SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Artur Dmochowski, prezes PAP został zawieszony przez radę nadzorczą. Czabański: wysłuchamy argumentów obu stron

Rada Mediów Narodowych w najbliższy czwartek zajmie się sprawą zawieszenia Artura Dmochowskiego w obowiązkach prezesa Polskiej Agencji Prasowej. - Będziemy chcieli wysłuchać zarówno prezesa, jak i kogoś z rady nadzorczej i znaleźć konsensus dla dalszego działania - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański, przewodniczący RMN.

Krzysztof Czabański, fot. Polskie Radio Article

Artur Dmochowski został zawieszony w poniedziałek, o czym już wczoraj informowaliśmy. Dmochowskiego w maju ub.r. powołali na to stanowisko członkowie poprzedniej rady nadzorczej PAP. To siedmioosobowe wówczas kolegium w lutym br. zostało odwołane, a w zamian mianowano trzech nowych członków: Tomasza Gazińskiego, Macieja Świrskiego i Janusza Niedzielę, których zaproponował przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Pozostali członkowie RMN o tym, że będą głosowali nad nowym składem rady nadzorczej PAP, dowiedzieli się tydzień wcześniej.

Właśnie ten skład w poniedziałek zawiesił w pełnieniu obowiązków Artura Dmochowskiego. - Decyzja rady nadzorczej jest dla mnie niezrozumiała. Nie widzę żadnych przesłanek dla niej. Polska Agencja Prasowa jest w stabilnej sytuacji pod każdym względem, przede wszystkim finansowym, Wyniki finansowe są najlepsze od kilku lat. Dodatkowo realizowane są reformy i działania rozwojowe - mówił Dmochowski portalowi Wirtualnemedia.pl.

Tymczasem szef RMN, Krzysztof Czabański w rozmowie z nami podkreśla, że Radzie zależy na wyjaśnieniu nieporozumień na linii zarząd - rada nadzorcza PAP, zaś do tego czasu nie będzie oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

- Artur Dmochowski został wybrany w konkursie organizowanym przez poprzednią radę nadzorczą, a wtedy myśmy uznali, że nie będziemy organizować nowego konkursu. Nie było takiej potrzeby, skoro został rozstrzygnięty w maju ub. roku, czyli stosunkowo niedawno. Co się wydarzyło, że prezes został zawieszony? Nie wiem. Stosunkami między obiema stronami zajmiemy się na najbliższym posiedzeniu RMN. Wysłuchamy argumentów zarządu oraz rady nadzorczej i wówczas zajmiemy jakieś stanowisko - mówi nam Czabański.

Artur Dmochowski jest dziennikarzem, publicystą, historykiem i dyplomatą. W latach 80. współtworzył Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS), działał w podziemnym ruchu wydawniczym. Założył i był redaktorem naczelnym pism „Od Nowa” i „Czas Solidarności”. Po 1989 r. był redaktorem i publicystą m.in. w nowojorskim „Nowym Dzienniku”, Telewizji Polskiej i „Gazecie Polskiej”. Współtworzył kanał TVP Historia. Od 2015 roku do kwietnia ub.r. był rzecznikiem prasowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Powołanie Dmochowskiego na funkcję prezesa PAP został w październiku ub.r. potwierdzone przez Radę Mediów Narodowych (działającą od lipca ub.r.). Rada mianowała go wtedy na czteroletnią kadencję i zdecydowała, że zarząd PAP będzie jednoosobowy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Artur Dmochowski, prezes PAP został zawieszony przez radę nadzorczą. Czabański: wysłuchamy argumentów obu stron

