SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ATM Grupa ze spadkiem wpływów o 8 proc. i zysku do 4,7 mln zł, mocno w dół ATM Rozrywka

W pierwszym kwartale br. ATM Grupa zanotowała spadek przychodów o 8 proc. do 50,69 mln zł oraz zysku netto z 7,58 do 4,74 mln zł. Mocno zmalały jej wpływy i zysk z wynajmu sprzętu i hal predykcyjnych oraz kanału ATM Rozrywka, natomiast zysk EBITDA pionu produkcji zwiększył się z 5,25 do 8,99 mln zł.

Andrzej Muszyński, prezes ATM GrupyArticle

Kwartalne przychody ATM Grupy z produkcji telewizyjnej i filmowej zmalały rok do roku z 39,58 do 38,1 mln zł, natomiast ich udział w łącznych wpływach firmy zwiększył się z 71,9 do 75,2 proc.

Spadek wpływów firma tłumaczy w sprawozdaniu tym, że w pierwszym kwartale ub.r. zaksięgowała znaczą część przychodów z kolejnego sezonu serialu „Wataha” zrealizowanego dla HBO, a w drugiej połowie marca musiała wstrzymać prace na wszystkich planach zdjęciowych z powodu koronawirusa. Zdjęcia mogła wznowić w drugiej połowie maja, z zachowaniem obostrzeń sanitarnych.

W zeszłym kwartale w 37 stacjach emitowanych było 45 produkcji ATM Grupy, głównie seriale. Zysk EBITDA pionu produkcji zwiększył się z 5,25 do 8,99 mln zł, a zysk netto spadł z 3,67 do 2,91 mln zł. - Wzrost zysku EBITDA w pierwszym kwartale 2020 roku spowodowany jest wyższą wartością amortyzacji, związaną głównie z udzieleniem licencji firmie Sony Pictures Entertainment na emisję drugiego sezonu serialu „Znaki”, który ujęty został w bilansie jako aktywo programowe spółki ATM Grupa - zaznaczono w sprawozdaniu.

Dużo mniej z wynajmu sprzętu, ATM Rozrywki i deweloperki

Z kolei przychody ATM Grupy z zarządzania aktywami trwałymi zmalały z 15,08 do 12,82 mln zł, przy czym przychody od klientów zewnętrznych poszły w dół o 9,5 proc. do 7,68 mln zł, a w ramach grupy kapitałowej - o 22 proc. do 5,14 mln zł. Ten pion obejmuje m.in. wynajem sprzętu i studiów do produkcji wideo oraz usługi w tym zakresie.

- W połowie marca, w związku z wystąpieniem epidemii, większość świadczonych przez Spółkę serwisów została wstrzymana. Większość projektów zostało przesuniętych w czasie na okres umożliwiający kontynuację projektów, a tylko niewielka część projektów została zawieszona na czas nieokreślony. Niektóre rodzaje działalności spółki zostały utrzymane, np. postprodukcja czy archiwizacja, usługi serwisowe w zakresie kabli światłowodowych oraz konserwacji i naprawy optycznych elementów sprzętu zdjęciowego - opisano w sprawozdaniu.

Zysk EBITDA tego pionu zmalał z 6,88 do 4,32 mln zł, a zysk netto - z 2,46 mln zł do 277 tys. zł.

Segment nadawania ATM Grupy, obejmujący dostępny w naziemnej telewizji cyfrowej kanał ATM Rozrywka, zanotował spadek przychodów z 5,35 do 3,94 mln zł, zysku EBITDA z 2,84 mln zł do 133 tys. zł oraz wyniku netto z 1,58 mln zł zysku do 346 tys. zł straty.

ATM Grupa zaznaczyła, że bez uwzględnienia wyników spółki Echo 24, którą wiosną ub.r. sprzedała firmie Michała Winnickiego, przychody zmalały z 5,01 do 3,94 mln zł, a wynik netto - z 449 tys. zł zysku do 346 tys. zł straty.

Według danych Nielsen Audience Measurement w pierwszym kwartale br. ATM Rozrywka miał 0,52 proc. udziału w rynku oglądalności, wobec 0,65 proc. rok wcześniej. ATM Grupa tłumaczy to związanym z epidemią odpływem części widzów do stacji informacyjnych.

Przychody firmy z działalności deweloperskiej zmalały z 1,54 mln zł do 873 tys. zł, natomiast strata EBITDA wzrosła z 97 do 107 tys. zł, a strata netto - ze 103 do 130 tys. zł.

- Liczba jednostek, która została sprzedana w pierwszym kwartale 2020 roku, była niższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, zgodnie z harmonogramem realizacji projektów i przenoszenia prawa własności - skomentowano w sprawozdaniu.

W branży gier wideo ATM Grupa jest obecna jako największy akcjonariusz spółki BoomBit (ma 29,8 proc. jej kapitału) produkującej aplikacje i gry mobilne. W zeszłym kwartale BoomBit osiągnął 6,37 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej.

Pozostała działalność przyniosła ATM Grupie w zeszłym kwartale 248 tys. zł przychodów i 25 tys. zł zysku netto, wobec 334 tys. zł przychodów i 14 tys. zł straty netto rok wcześniej.

Zysk prawie połowę w dół

Łącznie koszt sprzedanych przez ATM Grupę usług zmniejszył się z 45,78 do 44,53 mln zł, a koszty ogólnego zarządu wzrosły z 3,53 do 3,62 mln zł.

W konsekwencji zysk sprzedażowy brutto firmy zmalał z 9,29 do 6,16 mln zł, zysk operacyjny - z 8,69 do 3,44 mln zł, a zysk netto - z 7,58 do 4,69 mln zł.

W środę na koniec sesji za akcję ATM Grupy płacono 4,14 zł, co daje kapitalizację wynoszącą 349 mln zł. Największymi akcjonariuszami firmy są Tomasz Kurzewski i Dorota Michalak-Kurzewska, mają walory stanowiące 40,01 proc. jej kapitału. Na początku maja sprzedali za 2,48 mln zł akcje stanowiące 0,82 proc. kapitału, tłumacząc, że chcą dokapitalizować swoją firmę hotelarską, która poniosła duże straty wskutek epidemii.

Dołącz do dyskusji: ATM Grupa ze spadkiem wpływów o 8 proc. i zysku do 4,7 mln zł, mocno w dół ATM Rozrywka

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolo
Serio zdejmijcie tą Atm rozrywkę?! Ciągle puszczają paradokumenty, kiepskich i najgorsze filmy. Wolałbym, żeby zamiast tego dna, puścili tvp seriale. W końcu jako kanał telewizji publicznej powinien być dostępny dla wszystkich obywateli.
odpowiedź