SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio nadal nie przekazało wyników audytu Listy Przebojów Trójki

Członkowie rady programowej Polskiego Radia nie mogą uzyskać informacji, czy trwający od maja audyt w sprawie głosowań na Listę Przebojów Trójki zakończył się i jakie są jego wyniki - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Informacji takiej nie posiada też Marek Niedźwiecki ani reprezentujący go adwokat. - Zarząd odpowiada w tym temacie niespójnie - mówi nam Janina Jankowska z rady programowej nadawcy.

fot. materiały prasoweArticle

W maju br. ówczesny dyrektor Trójki Tomasz Kowalczewski i wicedyrektor Mirosław Rogalski zarzucili Markowi Niedźwieckiemu, Halinie Wachowicz i Bartoszowi Gilowi, że manipulowali przy wynikach notowania listy przebojów tej stacji, w efekcie czego na pierwsze miejsce trafiła piosenka Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”.  Szefostwo anteny wraz z prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską, zorganizowali konferencję prasową w siedzibie Trójki, w trakcie której wyjaśniano rzekomy mechanizm zmieniania wyników głosowania.

Prezes Kamińska podkreśliła wówczas, że z danych zabezpieczonych przez system informatyczny wynika, iż piosenka Kazika nie wygrała notowania. - Nie ukrywam, że jestem zszokowana tymi ustaleniami i tym, do czego dotarliśmy. Te kwestie będziemy jeszcze dogłębnie wyjaśniać - powiedziała.

Mirosław Rogalski podkreślał z kolei, że słuchacze oddają głosy poprzez specjalną stronę, na której muszą się zalogować. Głosy są zliczane automatycznie. W następnym etapie eliminowane są te głosy, co do których są wątpliwości (np. gdy widać, że są generowane przez programy komputerowe). Dodał, że tym procesem zajmuje się asystent redaktora Marka Niedźwieckiego, który ręcznie eliminuje takie głosy. Główny wniosek płynący z konferencji był taki, że zlecony zostanie audyt List Przebojów na przestrzeni ostatnich lat.

Z radia odeszli wówczas dziennikarze solidaryzujący się z Niedźwieckim, który także pożegnał się z anteną. Bartosza Gila i Halinę Wachowicz zawieszono. Gdy dyrektorem został Kuba Strzyczkowski zapowiedział, że audyt jest niepotrzebny i nie będzie go. Jednak na początku czerwca Polskie Radio w odpowiedzi na pytania portalu Wirtualnemedia.pl przekazało, że audyt jednak jest przeprowadzany.

Żadnych dalszych informacji firma już nie podała. Nie wiadomo więc, czy audyt już się zakończył, czy jeszcze trwa i na jakim jest etapie.

Polskie Radio nie podaje informacji o audycie listy przebojów

Członkowie rady programowej Polskiego Radia od czerwca kilkukrotnie występowali już do zarządu z wnioskiem o udostępnienie wyników audytu, lecz każdorazowo odpowiadano im, że pracują nad nim „służby informatyczne”. – W zasadzie więc nie wiemy, czy audyt jeszcze trwa, czy już się zakończył, od maja minęło już kilka miesięcy, a my dostajemy same ogólniki. Odpowiedzi są pokrętne i niespójne z pytaniami, które zadajemy - informuje portal Wirtualnemedia.pl Janina Jankowska, do niedawna wiceprzewodnicząca rady. - Zadajemy pytanie o wyniki audytu tak często, jak tylko się da - zapewnia Jankowska.

Informacji na temat przebiegu i wyników audytu nie ma także reprezentujący Marka Niedźwieckiego mecenas Maciej Ślusarek. - Nie znam żadnych takich wyników. Nie były składane takowe do sądu - przekazał nam adwokat. W sądzie nie ma też jeszcze wyznaczonego terminu rozprawy, jaką wytoczył publicznemu nadawcy Niedźwiecki na początku czerwca br. Pozew jest przeciw Polskiemu Radiu, jego prezesowi Agnieszce Kamińskiej i byłemu dyrektorowi Trójki Tomaszowi Kowalczewskiemu. Za sugestie, jakoby zmanipulował wyniki Listy Przebojów Trójki chce przeprosin i po 10 tys. zł wpłaty na fundację wspierającą lekarzy.

Zapytaliśmy Polskie Radio, czy audyt jeszcze trwa, czy już się skończył, a jeśli tak - jakie są jego rezultaty. - Z uwagi na toczące się postępowanie sądowe z powództwa Pana Marka Niedźwieckiego, nie będziemy się w tej sprawie wypowiadać - poinformowała portal Wirtualnemedia.pl Monika Kuś z działu obsługi statutowych organów spółki.

Sytuacją w Trójce rada programowa nadawcy zajmowała się podczas jednego ze swoich wrześniowych posiedzeń. Głosowano wówczas nad projektem krytycznej uchwały w sprawie sytuacji w PR3, ale ostatecznie treść listu odrzucono większością głosów.

W 2019 roku Polskie Radio osiągnęło 316,11 mln zł przychodów, o 6,07 proc. mniej niż rok wcześniej, oraz 10,44 mln zł straty netto (wobec 15,3 mln zysku netto w 2018 roku).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio nadal nie przekazało wyników audytu Listy Przebojów Trójki

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jacko
Po co audyt gdy wszyscy wiedzą jak było. Wydruki historii wejść do systemu mogą to tylko potwierdzić.
odpowiedź
User
Dariusz
Audyt czegoś tak banalnego, jak lista przebojów trwa dłużej, niż badanie sprawozdania finansowego spółki prawa handlowego :)
odpowiedź
User
Seba
Kultowy Kazio już pisze protest song? A ja kiedyś kupiłem jego kasetę - co za wstyd
odpowiedź