SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Awaria systemów platformy Canal+ z powodu ataku hakerów

Wchodząca w skład Grupy Canal+ platforma cyfrowa Skylink poinformowała o poważnej awarii systemów informatycznych w Czechach i na Słowacji. Dostawca płatnej telewizji wyjaśnił, że przyczyną jest atak hakerów.

Promo stacji Canal+ Action wchodzącej w skład platformy SkylinkPromo stacji Canal+ Action wchodzącej w skład platformy Skylink

Działający u naszych południowych sąsiadów operator podzielił się informacją o ataku na Facebooku. - Przepraszamy, obecnie mamy zgłoszoną awarię systemu (web, strefa klienta) z powodu ataku hakerskiego. Ciężko pracujemy nad naprawą. Dziękujemy za zrozumienie – poinformował na czeskim i słowackim profilu Skylink. Platforma należy do M7 Group, która od 2019 roku jest częścią francuskiej Grupy Canal+.

Portal satelitnatv.sk podał, że podczas awarii nie działa strona internetowa operatora, panel klienta na stronie internetowej dostawcy usług płatnej telewizji. Ponadto sprzedawcy i dystrybutorzy platformy nie mogą uzyskać dostępu do bazy klientów, wykonać aktywacji usług czy odświeżyć uprawnień dla kart kodowych. Problemy techniczne nie dotyczą dostępu do kanałów telewizyjnych, ani treści wideo na żądanie. Stacje linearne działają bez zakłóceń na satelicie i w streamingu.

Niedawno informowaliśmy, że dołączył do nich Canal+ Action z filmami sensacyjnymi, akcji, thrillerami czy science-fiction. Latem w Czechach i na Słowacji wystartował natomiast Canal+ Sport, który pokazuje mecze Premier League. Właściciel Skylink chce u naszych południowych sąsiadów stworzyć serwis streamingowy zbliżony do polskiego Canal+ online czy francuskiego MyCanal.

Polski Canal+ ostrzega klientów przed hakerami

Polska platforma Canal+ już dwa razy rozsyłała do abonentów i subskrybentów e-maila z tytułem „ważna informacja - dotyczy bezpieczeństwa Twoich danych osobowych”. Ostrzegała w nim przed próbami ataków hakerskich na użytkowników serwisu streamingowego Canal+ online. - W związku z zaobserwowanymi próbami ataków hakerskich polegającymi na nieuprawnionym dostępie do kont zarejestrowanych w ramach usługi Canal+ online i możliwości dołączenia opcji dodatkowych, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności i przypominamy o stosowaniu się do poniższych zasad cyberbezpieczeństwa - można było przeczytać w wiadomości od Canal+, rozesłanej w październiku 2022 roku.

Dalej platforma podała szczegółowe wskazówki. - Nie wykorzystuj tych samych haseł i loginów, które stosujesz w innych aplikacjach, sklepach internetowych, serwisach internetowych/VOD, na forach, czy portalach internetowych (w przypadku np. wycieku danych ze sklepu internetowego osoba nieuprawniona może uzyskać dostęp do Twojego konta w innym serwisie internetowym, do którego logujesz się za pomocą tego samego loginu i hasła), regularnie zmieniaj hasła i nie udostępniaj ich nikomu. Mocne hasło to skomplikowane hasło (hasło powinno zawierać minimum 8 znaków, w tym znaki specjalne, liczby, duże i małe litery) - radził Canal+.

Na tym jednak nie koniec wskazówek. - Nie podawaj danych osobowych na niezaufanych lub nieznanych stronach internetowych; ignoruj e-maile z prośbą o uwierzytelnienie lub dane do logowania; skanuj programem antywirusowym komputer lub inne urządzenie, z którego następuje logowanie do Canal+ Online; zabezpiecz komputer lub inne urządzenie m.in. poprzez regularne pobieranie i instalowanie aktualizacji; nie korzystaj z linków, do których nie masz pewności, że pochodzą one od Canal+ Polska; nie wchodź na podejrzane i nieznane strony internetowe - zwracaj uwagę na adresy URL stron, które odwiedzasz. Takie strony mogą zainfekować Twoje urządzenia złośliwym oprogramowaniem - dodał Canal+.

Firma nie zdradzała co przyczyniło się do wysłania ostrzeżenia. Niewykluczone, że abonenci i subskrybenci padli ofiarą phishingu. Mogli na przykład otrzymać e-maile z prośbą o podanie loginu i hasła do usługi. Później osoby trudniące się tym procederem już prosto mogą zwiększyć pakiet i oferować wybrane kanały w pirackim streamingu.

Dołącz do dyskusji: Awaria systemów platformy Canal+ z powodu ataku hakerów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl