SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Apple nie chce zapłacić zaległych podatków, oskarża Komisję Europejską o nierzetelność

Koncern Apple odniósł się do oskarżeń Komisji Europejskiej o korzystanie z nienależnych ulg podatkowych w Irlandii, na czym irlandzki fiskus miał stracić ponad 13 miliardów euro. Koncern nie zamierza płacić tej kwoty i oskarża KE o brak rzetelności w dochodzeniu oraz stronniczą interpretację przepisów.

fot. materiały prasowe Article

Spór pomiędzy KE a Apple sięga połowy ub.r., gdy Komisja zażądała od koncernu zapłaty ponad 13 mld euro zaległości podatkowych w Irlandii. Unijni eksperci w opublikowanym wówczas raporcie stwierdzili, że Apple otrzymał od irlandzkiego rządu nieuzasadnione ulgi podatkowe dzięki którym mógł zarabiać na sprzedaży swoich produktów w Europie o wiele więcej niż jego konkurenci.

Teraz Apple przekazał KE swoje nowe stanowisko. Argumentuje w nim, że 2 funkcjonujące w Dublinie spółki córki koncernu -  Apple Sales International (ASI) oraz Apple Operations Europe (AOE) słusznie korzystały z preferencji podatkowych, bowiem wbrew oskarżeniom unijnych urzędników spełniały warunki przyznania ulg.

Apple stwierdza wprost, że KE w swoim dochodzeniu i wyciągniętych z niego wnioskach popełniła „podstawowe błędy” i zinterpretowała przepisy podatkowe w sposób nierzetelny i stronniczy.

W tej sytuacji Apple wnioskuje do Unii Europejskiej o cofnięcie nałożonej kary sięgającej w sumie kwoty 13,7 mld euro, dodatkowo zaś domaga się zwrotu kosztów jakie koncern poniósł w związku z koniecznością sporządzenia odpowiednich ekspertyz prawnych i podatkowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Apple nie chce zapłacić zaległych podatków, oskarża Komisję Europejską o nierzetelność

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl