SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Artur Dmochowski, prezes PAP został zawieszony przez radę nadzorczą. Czabański: wysłuchamy argumentów obu stron

Rada Mediów Narodowych w najbliższy czwartek zajmie się sprawą zawieszenia Artura Dmochowskiego w obowiązkach prezesa Polskiej Agencji Prasowej. - Będziemy chcieli wysłuchać zarówno prezesa, jak i kogoś z rady nadzorczej i znaleźć konsensus dla dalszego działania - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański, przewodniczący RMN.

Krzysztof Czabański, fot. Polskie RadioArticle

Artur Dmochowski został zawieszony w poniedziałek, o czym już wczoraj informowaliśmy. Dmochowskiego w maju ub.r. powołali na to stanowisko członkowie poprzedniej rady nadzorczej PAP. To siedmioosobowe wówczas kolegium w lutym br. zostało odwołane, a w zamian mianowano trzech nowych członków: Tomasza Gazińskiego, Macieja Świrskiego i Janusza Niedzielę, których zaproponował przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Pozostali członkowie RMN o tym, że będą głosowali nad nowym składem rady nadzorczej PAP, dowiedzieli się tydzień wcześniej.

Właśnie ten skład w poniedziałek zawiesił w pełnieniu obowiązków Artura Dmochowskiego. - Decyzja rady nadzorczej jest dla mnie niezrozumiała. Nie widzę żadnych przesłanek dla niej. Polska Agencja Prasowa jest w stabilnej sytuacji pod każdym względem, przede wszystkim finansowym, Wyniki finansowe są najlepsze od kilku lat. Dodatkowo realizowane są reformy i działania rozwojowe - mówił Dmochowski portalowi Wirtualnemedia.pl.

Tymczasem szef RMN, Krzysztof Czabański w rozmowie z nami podkreśla, że Radzie zależy na wyjaśnieniu nieporozumień na linii zarząd - rada nadzorcza PAP, zaś do tego czasu nie będzie oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

- Artur Dmochowski został wybrany w konkursie organizowanym przez poprzednią radę nadzorczą, a wtedy myśmy uznali, że nie będziemy organizować nowego konkursu. Nie było takiej potrzeby, skoro został rozstrzygnięty w maju ub. roku, czyli stosunkowo niedawno. Co się wydarzyło, że prezes został zawieszony? Nie wiem. Stosunkami między obiema stronami zajmiemy się na najbliższym posiedzeniu RMN. Wysłuchamy argumentów zarządu oraz rady nadzorczej i wówczas zajmiemy jakieś stanowisko - mówi nam Czabański.

Artur Dmochowski jest dziennikarzem, publicystą, historykiem i dyplomatą. W latach 80. współtworzył Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS), działał w podziemnym ruchu wydawniczym. Założył i był redaktorem naczelnym pism „Od Nowa” i „Czas Solidarności”. Po 1989 r. był redaktorem i publicystą m.in. w nowojorskim „Nowym Dzienniku”, Telewizji Polskiej i „Gazecie Polskiej”. Współtworzył kanał TVP Historia. Od 2015 roku do kwietnia ub.r. był rzecznikiem prasowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Powołanie Dmochowskiego na funkcję prezesa PAP został w październiku ub.r. potwierdzone przez Radę Mediów Narodowych (działającą od lipca ub.r.). Rada mianowała go wtedy na czteroletnią kadencję i zdecydowała, że zarząd PAP będzie jednoosobowy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Artur Dmochowski, prezes PAP został zawieszony przez radę nadzorczą. Czabański: wysłuchamy argumentów obu stron

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Master
Dmochowski nie ma zielonego pojęcia o dziennikarstwie newsowym, jest niedecyzyjny, nie ma własnego zdania, boi się własnego cienia. Nie zrobił żadnej reformy, nie tknął nawet poprzedniego układu, bo się bał, swoją niedecyzyjnością narobił tylko zamieszania, mydlił oczy Czabanowi. Wcześniej skompromitował się w MSZ. Słusznie powinien dostać kopa, aż zatrzyma się pod Krakowem.
odpowiedź
User
Trybson
a Ty Master na jego miejsce? czy jako forpoczta?
odpowiedź
User
johnny33
Master to chyba sam Czaban albo jego asystent ;) A Dmochowski? Ma swoje wady, ale powiedzieć, że się boi układu to bzdura. Zwolnił wszystkich szefów redakcji i dyrektorów, wywalił dziesiątki złogów. Ludzie w PAP dostali pierwsze podwyżki od lat.
odpowiedź
User
Papa
Podwyżki? To chyba z większej dotacji czyli z pieniędzy podatników, bo finanse PAP w ruinie i jest coraz gorzej. zreszta nawet wirtualne o tym pisały. Sporo roszad zrobił ale dla zaznaczenia swojej obecności. Fatalnie
odpowiedź
User
Krasawica
Intrygujące w całej sprawie jest to, że rada nadzorcza nie podała powodów zawieszenia. W każdym razie w artykule Wirtualnych mediów tego powodu nie ma. Zdaje się, że dobra zmiana ma swoje, coraz lepsze obyczaje... Smutne to, tak naprawdę. Pomijam tu, czy p. Dmochowski jest sensownym prezesem, czy nie - chodzi mi tylko o prawo publiczności, w tym moje :), do informacji, którego dobra zmiana nie szanuje. Smutne, smutne.
odpowiedź