SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nie żyje znany operator filmowy. Zginął na drodze

Nie żyje operator filmowy Arkadiusz Tomiak, autor zdjęć do takich filmów jak "Daleko od okna", "Symetria", "Statyści", "Palimpsest", "Obława", "Karbala", "Zaćma" i "Czerwone maki". Zginął w wypadku samochodowym. Miał 55 lat.

Arkadiusz Tomiak, fot. screen z youtube / OFFmaster ONline Arkadiusz Tomiak, fot. screen z youtube / OFFmaster ONline

- W tragicznym wypadku samochodowym zginął Arkadiusz Tomiak - wybitny operator filmowy. Do Polskich Nagród Filmowych Orły po raz pierwszy nominowany był w 2001 r. za zdjęcia do filmu "Daleko od okna" Jana Jakuba Kolskiego. Rok później otrzymał drugą nominację - za "Ciszę" Michała Rosy - napisano na facebookowym profilu Polskiuch Nagród Filmowych Orły.

Jak przekazało na Facebooku Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Tomiak zginął tragicznie w poniedziałek w drodze do swojego rodzinnego Koszalina na festiwal Młodzi i Film.

Arkadiusz Tomiak urodził się w 1969 r. w Koszalinie. Ukończył Wydział Operatorski PWSFTViT w Łodzi w 1995 r. Karierę zawodową rozpoczął, pracując na planie filmów Jana Jakuba Kolskiego: "Cudowne miejsce", "Grający z talerza" i "Szabla od Komendanta".

Arkadiusz Tomiak jako operator: filmy w jego dorobku 

Jako autor zdjęć zadebiutował w 1997 r. w filmie "Przystań" w reżyserii Jana Hryniaka. W 2000 r. za pracę w filmie "Daleko od okna" Tomiak otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Sześć lat później zdobył kolejną statuetkę za filmy "Statyści" Michała Kwiecińskiego i "Palimpsest" Konrada Niewolskiego.

Był także autorem zdjęć do m.in. "Daleko od okna" Jana Jakuba Kolskiego, "Ciszy" Michała Rosy, "Kariery Nikosia Dyzmy" i "Solid Gold" Jacka Bromskiego, "Żurku" Ryszarda Brylskiego, "Symetrii" Konrada Niewolskiego, "Jasnych błękitnych okien" Bogusława Lindy, a także "Zero", "Ja teraz kłamię" i "Grzybów" Pawła Borowskiego, "Enen" Feliksa Falka, "Kołysanki" i "Volty" Juliusza Machulskiego, "Daas" Adriana Panka, "Obławy" Marcina Krzyształowicza, "Dziewczyny z szafy" i "Człowieka z magicznym pudełkiem" Bodo Koxa oraz "Fotografa" Waldemara Krzystka, "Zaćmy" Ryszarda Bugajskiego, "Czarnego mercedesa" Janusza Majewskiego i "Marca ’68" Krzysztofa Langa.

Tomiak pracował również przy znanych produkcjach Krzysztofa Łukaszewicza: "Karbali", "Raporcie Pileckiego", "Czerwonych makach", a także przy "Legionach" Dariusza Gajewskiego.

Był ponadsiedmiokrotnie nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej "Orły" za filmy: "Daleko od okna", "Cisza", "Symetria", "Palimpsest", "Fotograf", "Obława" i "Karbala".

- Z przykrością przyjęliśmy informację o tragicznej śmierci polskiego operatora, Arkadiusza Tomiaka. Zginął w poniedziałek, w drodze na 43. Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Przekazujemy wyrazy współczucia rodzinie i bliskim - napisano na profilu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na platformie X.

Dołącz do dyskusji: Nie żyje znany operator filmowy. Zginął na drodze

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
j23
:(:(
0 0
odpowiedź