SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apple wstrzymuje w Rosji sprzedaż produktów i Apple Pay, blokuje aplikacje RT i Sputnika

We wtorek wieczorem polskiego czasu Apple wstrzymał w Rosji sprzedaż swoich produktów oraz działanie systemu płatniczego Apple Pay. Natomiast w App Store zablokowano aplikacje rosyjskich mediów propagandowych Russia Today i Sputnik.

Article

O decyzji Apple poinformowało wiele zagranicznych mediów. W mediach społecznościowych niektórzy internauci publikowali zrzuty ekranu pokazujące, że w sklepie internetowym amerykańskiego koncernu użytkownik z Rosji nie może dokonać zakupu.

Ponadto koncern wstrzymał eksport swoich produktów do Rosji, usunął aplikacje telewizji RT (Russia Today) i Sputnik News z App Store (na wszystkich rynkach poza Rosją) oraz zablokował w Apple Maps, ze względów bezpieczeństwa, dane o ruchu i wydarzeniach drogowych w Ukrainie.

Mykhailo Fedorov, wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy, na Twitterze podziękował Apple za decyzję. Zaapelował też do Tima Cooka, szefa koncernu, żeby zablokowano całkowicie dostęp do App Store w Rosji.

- Oni zabijają nasze dzieci, zabijmy ich dostęp! - stwierdził.

W zeszły piątek Mykhailo Fedorov zaapelował do Tima Cooka, żeby koncern wstrzymał dostarczanie swoich produktów do Rosji i zablokował użytkownikom z tego kraju dostęp do platformy App Store.

Mastercard i Visa przestały obsługiwać płatności w Rosji

Koncerny Mastercard i Visa poinformowały we wtorek o zablokowaniu płatności w swoich sieci płatniczych w Rosji – podał Reuters

Mastercard – jak podał Reuters we wtorek – poinformował o tym, że „zablokował wielu instytucjom finansowym dostęp do sieci płatności Mastercarda” w wyniku sankcji nałożonych na Rosję. Firma podała także, że współpracuje z regulatorami, aby w pełni wypełnić obowiązki, wynikające z sankcji.

Podobnie Visa we wtorek – podała agencja – ogłosiła, że podjęła działania „w celu zapewnienia zgodności z obowiązującymi sankcjami” przeciw Rosji. I że jest gotowa wdrożyć dodatkowe sankcje.

Z kolei Elon Musk w odpowiedzi na prośbę Mykhailo Fedorova poinformował, że jego firma SpaceX zaczęła świadczyć w Ukrainie swój internet satelitarny Starlink i dostarcza więcej terminali potrzebnych do korzystania z tej usługi.

Po stronie Ukrainy w wojnie z rosyjską agresją stanął kolektyw hakerski Anonymous. W czwartej wypowiedział oficjalnie wojnę cybernetyczną Rosji, a w kolejnych dniach doprowadził do problemów w działaniu wielu serwisów internetowych rosyjskich urzędów, instytucji i mediów państwowych, przejął poufne dane ministerstwa obrony i współpracującego z Rosją białoruskiego producenta broni.

W sobotę w rosyjskich kanałach telewizyjnych, kontrolowanych przez państwo, pojawiły się urywki z ukraińską muzyką i symbolami narodowymi oraz rzetelnymi relacjami o skutkach rosyjskiej agresji militarnej.

W poniedziałek grupa Anonymous podała, że przez trzy doby doprowadziła do przerw w działaniu ponad 1,5 tys. rosyjskich i białoruskich serwisów internetowych, głównie platform administracji, mediów i banków.

Po zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę, do której doszło w czwartek w ubiegłym tygodniu, na Rosję zostały założone wielorakie sankcje, w tym również te, które dotyczą rynków finansowych. USA i Wielka Brytania odcięły rosyjskie banki od płatności w swoich walutach. Wraz z UE i innymi krajami zachodnimi zamroziły aktywa banku centralnego Rosji, odcięły także rosyjskie instytucje finansowe od możliwości pozyskiwania finansowania na zachodnich rynkach finansowych.

Dołącz do dyskusji: Apple wstrzymuje w Rosji sprzedaż produktów i Apple Pay, blokuje aplikacje RT i Sputnika

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kici-kici
Teraz kolej na Microsoft i Google (Android). Mi się podoba. Pozostaje jeszcze uceglić softem cały ruski hardwear. Niech Kacapy obudzą się w świecie łapci, walonek i waciaków. Wtedy ruskie socialmedia wrócą do korzeni, 0,5 l na trzech.
odpowiedź
User
Borek
Pan Nieantyfan dopiero po tym, jak Apple zablokowało aplikacje w Rosji zrozumiał, że jest wojna, i jest "grubo". Ech banany millenialsy.
odpowiedź