SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telekomy licytują zakup pasma 5G. Maksymalna oferta to 497 mln zł

Najwyższe oferty w akcji na rezerwacje czterech bloków częstotliwości pasma 3,6 GHz wyniosły, w zależności od bloku, od 450 do niemal 497 mln zł - poinformował we wtorek Urząd Komunikacji Elektronicznej. W akcji na częstotliwości dla sieci 5G oferty złożyły cztery podmioty: Polkomtel, Orange Polska, P4 i T-Mobile Polska.

Fot. PixabayFot. Pixabay

Zgodnie z informacją UKE, najwyższa zadeklarowana kwota (NZK) dla bloku 3400-3500 MHz wyniosła 340 mln zł, dla bloków 3500-3600 MHz i 2600-2700 MHz - po 487,095 mln zł, a dla bloku 3700-3800 MHz - 496,837 mln zł.

Przedmiotem aukcji ogłoszonej przez Prezesa UKE 22 czerwca br. są 15-letnie rezerwacje na cztery bloki po 100 MHz w paśmie "C" (3400-3800 MHz) - jednym z pasm pionierskich sieci 5G. Cena wywoławcza każdego z bloków wynosi 450 mln zł. Zgodnie z informacją podaną przez UKE, w aukcji wzięli udział czterej najwięksi operatorzy telefonii komórkowej w Polsce: P4 sp. z o.o. (właściciel marki Play), Polkomtel sp. z.o.o (właściciel sieci Plus), Orange Polska S.A. oraz T-Mobile Polska S.A.

Zwycięzcy aukcji dostaną pasmo 5G do końca roku

- Przewidujemy, że zwycięzcy aukcji otrzymają pasmo do dyspozycji w IV kwartale 2023 r. Wtedy też komercyjnie będą mogły być uruchamiane pierwsze stacje w C-bandzie - zapowiedział w kwietniu br. prezes Urzędu Jacek Oko.

Ogłoszenie aukcji poprzedziły konsultacje podzielona na dwie rundy. Urząd Komunikacji Elektronicznej wyliczył, że w ramach drugiej fazy konsultacji, trwającej od 6 kwietnia do 12 maja, swoje stanowiska skierowały do niego przede wszystkim operatorzy telekomunikacyjni (Orange Polska - dwa stanowiska, Exatel, P4, Polkomtel) oraz organizacje branżowe (Krajowa Izba Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji, Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego - ZIPSEE Cyfrowa Polska, Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji). Stanowiska przedstawiły też Huawei Polska, Wojskowe Biuro Zarządzania Częstotliwościami i Mateusz Zając. Kolejne stanowisko osoby fizycznej zostało złożone nieprawidłowo. UKE opublikował wszystkie prawidłowo skierowane stanowiska. 

Ogłaszając aukcję Jacek Oko podkreślił, że po konsultacjach bloki rozszerzono z 80 do 100 MHz (przy poszerzeniu puli pasma z 3480-3800 MHz pierwotnie do 3400-3800 Mhz), a zobowiązania operatorów w zakresie przepustowości zostały zmniejszone ze 100 Mb/s do 95 Mb/s. Ponadto z siedmiu do pięciu lat skrócono czas na usunięcie z sieci sprzętu od producenta uznanego za dostawcę wysokiego ryzyka. Zobowiązania ilościowe to co najmniej 3,8 tys. stacji bazowych w ciągu 48 miesięcy, co najmniej 400 stacji w gminach od 10 do 20 tys. mieszkańców, co najmniej 700 stacji w gminach od 20 do 50 tys. mieszkańców oraz co najmniej 300 stacji w gminach od 50 do 80 tys. mieszkańców. Prezes UKE tłumaczył, że chodzi o to, by inwestycje nie objęły tylko wielkich miast, ale były także skierowane do mniejszych ośrodków. 

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to standard telekomunikacyjny, który ma umożliwiać 50-, a nawet 100-krotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do sieci 4G. Technologia 5G ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy (IoT), usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

Pierwsza aukcja na rezerwacje częstotliwości umożliwiających rozwój sieci 5G w Polsce ruszyła 6 marca 2020 r., ale została odwołana.

Dołącz do dyskusji: Telekomy licytują zakup pasma 5G. Maksymalna oferta to 497 mln zł

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kot w worku
Przecież pasmo 3,4 - 4,2 GHz jest radiodyfuzyjnym pasmem satelitarnym i z definicji jest zajęte. Wygląda na to, że narodowa republika będzie celowo zakłócać transmisje - ciekawe co powiedzą sąsiedzi którzy wykorzystują to pasmo do dosyłu do nadajników i co powiedzą placówki dyplomatyczne które też odbierają sygnały z tego pasma.
odpowiedź
User
zawer
Poprzednia aukcja odbyła się tuż przed podłą zmianą, cała kasa z tej aukcji poszła na 500+ w 2016 r.
odpowiedź