SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apple ulega Chinom. Każe oznaczać produkty "Made in Taiwan, China"

Amerykański gigant technologiczny Apple prosi dostawców z Tajwanu o oznaczanie ich produktów jako wykonanych w Chinach.

Tło decyzji jest niewątpliwie polityczne - w ubiegłym tygodniu Tajwan odwiedziła Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów USA, do lat zagorzale krytykująca Chiny. Tamtejsza partia komunistyczna zareagowała ostro na wizytę grożąc USA "poważnymi konsekwencjami". Wśród nich eksperci wymieniają m.in. możliwą blokadę morską Tajwanu.

Apple przestrzega reguł Chin

Dlatego części z Tajwanu (głównie niezbędne w elektronice półprzewodniki) przeznaczone na rynek chiński mają od teraz zawierać oznaczenie „wyprodukowane w chińskim Taipei”, albo „Made in Taiwan, China”. Takie etykiety są wymagane w celu spełnienia długoletniej, ale wcześniej nie egzekwowanej zasady, która mówi, że importowane do Chin towary były oznakowane tak, by sugerować, że wyspa jest częścią Chińskiej Republiki Ludowej. Wizyta Pelosi na Tajwanie spowodowała, że Chiny wróciły do rygorystycznego przestrzegania dawno ustalonej reguły.

W ramach egzekwowania tej zasady, etykieta "Made in Taiwan" może prowadzić do opóźnień, grzywien, a nawet cofnięcia całej przesyłki z chińskiej granicy. Apple chce uniknąć tego typu zdarzeń, gdyż wchodzi w ostatnią fazę produkcji nowego flagowca iPhone 14, co ma zostać oficjalnie ogłoszone w przyszłym miesiącu.

Tajwan odpowiada za produkcję 90 proc. półprzewodników dostarczanych branży przemysłowej. Zablokowanie dostaw tych komponentów byłoby trudną do oszacowania w swojej skali katastrofą dla producentów sprzętu elektronicznego (smartfony, komputery, telewizory itp.), samochodów i wielu innych sprzętów.

Nancy Pelosi w trakcie swojej wizyty na Tajwanie spotkała się nie tylko z najwyższymi władzami wyspy, ale i dr. Markiem Lui, prezesem Taiwan Semiconductor Manufacturing Corporation (TSMC). Firma odpowiada za 53 proc. świtowej produkcji półprzewodników. Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA przekonywała biznesmena do przeniesienia swoich fabryk do Stanów Zjednoczonych i blokady dostaw Chińczykom.

Dołącz do dyskusji: Apple ulega Chinom. Każe oznaczać produkty "Made in Taiwan, China"

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gher
I w sumie prawidłowo, wyspa Tajwan należy do Chin. Wystarczy sprawdzić w encyklopedii czy atlasie. Nigdy nie było państwa Tajwan. To taki sam separatystyczny rejon jak Donbas dla Ukrainy, ba nawet gorzej. Bo Ukraina jest w ogóle państwem od 1991r, a Tajwan należy do Chin od setek lat. Po II WŚ na Konferencji Kairskiej prezydent Stanów Zjednoczonych Franklin Roosevelt, premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill zadeklarowali "...zwrot Mandżurii, Tajwanu (wtedy Formoza) i Peskadorów Chinom. "
Za to obecnie amerykanom to bardzo nie na rękę, więc robią dokładnie to co Putin, buntują część terytoriów obcego państwa i wspierają jego separatystyczne zapędy.

Z encyklopedii
Tajwan – krótka nazwa państwa obejmującego wyspę Tajwan i wyspy sąsiednie, noszącego oficjalną nazwę Republika Chińska
Tajwan (dawniej Formoza) – wyspa u wschodnich wybrzeży Chin
Tajwan – jedna z dwóch prowincji Republiki Chińskiej (Tajwanu)
Tajwan – prowincja Chińskiej Republiki Ludowej
odpowiedź
User
KOD
@gher: Precz ruski trollu
odpowiedź
User
mo6
Dokładniej to obecny Tajwan jest pozostałością poprzedniej władzy Chin z czasów przed rewolucją komunistyczną w tym kraju.
odpowiedź