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Master
Dmochowski nie ma zielonego pojęcia o dziennikarstwie newsowym, jest niedecyzyjny, nie ma własnego zdania, boi się własnego cienia. Nie zrobił żadnej reformy, nie tknął nawet poprzedniego układu, bo się bał, swoją niedecyzyjnością narobił tylko zamieszania, mydlił oczy Czabanowi. Wcześniej skompromitował się w MSZ. Słusznie powinien dostać kopa, aż zatrzyma się pod Krakowem.
21 3
odpowiedź
User
Trybson
a Ty Master na jego miejsce? czy jako forpoczta?
5 7
odpowiedź
User
johnny33
Master to chyba sam Czaban albo jego asystent ;) A Dmochowski? Ma swoje wady, ale powiedzieć, że się boi układu to bzdura. Zwolnił wszystkich szefów redakcji i dyrektorów, wywalił dziesiątki złogów. Ludzie w PAP dostali pierwsze podwyżki od lat.
6 17
odpowiedź
User
Papa
Podwyżki? To chyba z większej dotacji czyli z pieniędzy podatników, bo finanse PAP w ruinie i jest coraz gorzej. zreszta nawet wirtualne o tym pisały. Sporo roszad zrobił ale dla zaznaczenia swojej obecności. Fatalnie
14 1
odpowiedź
User
Krasawica
Intrygujące w całej sprawie jest to, że rada nadzorcza nie podała powodów zawieszenia. W każdym razie w artykule Wirtualnych mediów tego powodu nie ma. Zdaje się, że dobra zmiana ma swoje, coraz lepsze obyczaje... Smutne to, tak naprawdę. Pomijam tu, czy p. Dmochowski jest sensownym prezesem, czy nie - chodzi mi tylko o prawo publiczności, w tym moje :), do informacji, którego dobra zmiana nie szanuje. Smutne, smutne.
8 0
odpowiedź
User
stop_propaganda
Tak źle nie było w PAP od czasów PRL. Skala nepotyzmu w firmie wprost niewyobrażalna. Kilkadziesiąt nowych osób w kilka miesięcy. Sami kolesie, najlepiej z Krakowa, jak bohater opowieści. Ludzie bez kompetencji dla których tworzy się fikcyjne stanowiska, lub duplikuje istniejące. Biznesowo nie wnieśli do firmy żadnej nowej wartości, bo się po prostu nie znają. Żadnych sensownych inwestycji zmierzających do zmodernizowania agencji. Zero pomysłów, a nawet chęci na wzmocnienie tego co przynosi pieniądze. Kasa z rynku się nie liczy, bo jak zabraknie, to koledzy dosypią z budżetu. Szumne zapowiedzi dot. tego jak agencja wstaje z kolan. Zamiast tego puste konto, przerost zatrudnienia, bałagan i brak kompetencji. Sprzątanie po AD i przywrócenie firmy do stanu sprzed 2016 r. zajmie długie lata. Współczuję następcom, ale jeszcze bardziej kompetentnym pracownikom, którzy zawsze wkładali w tę w pracę całe swoje serce.
18 2
odpowiedź
User
Dede
PAP to 3 liga, ludzie ktorzy nie załapali się do lepszych firm. Rzeczywiscie muszą wkladać w sklecenie paru zdan po polsku cale serce bo talentu i inteligencji jak kot naplakal.
7 5
odpowiedź
User
z_PAP
PAP to 3 liga, ludzie ktorzy nie załapali się do lepszych firm. Rzeczywiscie muszą wkladać w sklecenie paru zdan po polsku cale serce bo talentu i inteligencji jak kot naplakal.

A o jakich firmach konkretnie mowa? Bo wkładanie serca w swoją pracę to chyba dobra cecha akurat...
6 0
odpowiedź
User
twoja stara
Master to chyba sam Czaban albo jego asystent A Dmochowski? Ma swoje wady, ale powiedzieć, że się boi układu to bzdura. Zwolnił wszystkich szefów redakcji i dyrektorów, wywalił dziesiątki złogów. Ludzie w PAP dostali pierwsze podwyżki od lat.


Jakie podwyżki? Wydatki na płace są większe - ale to z powodu nowo przyjętych na miejsce zwolnionych i całego tabunu doradców i różnych wiceszefów typu czwarty zastępca redaktora naczelnego redakcji liczącej kilkanaście osób.
3 0
odpowiedź
User
wiem co piszę
Master to chyba sam Czaban albo jego asystent A Dmochowski? Ma swoje wady, ale powiedzieć, że się boi układu to bzdura. Zwolnił wszystkich szefów redakcji i dyrektorów, wywalił dziesiątki złogów. Ludzie w PAP dostali pierwsze podwyżki od lat.


Obśmiałam się jak norka.
1/ nie zwolnił wszystkich dyrektorów
2/ nie wywalił dziesiątek złogów, tylko kilkanaście osób - gdyby wywalił, to miałby miejsce w siedzibie pap i musiałby wynajmować piętra na innej ulicy (Żurawia), że o podpisaniu niekorzystnej umowy najmu na ul. Mysiej nie wspomnę
3/ przyjął prawie 100 nowych osób, tworząc nowe stanowiska.
4/ podwyżki? - owszem, ale swoim
6 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing