnym sensie okrzepli w pandemii, stopniowo wracają do zachowań sprzed jej wybuchu, wyjazdów, szeroko rozumianej konsumpcji, ale na głębokim poziomie nastąpiły pęknięcia, których efektem są wyraźne zmiany. Mówię tu przede wszystkim o tych kwestiach, które można umieścić pod wspólnym parasolem utraty spójności – zarówno społecznej, jak i gospodarczej: o przerwanych łańcuchach dostaw, deglobalizacji, rozczarowaniu demokracją, osamotnieniu i polaryzacji. Oczywiście, trendy te były już zauważalne przed wybuchem epidemii, ale pandemia istotnie nasiliła ich skalę. Podobnie jak wszystkie trendy związane z digitalizacją, kumulacją władzy w obszarze technologicznym i przechodzeniem do świata lustrzanego” – mówi Natalia Hatalska, CEO infuture.institute.

Na tegorocznej Mapie Trendów znalazło się siedem kluczowych megatrendów. To:

  • Świat lustrzany – dotyczący postępującej cyfryzacji życia we wszystkich jego wymiarach,
  • Biologia technocentryczna – dotycząca wszystkich zjawisk związanych z osiągnięciami z obszaru biologii syntetycznej,
  • Deglobalizacja,
  • Transformacja klimatyczna,
  • Zmiany demograficzne – dotyczące zarówno młodych pokoleń, jak i starzejącego się społeczeństwa,
  • Kryzysy zdrowotne – pandemia COVID-19 nie jest jedynym, ani tym bardziej ostatnim kryzysem zdrowotnym, z którym będziemy musieli się zmierzyć,
  • Utrata spójności społecznej.

W ramach tych siedmiu megatrendów opisane zostały 54 trendy, wśród nich aż 21 nowych, takich jak m. in:. Metaekonomia, Haktywizm, Rezyliencja, Dematerializacja, Antynauka, Antytech czy Zalpha.

Co oznaczają te trendy? Pandemia, kryzysy klimatyczny czy gospodarczy, wyzwania, z którymi się mierzymy, kultura nanosekundy i częste zmiany wymuszają na społeczeństwach szybką adaptację do zmieniającego się świata. Rezyliencja staje się jedną z najistotniejszych kompetencji przyszłości (stąd jej obecność w megatrendach Deglobalizacja i Transformacja klimatyczna).

Antytech to postawa silnego sprzeciwu wobec dużych firm technologicznych i ich negatywnego wpływu na funkcjonowanie jednostek i społeczeństw (jest w megatrendzie Utrata spójności społecznej).

Haktywizmem określane są te działania hakerskie, które polegają m.in. na włamaniach do sieci lub baz danych po to, by ujawnić informacje na temat m.in. łamania praw człowieka (w megatrendzie Świat lustrzany).

Metaekonomia dotyczy zarówno rozwoju gospodarki wewnątrz cyfrowego świata (posiadanie, sprzedawanie, własność, koszty, nieograniczony wzrost, nowe waluty, blockchain, NFT), jak i zmian gospodarczych w świecie fizycznym na skutek wprowadzania i upowszechniania się nowych technologii związanych z budową metawersum (w megatrendzie Świat lustrzany).

Pandemia COVID-19 jest wydarzeniem definiującym rozwój dwóch najmłodszych pokoleń: generacji Alpha i generacji Z. Ze względu na to wspólne doświadczenie, styk tych dwóch pokoleń określany jest mianem Zalpha (w megatrendzie Zmiany demograficzne).

Jak odpowiedzieć na trendy?

Mapa Trendów jest autorskim narzędziem infuture.institute, wydawanym od 2018 roku. Wszystkie trendy analizowane są według metody STEEP, to znaczy że dotyczą takich obszarów, jak społeczeństwo, technologia, ekonomia, środowisko i regulacje prawne.
Ponieważ Mapa trendów jest narzędziem do wykorzystywania w codziennej pracy, z założenia ma przypominać radar.

Oznacza to, że trendy, które znajdują się na szarym polu i najbliżej środka koła są najbardziej dojrzałe i wymagają najszybszej reakcji, o ile nie została jeszcze ona podjęta. Im dalej od środka koła, tym więcej czasu dany trend potrzebuje na to, aby stał się trendem wiodącym. Poszczególne strefy wskazują, ile czasu dany trend potrzebuje, żeby dojrzeć (new normal – trend wiodący, reactive zone – 1-5 lat, innovation zone – 5-25 lat, foresight zone – 25 lat i więcej).

I tak np. Metaekonomia to innowacja wymagająca 5-20 lat, a Haktywizm - to już dzisiejsza normalność.

Ostatnio publikowaliśmy również wyniki raportu „Digital News Project 2022”. Skupia się on z kolei na branży mediów. Już w 2022 roku może się ona spodziewać dalszych konsolidacji na rynkach. Wydawcy będą bardziej skoncentrowani na umacnianiu biznesu, niż inwestowaniu w nowoczesne technologie - wśród trendów na nadchodzące miesiące są większe inwestycje w podcasty i treści wideo oraz postawienie na model subskrypcyjny.

Dołącz do dyskusji: Antytech, haktywizm, metaekonomia i zalpha na Mapie Trendów 2022

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl