SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK podejmie decyzję ws. konsolidacji dużych sieci sklepów. Chcą razem działać przez 10 lat

Jak podano w oficjalnym komunikacie nadanym do mediów w poniedziałek, Auchan Polska i Intermarche utworzyły sojusz zakupowy. Obie spółki chcą stworzyć wspólne struktury zakupowe na najbliższe 10 lat. W tym celu wystąpiły do prezesa UOKiK z prośbą o zgodę na konsolidację.

Sieci handlowe Auchan Polska i Intermarche poinformowały o nawiązaniu współpracy partnerskiej, której celem jest utworzenie długoterminowego sojuszu zakupowego na polskim rynku. Jak wyjaśniono, spółki podpisały list intencyjny, w którym obie sieci uzgodniły zamiar powołania wspólnych struktur zakupowych na najbliższych 10 lat.

Intermarche i Auchan Polska poinformowały w komunikacie, że złożyły 24 maja br. dwa wnioski do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zgodę na konsolidację. "Partnerzy oczekują, że ich współpraca przełoży się na wzmocnienie relacji z dostawcami - dzięki poszerzeniu ich perspektyw biznesowych, a także zwiększeniu atrakcyjności cen oferowanych produktów w efekcie połączenia siły nabywczej obu marek. Ostatecznymi beneficjentami zawiązanego sojuszu będą polscy konsumenci, którzy zyskają dostęp do szerokiego asortymentu produktów w cenach pozwalających im na oszczędniejsze gospodarowanie domowymi budżetami" - zaznaczyli przedstawiciele sieci.

UOKiK zdecyduje o przyszłości Intermarche i Auchan

Jak przekazano w komunikacie, Intermarche i Auchan Polska zamierzają stać się równoprawnymi właścicielami nowopowstałych podmiotów prawnych, które jako centralne jednostki zakupowe reprezentować będą obie sieci w rozmowach z kontrahentami. W pierwszym ze złożonych do UOKiK wniosków zakres współpracy zakłada prowadzenie wspólnych negocjacji warunków zakupu produktów spożywczych i niespożywczych marek własnych, krajowych i międzynarodowych z wybranymi dostawcami dostarczającymi te artykuły bezpośrednio do każdej z sieci.

Czytaj też: Temu i Shein na celowniku UOKiK. To nie liczba skarg była kluczowa

Drugi wniosek odnosi się do towarów lub usług, które Auchan oraz Intermarche nabywać będą na potrzeby prowadzenia własnej działalności. "Przymierze zakupowe, które zamierzamy zawrzeć chcielibyśmy rozwijać w perspektywie długoterminowej i liczymy na to, że w sposób pozytywny wpłynie na rynek handlu spożywczego w Polsce. Jesteśmy przekonani, że zyskają na tym przede wszystkim klienci. Łącząc potencjał obu sieci stworzymy naszym dostawcom szansę do wspólnego i trwałego rozwoju" - zaznaczył cytowany w komunikacie prezes Intermarche w Polsce Maciej Ćwikliński.

Na korzyści jakie sojusz obu sieci przyniesie klientom wskazał również prezes Auchan Polska Alexandre Saussard. "Podejmujemy tę współpracę w przekonaniu, że pozwoli nam z jeszcze większą skutecznością dbać o siłę nabywczą polskiego konsumenta, co wraz z dostępnością wyjątkowo szerokiego asortymentu na stałe wpisane jest w strategię naszej sieci. Liczymy także, że przyniesie nowe możliwości rozwoju biznesu dla naszych dostawców, z perspektywą dalszego rozwoju długoterminowych partnerstw" - podkreślił.

W przypadku uzyskania zgody Prezesa UOKiK na konsolidację dojdzie do zawarcia wiążącej umowy pomiędzy sieciami. Może to nastąpić do końca trzeciego kwartału tego roku, o czym przedstawiciele obu stron mają poinformować w "stosownym czasie".

Auchan i Intermarche działają w Polsce od lat

Auchan Polska to wielkoformatowa sieć sprzedaży detalicznej o francuskich korzeniach, obecna w Polsce od 1996 r., zarządzająca na polskim rynku siecią hipermarketów pod marką Auchan, supermarketów pod marką Auchan Supermarket, sklepami typu convenience store pod marką Easy Auchan, sklepami osiedlowymi pod marką Moje Auchan, sklepami autonomicznymi pod marką Auchan GO, a także kanałem handlu e-commerce. Sieć posiada również sklepy franczyzowe w formacie supermarket i hipermarket.

Intermarche to jedna z największych sieci supermarketów franczyzowych w Polsce pod względem obrotów. Działa na polskim rynku od 1997 roku. Wchodzi w skład Grupy Muszkieterów, którą stanowią niezależni przedsiębiorcy. Sklepy Intermarche działają w formatach contact oraz super i zlokalizowane są głównie w małych, a także średnich miejscowościach. Sieć dysponuje także 70 przymarketowymi stacjami paliw.

Dołącz do dyskusji: UOKiK podejmie decyzję ws. konsolidacji dużych sieci sklepów. Chcą razem działać przez 10 lat

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl