SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Apel o utrzymanie radiowych zespołów artystycznych

Komitet Obywatelski Mediów Publicznych zaapelował do władz RP, KRRiT i zarządu Polskiego Radia o działanie na rzecz utrzymania radiowych zespołów muzycznych. Jak podkreślają twórcy, likwidacja zespołów byłaby decyzją uderzającą w polską kulturę i upośledzającą poziom cywilizacyjny polskiego społeczeństwa.

Od wielu dni zarząd Polskiego Radia alarmuje, że na skutek spadających wpływów z abonamentu sytuacja finansowa spółki jest "dramatyczna". W związku z tym radio oświadczyło, że z końcem roku wypowiada umowę Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach i zaprzestaje jej dalszego finansowania. Radio chce też zrezygnować z utrzymywania Polskiej Orkiestry Radiowej, Chóru Polskiego Radia oraz Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus". Spółka proponuje, by utrzymanie zespołów wzięły na siebie samorządy.

"Komitet Obywatelski Mediów Publicznych wyraża głębokie zaniepokojenie informacjami o planach Zarządu Polskiego Radia dotyczących zaprzestania finansowania zespołów muzycznych działających w ramach struktur Polskiego Radia" - oświadczył Komitet w przyjętej uchwale.

Komitet przypomina, że radiowe zespoły muzyczne prowadzi większość liczących się europejskich radiofonii publicznych, a liczba tych zespołów w Polsce jest mniejsza niż w krajach starej Unii Europejskiej.

Według Komitetu, z uwagi na specyfikę zadania zespołów muzycznych nie mogą być realizowane przez grupy zewnętrzne.

Komitet podkreśla przy tym, że "polskie muzyczne zespoły radiowe osiągnęły wysoki poziom profesjonalizmu. Zespoły takie buduje się długo i nie mogą być niszczone jednym pociągnięciem pióra. Skutki tego rodzaju decyzji są nieodwracalne i niweczą wysiłek kilku pokoleń".

"Polska kultura nie może po raz kolejny ucierpieć w wyniku politycznych gier wokół publicznych mediów. Apelujemy: do władz RP - o interwencyjne dofinansowanie radiowych zespołów muzycznych; do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - o wysiłek finansowy umożliwiający utrzymanie tych zespołów; do Zarządu Polskiego Radia - o przejrzystość finansową i dokumentowanie środków przeznaczanych na działalność misyjną i kulturotwórczą, o powstrzymanie się od drastycznych i nieodwracalnych decyzji uderzających w polską kulturę i upośledzających poziom cywilizacyjny polskiego społeczeństwa" - napisano w oświadczeniu.

W czwartek na temat finansowania radiowych jednostek artystycznych zarząd Polskiego Radia rozmawiał z szefem resortu kultury Bogdanem Zdrojewskim. Według ministra zagrożenie istnienia orkiestr i Chóru Polskiego Radia jest "iluzoryczne". Zdrojewski zadeklarował "wsparcie dla przedsięwzięć artystycznych, które są realizowane przez wszystkie cztery zespoły". Minister wstępnie zadeklarował pomoc w wysokości 5-6 mln zł. Dokładna kwota wsparcia ma być znana do 10 stycznia.

Komitet Obywatelski Mediów Publicznych to inicjatywa ludzi kultury i nauki, zainicjowana podczas wrześniowego Kongresu Kultury w Krakowie. Tworzy go kilkadziesiąt osób, a w skład Rady Patronackiej Komitetu wchodzą: Magdalena Abakanowicz, Maria Janion, Wojciech Kilar, Janusz Krasny-Krasiński, Olga Lipińska, Adam Myjak, Wiesław Myśliwski, Krzysztof Penderecki, Witold Sobociński, Wisława Szymborska, Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, Krzysztof Zanussi.

Celem Komitetu jest przygotowanie projektu nowej ustawy medialnej, całkowicie zmieniającej system mediów publicznych w Polsce.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Apel o utrzymanie radiowych zespołów artystycznych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl